Европско првенство во фудбал 2020 - нокаут фаза

Нокаут фазата на Европското првенство во фудбал 2020 започнала на 26 јуни 2021 година со осминафиналето а завршила на 11 јули 2021 година со финалето кое ќе се одигра на Вембли во Лондон, Англија.[1]

Наведените времиња се според Средноевропско летно време (UTC+2). Ако местото на одигрување се наоѓа во друг часовен појас, во заграда ќе биде прикажано и месното време.

Формат Уреди

Во нокаут фазата, ако натпреварот заврши нерешено по регуларните 90 минути игра, ќе се играат продолженија (двапати по 15 минути), каде што секоја екипа има право да направи шеста замена.[2] Ако резултатот остане изедначен и по продолженијата, натпреварот ќе биде решен по изведување пенали.[3]

УЕФА го утврдила следниот распоред за осминафиналето :[3]

  • Натпревар 1: Победник на група Б против 3. место во групите А/Д/Е/Ф
  • Натпревар 2: Победник на група А против 2. место во група Ц
  • Натпревар 3: Победник на група Ф против 3. место во групите А/Б/Ц
  • Натпревар 4: 2. место во група Д против 2. место во група Е
  • Натпревар 5: Победник на група Е против 3. место група А/Б/Ц/Д
  • Натпревар 6: Победник на група Д против 2. место група Ф
  • Натпревар 7: Победник на група Ц против 3. место во групите Д/Е/Ф
  • Натпревар 8: 2. место во групата А против 2. место во групата Б

Како и на секој претходен турнир почнувајќи од Европското првенство 1984, и на ово првенство нема да се игра натпревар за трето место.

Комбинации за натпреварите од осминафиналето Уреди

Специфичните натпревари во кои треба да учествуваат третопласираните екипи зависат од тоа кои четири третопласирани екипи ќе се пласираат во осминафиналето:

  Добиената комбинација според четирите квалификувани репрезентации
Третопласирани екипи
квалификувани по групи

vs

vs

vs

vs
А Б Ц Д
А Б Ц Е
А Б Ц Ф
А Б Д Е
А Б Д Ф
А Б Е Ф
А Ц Д Е
А Ц Д Ф
А Ц Е Ф
А Д Е Ф
Б Ц Д Е
Б Ц Д Ф
Б Ц Е Ф
Б Д Е Ф
Ц Д Е Ф

Квалификувани репрезентации Уреди

Првите две репрезентации од секоја од шесте групи, плус четирите најдобри третопласирани репрезентации, се квалификувале за нокаут фазата.[3]

Група Победник Второпласиран Третопласиран
(Најдобрите четири)
А   Италија   Велс   Швајцарија
Б   Белгија   Данска Н/П
Ц   Холандија   Австрија   Украина
Д   Англија   Хрватска   Чешка
Е   Шведска   Шпанија Н/П
Ф   Франција   Германија   Португалија

Резултати Уреди

 
ОсминафиналеЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
27 јуни 2021 – Севиља
 
 
  Белгија1
 
2 јули 2021 – Минхен
 
  Португалија0
 
  Белгија1
 
26 јуни 2021 – Лондон
 
  Италија2
 
  Италија (прод.)2
 
6 јули 2021 – Лондон
 
  Австрија1
 
  Италија (п)1 (4)
 
28 јуни 2021 – Букурешт
 
  Шпанија1 (2)
 
  Франција3 (4)
 
2 јули 2021 – Санкт Петербург
 
  Швајцарија (п)3 (5)
 
  Швајцарија1 (1)
 
28 јуни 2021 – Копенхаген
 
  Шпанија (п)1 (3)
 
  Хрватска3
 
11 јули 2021 – Лондон
 
  Шпанија (прод.)5
 
  Италија (п)1 (3)
 
29 јуни 2021 – Глазгов
 
  Англија1 (2)
 
