Џејдон Малик Санчо (роден на 25 март 2000 година) е англиски фудбалер, крило на Борусија Дортмунд и на англиската репрезентација.

Џејдон Санчо
FC Salzburg gegen Manchester City FC (U19 8. Februar 2017) 09 (cropped).jpg
Санчо со Манчестер Сити во 2017
Лични податоци
Полно име Џејдон Малик Санчо[1]
Роден на 25 март 2000 (2000-03-25) (19 г.)[2]
Роден во Кембервел, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м[3]
Позиција крило[4]
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Број 7
Младинска кариера
2007–2015 Вотфорд Вотфорд
2015–2017 Манчестер Сити Манчестер Сити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017 Борусија Дортмунд II Борусија Дортмунд II 3 (0)
2017– Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 41 (11)
Репрезентација
2015–2016 Англија Англија под 15 11 (7)
2016–2017 Англија Англија под 17 18 (14)
2017–2018 Англија Англија под 19 5 (2)
2018– Англија Англија 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22
34, 13 April 2019 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:34, 13 April 2019 (UTC)

Санчо претходно бил младински играч на Ватфорд и Манчестер Сити, но својот прв супериорен професионален договор го потпишал со Дортмунд во 2017 година. Во својата втора сезона тој се етаблирал како стандарден играч во првиот тим и ја освоил наградата Бундеслигашки играч на месецот за октомври 2018 година. Санчо бил дел од англискиот младински тим кој го освоил Светското првенство на ФИФА У-17 во 2017 година и го направил своето деби за сениорскиот тим во 2018 година.

НаводиУреди

  1. „Premier League clubs publish retained lists“. Premier League. 9 June 2017. конс. 17 November 2017. 
  2. „Jadon Sancho“. Manchester City F.C. Архивирано од изворникот на 9 August 2017. 
  3. „First team: Jadon Sancho“. Borussia Dortmund. конс. 11 October 2018. 
  4. Ducker, James. „Exclusive: Manchester City left baffled as teenage winger Jadon Sancho goes walkabout“, 30 август 2017 (посет. 13 октомври 2018 г).