Леон Кристоф Горецка (изворно: Leon Christoph Goretzka; роден на 6 февруари 1995 година) е германски професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред за бундеслигашкиот клуб Баерн Минхен и репрезентацијата на Германија.

Леон Горецка
Лични податоци
Полно име Леон Кристоф Горецка
Роден на 6 февруари 1995(1995-02-06)(29 г.)
Роден во Бохум, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Број 18
Младинска кариера
Вернер ШФ 06 Бохум
Бохум Бохум
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012-2013 Бохум Бохум 32 (4)
2013-2018 Шалке 04 Шалке 04 116 (14)
2018- Бајерн Минхен Бајерн Минхен 57 (15)
Репрезентација
2010-2011 Германија Германија 16 10 (2)
2011-2012 Германија Германија 17 17 (5)
2012-2014 Германија Германија 18 3 (0)
2013-2015 Германија Германија 21 10 (1)
2016 Германија Германија олимп. 6 (6)
2014- Германија Германија 5 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Клупска кариера

уреди

ВфЛ Бохум

уреди

Во 1999 година, Горецка ја започнал својата кариера со Вернер СВ 06 Бохум. Останал две години со ВСВ пред да се пресели во ВфЛ Бохум во 2001 година.[1]

На 30 јули 2012 година, на Горецка му бил доделен златниот Медал Фриц Валтер под 17 години за 2012 година.[2] На 4 август 2012 година, Горецка го направил своето професионално деби за Бохум во Втората Бундес лига против Динамо Дрезден на Рурстадионот.[3]

Горецка имал впечатлива сезона 2012–13 во Бохум и бил нивни најнагласен изведувач бидејќи Бохум тесно избегнувал испаѓање во Втората Бундес лига. За време на сезоната, Горецка бил поврзуван со неколку големи клубови ширум Европа, вклучувајќи ги Баерн Минхен, Манчестер Јунајтед, Арсенал и Реал Мадрид. Матијас Замер, тогашниот спортски директор на Баерн Минхен, наводно се сретнал со Горецка за да се обиде да го убеди да се придружи во Баерн во летото 2013 година.[4]

Шалке 04

уреди

На 30 јуни 2013 година, Шалке 04 го потврдил трансферот на Горецка од Бохум. Тој потпишал петгодишен договор до 30 јуни 2018 година. Надоместокот за трансфер бил 3.250 милиони евра.[5]

Баерн Минхен

уреди

Сезона 2018/19

уреди

На 1 јули 2018 година, Горецка и официјално се приклучил на Баерн. Горецка потпишал четиригодишен договор до јуни 2022 година.[6] На 12 август 2018 година, во Супер купот на Германија, Горецка го заменил Томас Милер во 64. минута.[7] Ова бил прв настап на Горецка за Баерн.[8] На 1 септември, тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата од 3-0 на гостувањето против ВфБ Штутгарт.[9] Следната година, на 19 јануари 2019 година, тој за првпат постигнал два голови во Бундеслигата, постигнувајќи во победата од 3-1 против Хофенхајм.[10] На 15 февруари 2019 година, тој постигнал автогол во бундеслигашки натпревар по 13 секунди; ниту еден играч на Баерн сè уште не ја допрел топката.[11]

На 18 мај 2019 година, Горецка ја освоил својата прва титула во Бундеслигата, бидејќи Баерн завршил два бода против Дортмунд со 78 бода. Една недела подоцна, Горецка го освоил својот прв Куп на Германија бидејќи Баерн го совладал РБ Лајпциг со 3-0 во финалето на Купот на Германија 2019. Горецка не се појавил во натпреварот бидејќи бил повреден.[12]

Сезона 2019/20

уреди

На 26 ноември 2019 година, Горецка го постигнал својот прв гол во Лигата на шампионите за време на гостинската победа од 6-0 кај Црвена Ѕвезда.[13]

Личен живот

уреди

Горецка е роден во Бохум, Северна Рајна-Вестфалија.[14] Завршил германски приемен испит (Абитур) и дипломирал на Alice-Salomon-Berufskolleg [de]тручно училиштеАлис-Саломон“) во Бохум.[15] Неговиот татко Конрад е автомобилски инженер и електроинженер за Опел.[16]

Почести

уреди

Баерн Минхен

Германија под 17 години

 • УЕФА Европско првенство под 17 години : вицепрвак 2012[19]

