Карел Поборски ( чешки изговор: [ˈkarɛl ˈpoborskiː] ( слушнете)врска=|За овој звук  ; роден на 30 март 1972 година) е поранешен професионален фудбалер од Чешка, кој играл како десно крило. Најмногу бил забележан по техничката способност и темпото.

Карел Поборски
Карел Поборски во (2012)
Лични податоци
Полно име Карел Поборски
Роден на 30 март 1972(1972-03-30)(51 г.)
Роден во Јиндрихув Храдец, Чехословачка
Висина 1.74 m
Позиција Winger
Младинска кариера
1978–1984 ТЈ Требон
1984–1987 Ческе Будјејовице
1987–1988 Јискра Требон
1988–1990 Ческе Будјејовице
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991–1994 Ческе Будјејовице 82 (15)
1994–1995 Викторија Жижков 28 (10)
1995–1996 Славија Прага 26 (11)
1996–1998 Манчестер Јунајтед 32 (6)
1998–2000 Бенфика 61 (11)
2000–2002 Лацио 46 (5)
2002–2005 Спарта Прага 87 (26)
2005–2007 Ческе Будјејовице 26 (10)
Вкупно 388 (93)
Репрезентација
1994–2006 Чешка 118 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Клупската кариера ја започнал и ја заврши во Динамо Чешке Буџејовице, каде што неговиот комплет број (8) е пензиониран во негова чест. Тој исто така ги освоил титулите во Чешката прва лига со двата најголеми клуба од Прага - Славија и Спарта . Помеѓу овие домашни триумфи, тој ја освоил титулата во Премиерлигата во Манчестер Јунајтед, а исто така играшл за Бенфика и Лацио .

После Петр Чех, Поборски е на второто место со намногу настапи за репрезентацијата на Чешка, со 118 меѓу 1994 и 2006 година, повлекувајќи се од меѓународниот фудбал откако настапил на првото Светско првенство за својата земја. Тој исто така играл на три Европски првенства, а бил и именуван во Тимот на турнирот на УЕФА Евро 1996, откако им помогнал на Чесите да стигнат до финалето.

Клупска кариера уреди