< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

731 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 731. година пред новата ера, 731. од првиот милениум п.н.е., 31. од 8 век п.н.е. и втора од 730-тите п.н.е.

732 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар732 п.н.е.
DCCXXXI п.н.е.
Ab urbe condita22
Староегипетска ераXXV династија, 21
- ФараонПије, 21
Старогрчка ера12. олимпијада (победник
Асирски календар4019
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1324
Берберски календар219
Будистички календар−187
Бурмански календар−1369
Византиски календар4777–4778
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
1965 или 1905
    — до —
己酉年 (зем. петел)
1966 или 1906
Коптски календар−1015 – −1014
Етиопски календар−739 – −738
Еврејски календар3029–3030
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−675 – −674
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2369–2370
Холоценски календар9269
Ирански календар1353 п.п. – 1352 п.п.
Исламски календар1395 п.х. – 1394 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1602
Мингуо-календар2643 пред Р. Кина
民前2643年
Нанакшахи−2199
Тајландски сончев календар−189 – −188
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−605 или −986 или −1758
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−604 или −985 или −1757

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4777 и 4778 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4019 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3029 и 3030 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 22.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 731 година се протега во 1905 и 1906, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1965 и 1966 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 188 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1394 и 1393 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...