< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

784 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 784. година пред новата ера, 784. од првиот милениум п.н.е., 84. од 8 век п.н.е. и петта од 780-тите п.н.е.

785 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар785 п.н.е.
DCCLXXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 96
Старогрчка ера9 пред 1. олимпијада
Асирски календар3966
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1377
Берберски календар166
Будистички календар−240
Бурмански календар−1422
Византиски календар4724–4725
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1912 или 1852
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1913 или 1853
Коптски календар−1068 – −1067
Етиопски календар−792 – −791
Еврејски календар2976–2977
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−728 – −727
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2316–2317
Холоценски календар9216
Ирански календар1406 п.п. – 1405 п.п.
Исламски календар1449 п.х. – 1448 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1549
Мингуо-календар2696 пред Р. Кина
民前2696年
Нанакшахи−2252
Тајландски сончев календар−242 – −241
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−658 или −1039 или −1811
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−657 или −1038 или −1810

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4724 и 4725 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3966 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2976 и 2977 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 31 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 784 година се протега во 1852 и 1853, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1912 и 1913 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 241 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1448 и 1447 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...