< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

780 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 780. година пред новата ера, 780. од првиот милениум п.н.е., 80. од 8 век п.н.е. и прва од 780-тите п.н.е.

781 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар781 п.н.е.
DCCLXXX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 100
Старогрчка ера5 пред 1. олимпијада
Асирски календар3970
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1373
Берберски календар170
Будистички календар−236
Бурмански календар−1418
Византиски календар4728–4729
Кинески календар己未(зем. коза)
1916 или 1856
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1917 или 1857
Коптски календар−1064 – −1063
Етиопски календар−788 – −787
Еврејски календар2980–2981
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−724 – −723
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2320–2321
Холоценски календар9220
Ирански календар1402 п.п. – 1401 п.п.
Исламски календар1445 п.х. – 1444 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1553
Мингуо-календар2692 пред Р. Кина
民前2692年
Нанакшахи−2248
Тајландски сончев календар−238 – −237
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−654 или −1035 или −1807
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−653 или −1034 или −1806

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4728 и 4729 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3970 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2980 и 2981 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 27 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 780 година се протега во 1856 и 1857, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1916 и 1917 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 237 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1444 и 1443 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...