< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

775 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 775. година пред новата ера, 775. од првиот милениум п.н.е., 75. од 8 век п.н.е. и шеста од 770-тите п.н.е.

776 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар776 п.н.е.
DCCLXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 105
Старогрчка ера1. олимпијада (победник
Асирски календар3975
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1368
Берберски календар175
Будистички календар−231
Бурмански календар−1413
Византиски календар4733–4734
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1921 или 1861
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1922 или 1862
Коптски календар−1059 – −1058
Етиопски календар−783 – −782
Еврејски календар2985–2986
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−719 – −718
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2325–2326
Холоценски календар9225
Ирански календар1397 п.п. – 1396 п.п.
Исламски календар1440 п.х. – 1439 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1558
Мингуо-календар2687 пред Р. Кина
民前2687年
Нанакшахи−2243
Тајландски сончев календар−233 – −232
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−649 или −1030 или −1802
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−648 или −1029 или −1801

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4733 и 4734 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3975 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2985 и 2986 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 22 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 775 година се протега во 1861 и 1862, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1921 и 1922 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 232 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1439 и 1438 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...