< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

734 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 734. година пред новата ера, 734. од првиот милениум п.н.е., 34. од 8 век п.н.е. и петта од 730-тите п.н.е.

735 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар735 п.н.е.
DCCXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita19
Староегипетска ераXXV династија, 18
- ФараонПије, 18
Старогрчка ера11.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4016
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1327
Берберски календар216
Будистички календар−190
Бурмански календар−1372
Византиски календар4774–4775
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1962 или 1902
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1963 или 1903
Коптски календар−1018 – −1017
Етиопски календар−742 – −741
Еврејски календар3026–3027
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−678 – −677
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2366–2367
Холоценски календар9266
Ирански календар1356 п.п. – 1355 п.п.
Исламски календар1398 п.х. – 1397 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1599
Мингуо-календар2646 пред Р. Кина
民前2646年
Нанакшахи−2202
Тајландски сончев календар−192 – −191
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−608 или −989 или −1761
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−607 или −988 или −1760

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4774 и 4775 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4016 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3026 и 3027 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 19.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 734 година се протега во 1902 и 1903, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1962 и 1963 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 191 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1397 и 1396 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...