  Шведска1
 
3 јули 2021 – Рим
 
  Украина (прод.)2
 
  Украина0
 
29 јуни 2021 – Лондон
 
  Англија4
 
  Англија2
 
7 јули 2021 – Лондон
 
  Германија0
 
  Англија (прод.)2
 
27 јуни 2021 – Будимпешта
 
  Данска1
 
  Холандија0
 
3 јули 2021 – Баку
 
  Чешка2
 
  Чешка1
 
26 јуни 2021 – Амстердам
 
  Данска2
 
  Велс0
 
 
  Данска4
 

Осминафинале Уреди

Велс - Данска Уреди

26 јуни 2021 (2021-06-26) Велс   0–4   Данска Амстердам
18:00
  Историја на досегашните натпревари
Велс - Данска
Извештај
Стадион: Јохан Кројф Арена
Гледачи: 14,645[4]
Судија:   Даниел Зиберт
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Велс[5]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Данска[5]
GK 12 Дани Ворд
RB 14 Конор Робертс   40'
CB 6 Џо Родон   26'
CB 22 Крис Мефам
LB 4 Бен Дејвис
CM 16 Џо Морел   59'
CM 7 Џо Алан
RW 20 Даниел Џејмс   78'
AM 10 Арон Рамзи
LW 11 Гарет Бејл     90+3'
CF 13 Кифер Мур   40'   78'
Замени:
DF 3 Неко Вилијамс   40'
MF 8 Хари Вилсон   90'   59'
FW 9 Тајлер Робертс   78'
MF 19 Дејвид Брукс   80'   78'
Селектор:
Роб Пејџ
 
GK 1 Каспер Шмајхел
CB 6 Андрес Кристенсен
CB 4 Симон Кјер     77'
CB 3 Јаник Вестергор
RM 17 Јенс Стригер Ларсен   77'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни   60'
LM 5 Јоаким Меле
RF 14 Микел Дамсгор   60'
CF 12 Каспер Долберг   69'
LF 9 Мартин Брајтвајт
Замени:
MF 24 Матијас Јенсен   60'
MF 15 Кристијан Нергор   60'
FW 21 Андреас Корнелиус   69'
DF 26 Николај Боилесен   77'
DF 2 Јоаким Андерсен   77'
Селектор:
Каспер Хјулманд

Играч на натпреварот:
Каспер Долберг (Данска)[6]

Италија - Австрија Уреди

26 јуни 2021 (2021-06-26) Италија   2–1 (прод.)   Австрија Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
  Историја на досегашните натпревари
Италија - Австрија
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 18,910[7]
Судија:   Антони Тејлор
 
 
 
 
 
 
 
 
Италија[8]
 
 
 
 
 
 
 
 
Австрија[8]
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 2 Џовани Ди Лоренцо   50'
CB 19 Леонардо Бонучи  
CB 15 Франческо Ачерби
LB 4 Леонардо Спинацола
CM 18 Николо Барела   51'   67'
CM 8 Жоржињо
CM 6 Марко Верати   67'
RF 11 Доменико Берарди   84'
CF 17 Чиро Имобиле   84'
LF 10 Лоренцо Инсиње   108'
Замени:
MF 12 Матео Песина   67'
MF 5 Мануел Локатели   67'
FW 9 Андреја Белоти   84'
MF 14 Федерико Кјеза   84'
MF 16 Брајан Кристанте   108'
Селектор:
Роберто Манчини
 
GK 13 Даниел Бахман
RB 21 Штефан Лајнер   114'
CB 3 Александар Драговиќ   120+1'
CB 4 Мартин Хинтерегер   103'
LB 8 Давид Алаба  
CM 23 Ксавер Шлагер   106'
CM 10 Флоријан Грилич   106'
RW 24 Конрад Лајмер   114'
AM 9 Марсел Забицер
LW 19 Кристоф Баумгартнер   90'
CF 7 Марко Арнаутовиќ   2'   97'
Замени:
MF 18 Алесандро Шепф   90'
FW 25 Саша Калајџиќ   97'
MF 17 Луис Шауб   106'
FW 11 Михаел Грегорич   106'
MF 6 Штефан Илзанкер   114'
MF 16 Кристофер Тримел   114'
Селектор:
  Франко Фода

Играч на натпреварот:
Леонардо Спинацола (Италија)[6]

