Себастијан Ларсон

Себастијан Бенгт Улф Ларсон (роден на 6 јуни 1985) — шведски фудбалер, играч од средниот ред на АИК и на шведската фудбалска репрезентација.

Себ Ларсон
Seb Larsson free kick.jpg
Лични податоци
Роден на 6 јуни 1985 (1985-06-06) (35 г.)
Роден во Ескилстуна[1], Шведска
Држава  Шведска
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб АИК АИК
Број 16
Младинска кариера
Арсенал Арсенал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2007 Арсенал Арсенал 3 (0)
2006-2007Бирмингем Сити Бирмингем Сити 27 (1)
2007-2011 Бирмингем Сити Бирмингем Сити 157 (18)
2011-2017 Сандерленд Сандерленд 176 (12)
2017-2018 Хал Сити Хал Сити 40 (2)
2018- АИК АИК 15 (2)
Репрезентација
2007- Шведска Шведска 108 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

КариераУреди

По почетокот на неговата кариера во клубот од родниот град, ИФК Ескилстуна, Ларсон набрзо бил забележан од скаут на Арсенал, додека играл за својата репрезентација.

Тој направил три настапи за Арсенал, пред влезот во Бирмингем Сити, најпрво на заем во сезоната 2006-07, пред да направи постојан трансфер во текот на летото на 2007 година. Ларсон поминал пет години во Бирмингем, доживеал промоција во, и испаѓање од, Премиер лигата во два наврати. Тој му се приклучил на Сандерленд на 1 јули 2011 откако неговиот договор со Бирмингем кој одново претрпел испаѓање истекол. Ларсон е познат и по одличното изведување на слободните удари, за кое некои го нарекуваат специјалист. Токму по еден негов гол од слободен удар против Арсенал на 16 октомври 2011, Арсен Венгер изјавил за својот поранешен фудбалер дека е можеби најдобриот изведувач на слободни удари во првенството.[2]

ТитулиУреди

  Бирмингем СитиУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди