< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

708 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 708. година пред новата ера, 708. од првиот милениум п.н.е., 8. од 8 век п.н.е. и деветта од 700-тите п.н.е.

709 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар709 п.н.е.
DCCVIII п.н.е.
Ab urbe condita45
Староегипетска ераXXV династија, 44
- ФараонШабака, 13
Старогрчка ера17.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4042
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1301
Берберски календар242
Будистички календар−164
Бурмански календар−1346
Византиски календар4800–4801
Кинески календар辛未(мет. коза)
1988 или 1928
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
1989 или 1929
Коптски календар−992 – −991
Етиопски календар−716 – −715
Еврејски календар3052–3053
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−652 – −651
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2392–2393
Холоценски календар9292
Ирански календар1330 п.п. – 1329 п.п.
Исламски календар1371 п.х. – 1370 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1625
Мингуо-календар2620 пред Р. Кина
民前2620年
Нанакшахи−2176
Тајландски сончев календар−166 – −165
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−582 или −963 или −1735
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−581 или −962 или −1734

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4800 и 4801 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4042 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3052 и 3053 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 45.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 708 година се протега во 1928 и 1929, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1988 и 1989 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 165 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1370 и 1369 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...