Холандија - Чешка Уреди

27 јуни 2021 (2021-06-27) Холандија   0–2   Чешка Будимпешта
18:00
  Историја на досегашните натпревари
Холандија - Чешка
Извештај
Стадион: Пушкаш Арена
Гледачи: 52,834[9]
Судија:   Сергеј Карасев
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Холандија[10]
 
 
 
 
 
 
 
 
Чешка[10]
GK 1 Мартен Стекеленбург
CB 6 Стефан де Врај
CB 3 Матајс де Лихт   55'
CB 17 Дели Блинд   81'
RWB 22 Дензел Дјумфрис   46'
LWB 12 Патрик ван Анхолт   81'
CM 15 Мартен де Рон   73'
CM 21 Френки де Јонг   84'
AM 8 Џорџино Вајналдум  
CF 10 Мемфис Депај
CF 18 Дониел Мален   57'
Замени:
MF 11 Квинси Промес   57'
FW 19 Вут Вегхорст   73'
FW 7 Стевен Бергејс   81'
MF 25 Јуриен Тимбер   81'
Селектор:
Франк де Бур
 
GK 1 Томаш Вацлик
RB 5 Владимир Цоуфал   56'
CB 3 Ондржеј Челустка
CB 6 Томаш Калас
LB 2 Павел Кадержабек
CM 9 Томаш Холеш   85'
CM 15 Томаш Соучек  
RW 12 Лукаш Масопуст   79'
AM 7 Антонин Барак   90+2'
LW 13 Петр Шевчик   85'
CF 10 Патрик Шик   90+2'
Замени:
MF 14 Јакуб Јанкто   79'
FW 19 Адам Хложек   85'
MF 21 Алекс Крал   85'
FW 11 Михаел Крменчик   90+2'
MF 26 Михал Садилек   90+2'
Селектор:
Јарослав Шихлави

Играч на натпреаврот:
Томаш Холеш (Чешка)[6]

Белгија - Португалија Уреди

27 јуни 2021 (2021-06-27) Белгија   1–0   Португалија Севиља
21:00
  Историја на досегашните натпревари
Белгија - Португалија
Извештај Стадион: Ла Картуха
Гледачи: 11,504[11]
Судија:   Феликс Брих
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Белгија[12]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Португалија[12]
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд   81'
CB 5 Јан Вертонген
CB 3 Томас Вермален   72'
RM 15 Томас Мение
CM 8 Јури Тилеманс
CM 6 Аксел Витсел
LM 16 Торган Азар   90+5'
RW 7 Кевин Де Бројне   48'
LW 10 Еден Азар     87'
CF 9 Ромалу Лукаку
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс   48'
MF 11 Јаник Караско   87'
MF 19 Леандер Дендонкер   90+5'
Селектор:
  Роберто Мартинес
 
GK 1 Руи Патрисио
RB 20 Диого Дало   51'
CB 4 Рубен Дијас
CB 3 Пепе   77'
LB 5 Рафаел Гереиро
CM 8 Жоао Мутињо   55'
CM 26 Жоао Палиња   45'   78'
CM 16 Ренато Санчес   78'
RW 10 Бернардо Силва   55'
LW 21 Диого Жота   70'
CF 7 Кристијано Роналдо  
Замени:
FW 23 Жоао Феликс   55'
MF 11 Бруно Фернандес   55'
FW 9 Андре Силва   70'
MF 13 Данило Переира   78'
MF 24 Сержо Оливеира   78'
Селектор:
Фернандо Сантос

Играч на натпреварот:
Торган Азар (Белгија)[6]

Хрватска - Шпанија Уреди

28 јуни 2021 (2021-06-28) Хрватска   3–5 (прод.)   Шпанија Копенхаген
18:00
  Историја на досегашните натпревари
Хрватска - Шпанија
Извештај Стадион: Паркен
Гледачи: 22,771[13]
Судија:   Џунејт Чакир
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Хрватска[14]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија[14]
GK 1 Доминик Ливаковиќ
RB 22 Јосип Јурановиќ   73'
CB 21 Домагој Вида
CB 5 Дује Чалета-Цар   84'
LB 25 Јошко Гвардиол
DM 11 Марцело Брозовиќ   73'
CM 10 Лука Модриќ     114'
CM 8 Матео Ковачиќ   79'
RW 13 Никола Влашиќ   79'
LW 17 Анте Ребиќ   67'
CF 20 Бруно Петковиќ   46'
Замени:
FW 9 Андреј Крамариќ   46'
MF 18 Мислав Оршиќ   67'
FW 7 Јосип Брекало   73'
FW 14 Анте Будимир   79'
MF 15 Марио Пашалиќ   79'
MF 26 Лука Иванушец   114'
Селектор:
Златко Далиќ
 
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета
CB 12 Ерик Гарсија   71'
CB 24 Емерик Лапорт
LB 14 Хосе Гаја   77'
CM 8 Коке   77'
CM 5 Серхио Бускетс     101'
CM 26 Педри
RW 11 Феран Торес   88'
CF 7 Алваро Мората
LW 22 Пабло Сарабија   71'
Замени:
MF 19 Дани Олмо   71'
DF 4 Пау Торес   71'
DF 18 Жорди Алба   77'
MF 17 Фабијан Руис   77'
FW 21 Микел Ојарсабал   88'
MF 16 Родри   101'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Серхио Бускетс (Шпанија)[6]

Франција - Швајцарија Уреди

 
 
 
 
 
 
 
 
Франција[16]
 
 
 
 
 
 
 
 
Швајцарија[16]
GK 1 Иго Лорис  
CB 4 Рафаел Варан   30'
CB 5 Клеман Лангле   46'
CB 3 Преснел Кимпембе
RWB 2 Бенжамен Павар   91'
LWB 14 Адријан Рабио
CM 6 Пол Погба
CM 13 Н'Голо Канте
AM 7 Антоан Гризман   88'
CF 19 Карим Бензема   94'
CF 10 Килијан Мбапе
Замени:
MF 20 Кингсли Коман   88'   46'   111'
MF 17 Муса Сисоко   88'
FW 9 Оливје Жиру   94'
FW 26 Маркус Тирам   111'
Селектор:
Дидје Дешам
 
GK 1 Јан Зомер
CB 4 Нико Елведи   32'
CB 5 Мануел Аканжи   108'
CB 13 Рикардо Родригес   62'   87'
RWB 3 Силван Видмер   73'
LWB 14 Стивен Цубер   79'
CM 8 Ремо Фројлер
CM 10 Гранит Џака     76'
AM 23 Џердан Шаќири   73'
CF 9 Харис Сеферовиќ   97'
CF 7 Брил Емболо   79'
Замени:
FW 19 Марио Гаврановиќ   73'
DF 2 Кевин Мбабу   73'
MF 16 Кристијан Фаснахт   79'
MF 11 Рубен Варгас   79'
FW 18 Адмир Мехмеди   87'
DF 22 Фабијан Шер   97'
Селектор:
Владимир Петковиќ

Играч на натпреварот:
Гранит Џака (Швајцарија)[6]

Англија - Германија Уреди

29 јуни 2021 (2021-06-29) Англија   2–0   Германија Лондон
21:00 (22:00 UTC+3)
  Историја на досегашните натпревари
Англија - Германија
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 41,973[17]
Судија:   Дани Макели
 
 
 
 
 
 
 
Англија[18]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Германија[18]
GK 1 Џордан Пикфорд
CB 2 Кајл Вокер
CB 6 Хари Мегваер   77'
CB 5 Џон Стоунс
RM 12 Киеран Трипиер
CM 14 Калвин Филипс   45'
CM 4 Деклан Рајс   8'   87'
LM 3 Лук Шо
RW 25 Букајо Сака   69'
CF 9 Хари Кејн  
LW 10 Рахим Стерлинг
Замени:
MF 7 Џек Грилиш   69'
MF 8 Џордан Хендерсон   87'
Селектор:
Гарет Саутгејт
 
GK 1 Мануел Нојер  
CB 4 Матијас Гинтер   25'   87'
CB 5 Матс Хумелс
CB 2 Антонио Ридигер
RM 6 Јозуа Кимих
CM 18 Леон Горецка
CM 8 Тони Крос
LM 20 Робин Госенс   72'   87'
AM 7 Каи Хаверц
AM 25 Томас Милер   90+2'
CF 11 Тимо Вернер   69'
Замени:
MF 10 Серж Гнабри   69'
DF 23 Емре Џан   87'
MF 19 Лерој Сане   87'
MF 14 Џамал Мусиала   90+2'
Селектор:
Јоаким Лев

