Павел Богдан Адамович (полски: Paweł Bogdan Adamowicz; р. 2 ноември 196514 јануари 2019) — полски политичар и градоначалник на Гдањск од 1998 до 2019 година, на партијата Граѓанска платформа до 2015 година.

Павел Адамович
Paweł Adamowicz
Градоначалник на Гдањск
На должноста
26 октомври 1998 – 14 јануари 2019
Претходник Томаш Посаѕки
Лични податоци
Роден(а) 2 ноември 1965
Гдањск, Полска
Починал(а) 14 јануари 2019
Гдањск, Полска
Партија Граѓанска платформа (до 2015)
Сопружник Магдалена Адамович

На 13 јануари 2019 година врз Адамович бил извршен атентат во Гдањск. Поради нападот со нож Павел Адамович починал на 14 јануари 2019 година по неколгу часови борба за живот.[1]

Наводи

уреди