Мануел Локатели

Мануел Локатели (роден на8 јануари 1998 во Леко, Италија) — италијански фудбалер, играч од средниот ред на Сасуоло и на италијанската репрезентација.

Мануел Локатели
Лични податоци
Полно име Мануел Локатели
Роден на 8 јануари 1998 (1998-01-08) (23 г.)
Роден во Леко, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сасуоло Сасуоло
Број 73
Младинска кариера
2007–2009 Аталанта Аталанта
2009–2016 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2018 Милан Милан 48 (2)
2018– Сасуоло Сасуоло 96 (6)
Репрезентација
2013-2014 Италија Италија 15 5 (0)
2014 Италија Италија 16 2 (0)
2013-2015 Италија Италија 17 22 (1)
2015-2017 Италија Италија 19 20 (1)
2017-2019 Италија Италија 21 23 (2)
2020- Италија Италија 23 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 мај 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 мај 2018

Клупска кариераУреди

Тој ја започна својата кариера со Аталанта, пред да се пресели во Милано, на возраст од 11 години. Со Милан тој напредуваше низ секоја од младите категории, од Естордиенти до Примавера.

Тој бил унапреден во првиот тим на тимот во текот на сезоната 2015-2016. Тој го направи своето деби во Серија А на возраст од 18 години, на 21 април 2016 година, на местото на Андреја Поли во 87 минути на домашен терен против Карпи. На 14 мај 2016, тој го направи своето деби како стартер во дресот на росонерите, во последниот лигашки натпревар од сезоната во Калчото против Рома на Сан Сиро.

На 2 октомври 2016 година, откако влезе како замена за капитенот Рикардо Монтоливо, Локатели го постигна својот прв гол во Серија А со својот прв шут кон противничкиот гол во победата над Сасуоло со 4-3. Во почетокот на новата сезона 2016, Локатели го доби својот прв старт во сезоната на 16 октомври во Киево, преземајќи ја улогата на централен играч во средниот ред наместо Монтоливо, кој се повреди во текот на интернационалната пауза. На 22 октомври, Локатели го постигнал својот втор гол во Серија кој беше и единствен гол на натпреварот против Јувентус.

Во 2018 година Локатели бил позајмен на УС Сасуоло Калчо на една година, со можност за негово купување по крајот на договорот[1].

Меѓународна кариераУреди

Со тимот на Италија на играчи до 17 години учествуваше на УЕФА Европскато првенство до -17 години во 2015 година.

Со репрезентацијата на Италија до 19 години, тој учествуваше на УЕФА Европското првенство У-19.

НаводиУреди

  1. „Official statement: Manuel Locatelli“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 13 August 2018. Посетено на 13 August 2018.