Играч на натпреварот:
Хари Мегваер (Англија)[6]

Шведска - Украина Уреди

29 јуни 2021 (2021-06-29) Шведска   1–2   Украина Глазгов
21:00 (20:00 UTC+1)
  Историја на досегашните натпревари
Шведска - Украина
Извештај
Стадион: Хемпден Парк
Гледачи: 9,221[19]
Судија:   Даниеле Орсато
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шведска[20]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Украина[20]
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг   83'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 24 Маркус Даниелсон   99'
LB 6 Лудвиг Аугустинсон   83'
RM 7 Себастијан Ларсон     97'
CM 20 Кристофер Олсон   101'
CM 8 Албин Екдал
LM 10 Емил Форсберг   85'
CF 21 Дејан Кулушевски   69'   97'
CF 11 Александер Исак   97'
Замени:
DF 5 Пјер Бенгтсон   83'
DF 16 Емил Крафт   83'
MF 22 Робин Кваизон   97'
FW 9 Маркус Берг   97'
MF 17 Виктор Класон   97'
DF 14 Филип Еландер   101'
Селектор:
Јане Андерсон
 
GK 1 Георгиј Бушчан
RB 21 Олександар Караваев
CB 13 Илја Забарни
CB 4 Сергеј Кривцов
LB 22 Микола Матвиенко
CM 5 Сергеј Сидорчук   118'
CM 6 Тарас Степаненко   95'
CM 17 Олександер Зинченко
RF 7 Андриј Јармоленко     79'   106'
CF 9 Роман Јаремчук   91'
LF 10 Микола Шапаренко   61'
Замени:
MF 8 Руслан Малиновски   61'
FW 19 Артем Беседин   91'   101'
MF 14 Евгениј Макаренко   95'
MF 15 Виктор Циганков   101'
FW 26 Артем Довбик   120+1'   106'
MF 18 Роман Безус   118'
Селектор:
Андриј Шевченко

Играч на натпреварот:
Олександер Зинченко (Украина)[6]

Четвртфинале Уреди

Швајцарија - Шпанија Уреди

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Швајцарија[22]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија[22]
GK 1 Јан Зомер
CB 4 Нико Елведи
CB 5 Мануел Аканжи
CB 13 Рикардо Родригес
RWB 3 Силван Видмер   67'   100'
LWB 14 Стивен Цубер   90+2'
CM 6 Денис Закарија   100'
CM 8 Ремо Фројлер   77'
AM 23 Џердан Шаќири     81'
AM 7 Брил Емболо   23'
CF 9 Харис Сеферовиќ   81'
Замени:
MF 11 Рубен Варгас   23'
MF 15 Џибрил Со   81'
FW 19 Марио Гаврановиќ   120+1'   81'
MF 16 Кристијан Фаснахт   90+2'
DF 2 Кевин Мбабу   100'
DF 22 Фабијан Шер   100'
Селектор:
Владимир Петковиќ
 
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета
CB 24 Емерик Лапорт   90+3'
CB 4 Пау Торес   113'
LB 18 Жорди Алба
CM 8 Коке   90+1'
CM 5 Серхио Бускетс  
CM 26 Педри   119'
RF 11 Феран Торес   91'
CF 7 Алваро Мората   54'
LF 22 Пабло Сарабија   46'
Замени:
MF 19 Дани Олмо   46'
FW 9 Жерар Морено   54'
MF 6 Маркос Љоренте   90+1'
FW 21 Микел Ојарсабал   91'
MF 10 Тијаго   113'
MF 16 Родри   119'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Унаи Симон (Шпанија)[6]

Белгија - Италија Уреди

2 јули 2021 (2021-07-02) Белгија   1–2   Италија Минхен
21:00
  Историја на досегашните натпревари
Белгија - Италија
Извештај
Стадион: Алијанц Арена
Гледачи: 12,984[23]
Судија:   Славко Винчиќ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Белгија[24]
 
