< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

771 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 771. година пред новата ера, 771. од првиот милениум п.н.е., 71. од 8 век п.н.е. и втора од 770-тите п.н.е.

772 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар772 п.н.е.
DCCLXXI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 109
Старогрчка ера2. олимпијада (победник
Асирски календар3979
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1364
Берберски календар179
Будистички календар−227
Бурмански календар−1409
Византиски календар4737–4738
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
1925 или 1865
    — до —
己巳年 (зем. змија)
1926 или 1866
Коптски календар−1055 – −1054
Етиопски календар−779 – −778
Еврејски календар2989–2990
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−715 – −714
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2329–2330
Холоценски календар9229
Ирански календар1393 п.п. – 1392 п.п.
Исламски календар1436 п.х. – 1435 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1562
Мингуо-календар2683 пред Р. Кина
民前2683年
Нанакшахи−2239
Тајландски сончев календар−229 – −228
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−645 или −1026 или −1798
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−644 или −1025 или −1797

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4737 и 4738 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3979 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2989 и 2990 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 18 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 771 година се протега во 1865 и 1866, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1925 и 1926 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 228 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1435 и 1434 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...