Томас Вермален

Томас Вермален (холандски изговор: [ˈtoːmɑs fərˈmaːlə(n)];[3] роден на 14 ноември 1985 година) — белгиски професионален фудбалер кој игра како центарален одбранбен играч за шпанскиот клуб Барселона и репрезентацијата на Белгија.

Томас Вермален
2015 UEFA Super Cup 39.jpg
Вермален со Барселона во година 2015
Лични податоци
Полно име Томас Вермален[1]
Роден на 14 ноември 1985 (1985-11-14) (37 г.)
Роден во Капелен, Белгија
Висина 1.83 м (6 ст 0 ин)[2]
Позиција Centre-back
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 25
Младинска кариера
1991–1999 Герминал Екерен
1999–2000 Герминал Бершот
2000–2003 Фудбалска академија на Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2009 Ајакс 97 (7)
2004–2005РКЦ Валвајк (позајмен) 13 (2)
2009–2014 Арсенал 110 (13)
2014– Барселона 31 (1)
2016–2017Рома (позајмен) 9 (0)
Репрезентација
2002–2003 Белгија 18 5 (0)
2003–2004 Белгија 19 7 (0)
2004–2007 Белгија 21 13 (1)
2008 Белгија 23 5 (0)
2006– Белгија 63 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20
08, 23 December 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23:38, 11 December 2017 (UTC)

Тој обично игра како лев-централен одбранбен играч, но може да игра и на позицијата класичен лев бек. Неговите клучни атрибути вклучуваат воздушна способност, водачки вештини, и брзина со топката во своите нозе. Тој исто ја поседува способноста за постигнување на гол како одбранбен играч.

Вермален се приклучил на младинската академија на Ајакс во 2000 година и ја освоил холандската титула во неговата прва сезоната  2003-04 со клубот. По заминувањето на Клас Јан Хунтелар во 2009 година, тој бил именуван како капитен на клубот за остатокот од сезоната. Во 2009 година тој бил трансфериран во тимот на Арсенал и во својата прва сезона бил избран во тимот на Премиер Лигата за таа сезона. Со трансферот на  Робин ван Перси во Манчестер Јунајтед во август 2012 година, тој бил именуван за капитен на Арсенал, но неговите игри и минутажа биле ограничени поради успехот на одбранбениот тандем Пер Мертерсакер и Лорен Кошчелни. Во август 2014 година, тој официјално за 15 милиони евра бил продаден на Барселона во шпанската Ла Лига.[4]

Вермален го направил своето репрезентативно деби за Белгија во 2006 година, и од тогаш забележал 63 настапи за својата земја. Тој ја претставувал Белгија на Летните Олиписки Игри во 2008 каде што го освоил четвртото место, како и на Светското првенство во Бразил 2014 година и на Еуро 2016 година во Франција.

НаводиУреди

  1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“. FIFA. 11 June 2014. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-11. Посетено на 10 July 2014.
  2. „Vermaelen - Thomas Vermaelen - FC Barcelona“. fcbarcelona.com. Архивирано од изворникот на 24 јануари 2015.
  3. Vermaelen in isolation: холандски изговор: [vərˈmaːlə(n)].
  4. „Thomas Vermaelen: Barcelona to sign Arsenal defender on Sunday“. BBC. 9 August 2014. Посетено на 10 August 2014.