 
 
 
 
 
 
 
Италија[24]
GK 1 Тибо Куртоа
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален
CB 5 Јан Вертонген  
RM 15 Томас Меније   69'
CM 6 Аксеч Витсел
CM 8 Јури Тилеманс   21'   69'
LM 16 Торган Азар
AM 7 Кевин Де Бројне
AM 25 Жереми Доку
CF 9 Ромелу Лукаку
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс   69'
MF 22 Насер Шадли   69'   73'
MF 26 Денис Прат   73'
Селектор:
  Роберто Мартинес
 
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 2 Џовани Ди Лоренцо
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 3 Џорџо Кјелини  
LB 4 Леонардо Спинацола   79'
CM 18 Николо Барела
CM 8 Жоржињо
CM 6 Марко Верати   20'   74'
RW 14 Федерико Кјеза   90+1'
CF 17 Чиро Имобиле   74'
LW 10 Лоренцо Инсиње   79'
Замени:
MF 16 Брајан Кристанте   74'
FW 9 Андреја Белоти   74'
FW 11 Доменико Берарди   90'   79'
DF 13 Емерсон   79'
DF 25 Рафаел Толои   90+1'
Селектор:
Роберто Манчини

Играч на натпреварот:
Лоренцо Инсиње (Италија)[6]

Чешка - Данска Уреди

3 јули 2021 (2021-07-03) Чешка   1–2   Данска Баку
18:00 (20:00 UTC+4)
  Историја на досегашните натпревари
Чешка - Данска
Извештај Стадион: Олимписки стадион
Гледачи: 16,306[25]
Судија:   Бјорн Кајперс
 
 
 
 
 
 
 
Чешка[26]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Данска[26]
GK 1 Томаш Вацлик
RB 5 Владимир Цоуфал
CB 3 Ондржеј Челустка   65'
CB 6 Томаш Калас   86'
LB 18 Јан Боржил
CM 9 Томаш Холеш   46'
CM 15 Томаш Соучек  
RW 12 Лукаш Масопуст   46'
AM 7 Антонин Барак
LW 13 Петр Шевчик   79'
CF 10 Патрик Шик   79'
Замени:
FW 11 Михаел Крменчик   84'   46'
MF 14 Јакуб Јанкто   46'
DF 4 Јакуб Брабец   65'
FW 20 Матеј Видра   79'
MF 8 Владимир Дарида   79'
Селектор:
Јарослав Шилхави
 
GK 1 Каспер Шмајхел
CB 6 Андреас Кристенсен   81'
CB 4 Симон Кјер  
CB 3 Јаник Вестергор
RM 17 Јенс Стригер Ларсен   70'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни   81'
LM 5 Јоаким Меле
RF 9 Мартин Брајтвајт
CF 12 Каспер Долберг   59'
LF 14 Микел Дамсгор   59'
Замени:
FW 20 Јусуф Поулсен   59'
MF 15 Кристијан Нергор   59'
MF 18 Даниел Вас   70'
DF 2 Јоаким Андерсен   81'
MF 24 Матијас Јенсен   81'
Селектор:
Каспер Хјулманд

Играч на натпреварот:
Томас Дилејни (Данска)[6]

Украина - Англија Уреди

3 јули 2021 (2021-07-03) Украина   0–4   Англија Рим
21:00
  Историја на досегашните натпревари
Украина - Англија
Извештај
Стадион: Олимпико
Гледачи: 11,880[27]
Судија:   Феликс Брих
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Украина[28]
 
 
 
 
 
 
 
Англија[28]
GK 1 Георгиј Бушчан
CB 13 Илја Забарни
CB 4 Сергеј Кривцов   35'
CB 22 Микола Матвиенко
RM 21 Олександер Караваев
CM 5 Сергеј Сидорчук   64'
CM 17 Олександер Зинченко
LM 16 Виталиј Миколенко
AM 10 Микола Шапаренко
CF 9 Роман Јаремчук
CF 7 Андриј Јармоленко  
Замени:
MF 15 Виктор Циганков   35'
MF 14 Евгени Макаренко   64'
Селектор:
Андриј Шевченко
 