Германија на Олимписките игри

Германија

Посебни признанија

 • Златен Медал „Фриц Валтер“ (под 17): 2012[22]
 • Сребрена копачка на ФИФА Купот на конфедерации: 2017[23]
 • Бронзена топка на ФИФА Купот на конфедерации: 2017

Наводи

уреди
 1. „Leon Goretzka“ (германски). kicker. Посетено на 17 август 2020.
 2. „Fritz-Walter-Medaille für Goretzka, Ginter, Rüdiger und Lotzen“ [Fritz-Walter-Medal for Goretzka, Ginter, Rüdiger and Lotzen] (германски). Фудбалски сојуз на Германија. 30 јули 2012. Архивирано од изворникот на 2014-07-29. Посетено на 1 март 2012.
 3. „Trio infernale: Iashvili, Goretzka und Freier“ [Trio infernale: Iashvili, Goretzka and Freier]. kicker. 4 август 2012. Посетено на 17 август 2020.
 4. „Sammer meets with Goretzka“. ESPN. 2 ноември 2012. Архивирано од изворникот на 2022-05-17. Посетено на 17 август 2020.
 5. „Schalke und Bochum einigen sich im Fall Goretzka“. Spiegel Online (германски). 30 јуни 2013. Посетено на 17 август 2020.
 6. „FC Bayern sign Germany international Leon Goretzka“. fcbayern.com. Посетено на 17 август 2020.
 7. „FCB gewinnt Supercup – Lewandowski macht den Unterschied“. kicker.de. kicker. Посетено на 19 August 2018.
 8. Pearson, Matt (12 август 2018). „Robert Lewandowski hat trick leads Bayern Munich to Super Cup win“. Deutsche Welle. Посетено на 17 август 2020.
 9. Lovell, Mark. „Leon Goretzka marks first Bayern Munich Bundesliga start with a goal in win over Stuttgart“. ESPN. Посетено на 17 август 2020.
 10. „Leon Goretzka double helps Bayern Munich down Hoffenheim“. Bundesliga. 19 јануари 2019. Посетено на 17 август 2020.
 11. Connaughton, Gary (15 февруари 2019). „Bayern Munich score OG 13 SECONDS into Bundesliga game“. Архивирано од изворникот на 16 февруари 2019. This has to be one of the fastest own goals of all time. A similar effort is certainly not springing to mind.
 12. „Robert Lewandowski hits brace as Bayern Munich beat RB Leipzig in DFB Cup final to seal the double“. bundesliga.com. Посетено на 17 август 2020.
 13. „Goretzka's maiden goal sets Bayern on their way“. fcbayern.com. Посетено на 17 август 2020.
 14. „Leon Goretzka: Profile“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 17 август 2020.
 15. „RevierSport: Goretzka hat die Reifeprüfung abgelegt“ [Reviersport: Goretzka took the matriculation examination]. reviersport.de (германски). Reviersport. 3 јули 2014. Посетено на 17 август 2020.
 16. Webb, Alex; Rothwell, Steve (1 мај 2012). „GM-Peugeot Pact Makes Opel Workers Rivals for Survival at Two Plants: Cars“. bloomberg.com. Bloomberg L.P. Посетено на 17 август 2020.
 17. „L. Goretzka“. Soccerway. Посетено на 17 август 2020.
 18. „Mia san Meister!“. twitter.com. 27 јуни 2020. Посетено на 17 август 2020.
 19. „Final: Germany 1–1 Netherlands: Line-ups“. UEFA. Посетено на 17 август 2020.
 20. „Rio 2016 Football Results Book: Medallists“. Olympic World Library. 20 август 2016. стр. 7. Посетено на 17 август 2020.[мртва врска]
 21. „Match report: Chile – Germany“. FIFA. Архивирано од изворникот на 29 јуни 2019.
 22. „Fritz-Walter-Medaille 2012: Die Gewinner: Das sind die besten Talente Deutschlands“ [Fritz Walter Medal 2012: Winners: These are the best talents Germany]. spox.com (германски). Spox.com. 30 јули 2012. Посетено на 17 август 2020.
 23. „Awards list dominated by victorious Germans“. FIFA.com. 2 јули 2017. Архивирано од изворникот на 2020-08-20. Посетено на 17 август 2020.

Надворешни врски

уреди