< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

753 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 753. година пред новата ера, 753. од првиот милениум п.н.е., 53. од 8 век п.н.е. и четвртта од 750-тите п.н.е.

754 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар754 п.н.е.
DCCLIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 127
Старогрчка ера6.. олимпијада, год. 3
Асирски календар3997
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1346
Берберски календар197
Будистички календар−209
Бурмански календар−1391
Византиски календар4755–4756
Кинески календар丙戌(огн. куче)
1943 или 1883
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
1944 или 1884
Коптски календар−1037 – −1036
Етиопски календар−761 – −760
Еврејски календар3007–3008
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−697 – −696
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2347–2348
Холоценски календар9247
Ирански календар1375 п.п. – 1374 п.п.
Исламски календар1417 п.х. – 1416 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1580
Мингуо-календар2665 пред Р. Кина
民前2665年
Нанакшахи−2221
Тајландски сончев календар−211 – −210
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−627 или −1008 или −1780
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−626 или −1007 или −1779

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4755 и 4756 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3997 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3007 и 3008 еврејска година. Календарот на Римјаните започнува да ги брои годините токму од 753 г. п.н.е., кога се смета дека браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita).

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 753 година се протега во 1883 и 1884, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1943 и 1944 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 210 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1416 и 1415 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...