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер
LB 3 Лук Шо   65'
CM 4 Деклан Рајс   57'
CM 14 Калвин Филипс   65'
RW 17 Џејдон Санчо
AM 19 Мејсон Маунт
LW 10 Рахим Стерлинг   65'
CF 9 Хари Кејн     73'
Замени:
MF 8 Џордан Хендерсон   57'
DF 12 Киеран Трипиер   65'
FW 11 Маркус Рашфорд   65'
MF 26 Џуд Белингам   65'
FW 18 Доминик Калверт-Луин   73'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Хари Кејн (Англија)[6]

Полуфинале Уреди

Италија - Шпанија Уреди

6 јули 2021 (2021-07-06) Италија   1–1 (прод.)
(4–2 пен.)
  Шпанија Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
  Историја на досегашните натпревари
Италија - Шпанија
Извештај
Стадион: Вембли
Гледачи: 57,811[29]
Судија:   Фелиск Брих
    Пенали
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Италија[30]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија[30]
GK 21 Џанлујџи Донарума
RB 2 Џовани Ди Лоренцо
CB 19 Леонардо Бонучи   118'
CB 3 Џорџо Кјелини  
LB 13 Емерсон   73'
CM 18 Николо Барела   85'
CM 8 Жоржињо
CM 6 Марко Верати   73'
RW 14 Федерико Кјеза   107'
LW 10 Лоренцо Инсиње   85'
CF 17 Чиро Имобиле   61'
Замени:
FW 11 Доменико Берарди   61'
DF 25 Рафаел Толои   97'   73'
MF 12 Матео Песина   73'
MF 5 Мануел Локатели   85'
FW 9 Андреја Белоти   85'
MF 20 Федерико Бернардески   107'
Селектор:
Роберто Манчини
 
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета   85'
CB 12 Ерик Гарсија   109'
CB 24 Емерик Лапорт
LB 18 Жорди Алба
DM 5 Серхио Бускетс     51'   106'
CM 8 Коке   70'
CM 26 Педри
RW 11 Феран Торес   61'
LW 19 Дани Олмо
CF 21 Микел Ојарсабал   70'
Замени:
FW 7 Алваро Мората   61'
FW 9 Жерар Морено   70'
MF 16 Родри   70'
MF 6 Маркос Љоренте   85'
MF 10 Тијаго Алкантара   106'
DF 4 Пау Торес   109'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпрварот
Федерико Кјеза (Италија)[6]

Англија - Данска Уреди

7 јули 2021 (2021-07-07) Англија   2–1 (прод.)   Данска Лондон
21:00 (20:00 UTC+1)
  Историја на досегашните натпревари
Англија - Данска
Извештај Стадион: Вембли
Гледачи: 64,950[31]
Судија:   Дани Макели
 
 
 
 
 
 
 
Англија[32]
 
 
 
 
 
 
 
 
Данска[32]
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер   49'
LB 3 Лук Шо
CM 14 Калвин Филипс
CM 4 Деклан Рајс   95'
RW 25 Букајо Сака   69'
AM 19 Мејсон Маунт   95'
LW 10 Рахим Стерлинг
CF 9 Хари Кејн  
Замени:
MF 7 Џек Грилиш   69'   106'
MF 8 Џордан Хендерсон   95'
MF 20 Фил Фоден   95'
DF 12 Киеран Трипиер   106'
Селектор:
Гарет Саутгејт
 
GK 1 Каспер Шмајхел
CB 6 Андреас Кристенсен   79'
CB 4 Симон Кјер  
CB 3 Јаник Вестергор   105'
RWB 17 Јенс Стригер Ларсен   67'
LWB 5 Јоаким Меле
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 8 Томас Дилејни   88'
RW 9 Мартин Брајтвајт
CF 12 Каспер Долберг   67'
LW 14 Микел Дамсгор   67'
Замени:
MF 18 Даниел Вас   72'   67'
FW 20 Јусуф Поулсен   67'
MF 15 Кристијан Нергор   67'
DF 2 Јоаким Андерсен   79'
MF 24