< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

758 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 758. година пред новата ера, 758. од првиот милениум п.н.е., 58. од 8 век п.н.е. и деветта од 750-тите п.н.е.

759 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар759 п.н.е.
DCCLVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 122
Старогрчка ера5.. олимпијада, год. 2
Асирски календар3992
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1351
Берберски календар192
Будистички календар−214
Бурмански календар−1396
Византиски календар4750–4751
Кинески календар辛巳(мет. змија)
1938 или 1878
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
1939 или 1879
Коптски календар−1042 – −1041
Етиопски календар−766 – −765
Еврејски календар3002–3003
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−702 – −701
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2342–2343
Холоценски календар9242
Ирански календар1380 п.п. – 1379 п.п.
Исламски календар1422 п.х. – 1421 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1575
Мингуо-календар2670 пред Р. Кина
民前2670年
Нанакшахи−2226
Тајландски сончев календар−216 – −215
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−632 или −1013 или −1785
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−631 или −1012 или −1784

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4750 и 4751 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3992 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3002 и 3003 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 5 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 758 година се протега во 1878 и 1879, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1938 и 1939 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 215 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1421 и 1420 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...