Жоао Филипе Ириа Сантос Мутињо (португалски изговор: [ˈʒwɐ̃w fɨˈlip iˈɾi.ɐ ˈsɐ̃tuʒ mo(w)ˈtĩɲu]; роден на 8 септември 1986 година) — португалски професионален фудбалер, кој настапува како играч од средината на теренот за англискиот Вулверхемтон и за Португалија. Главно игра на позицијата централен играч од средината на теренот, но исто така знае да ја покрие и дефанзивната позиција во средниот ред, како и офанзивната.

Жоао Мутињо
João Moutinho - Croatia vs. Portugal, 10th June 2013 (3).jpg
Мутињо играјќи за Португалија во 2013
Лични податоци
Полно име Жоао Филипе Ириа Сантос Мутињо
Роден на 8 септември 1986 (1986-09-08) (35 г.)
Роден во Портимао, Португалија
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Монако
Број 8
Младинска кариера
1996–2000 Портимоненсе
2000–2004 Спортинг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Спортинг Б 30 (1)
2005–2010 Спортинг 163 (21)
2010–2013 Порто 83 (4)
2013–2018 Монако 117 (8)
2018– Вулверхемптон 23 (1)
Репрезентација
2003 Португалија 17 15 (0)
2004 Португалија 18 5 (0)
2004 Португалија 19 4 (1)
2005–2007 Португалија 21 17 (2)
2005– Португалија 96 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11 March 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 28 March 2017

Тој ја започна професионалната кариера во Спортинг, но во 2010 година се пресели во соперникот Порто и освои 12 титули во двата клуба заедно. Три години подоцна тој се пресели во Монако за трансфер вреден €25 милиони евра.

Мутињо ја претставуваше националната селекција на Португалија на три европски фудбалски првенства и едно светско првенство во Бразил 2014 година. Во 2016 година тој ја освои европската титула со репрезентацијата на Португалија на Евро 2016 година што се одржа во Франција.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Награди
Претходник
Жоао Педро Силва
Најдобар млад играч на Португалија
2007
Наследник
Мигел Аријалос