Деjли Блинд (роден на 9 март 1990 во Амстердам) — холандски фудбалер, играч од одбраната или од средниот ред на Манчестер Јунајтед и на холандската репрезентација.

Холандија Дели Блинд
Лични податоци
Роден на 9 март 1990(1990-03-09)(34 г.)
Роден во Амстердам, Холандија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција одбрана, среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 17
Агент Холандија Роб Јансен
Младинска кариера
Ајакс Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2014 Ајакс Ајакс 102 (3)
2010Гронинген Гронинген 17 (0)
2014-2018 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 85 (4)
2018– Ајакс Ајакс 17 (3)
Репрезентација
2006-2007 Холандија Холандија 17 10 (4)
2008-2009 Холандија Холандија 19 7 (2)
2009-2013 Холандија Холандија 21 23 (0)
2013- Холандија Холандија 46 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 26 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Тој е син на поранешниот дефанзивец на Ајакс Дани Блинд.

Технички одлики

уреди

Страничен бек природно игра со левата нога, исто така, може да биде во улога на централен дефанзивец или дефанзивен играч од средниот ред.

Клупска кариера

уреди

Почетоци, Ајакс и заемот во Гронинген

уреди

Блинд ја започнал својата кариера во младинскиот сектор на Ајакс, истиот клуб каде што играл неговиот татко Дени.[1]. Деjли растел играјќи за Јонг Ајакс, каде во сезоната 2007-2008 иако сè уште официјално бил дел од тимот Б-јуниори, станал главна потпора за тимот А-јуниори,[2], пред да биде прекомандуван во првиот тим во сезоната 2008-2009.[3] На 17 години тој го потпишал својот прв професионален договор, кој го врзувал со Ајакс до 1 јули 2010[2].

На 7 декември 2008 година Блинд го направил своето деби за првиот тим во гостинскиот натпревар против фудбалскиот клуб Фолендам. Тој всушност го изнудил одлучувачкиот корнер, по кој Јан Вертонген постигнал гол со кој му ја донел победата на Ајакс.[3]. На 19 декември 2008 година потпишал продолжување на договорот со Ајакс до 30 јуни 2013.[4][5]

На 5 јануари 2010 Блинд бил позајмен на Гронинген до крајот на сезоната 2009-2010,[6] каде играл како десен бек.[7] Откако се вратил во Ајакс, следните две сезони дал голем придонес во успесите на клубот. На 15 мај 2011 го освоил холандското првенство со победата од 3-1 над Твенте. На 30 јули, играл како стартер, повторно против Твенте, овојпат во Суперкупот на Холандија во поразот со 2-1. Откако ќе стане основен елемент во почетните 11 на Ајакс, на 2 мај 2012 година ја освојува својата втора по ред титула во Ередивиси завршувајќи ја сезоната со вкупно 26 настапи.

Во текот на сезоната 2012-2013, Блинд го постигнал својот прв гол во дресот на Ајакс во професионалната кариерата, на 10 февруари 2013 во натпреварот Ајакс-Рода 1-1, во 54-вата минута на асистенција на Исак Куенка. На 17 март постигнал уште еден гол на гостувањето на Афас стадионот кај АЗ Алкмар во победата со 3-2. На 23 април 2013, повторно го обновил договорот со клубот до 30 јуни 2016.[8]. На 5 мај, го освоил првенството трета година по ред.

Во текот на сезоната сезоната 2013–2014, тренерот на Ајакс Франк де Бур го преместил Блинд малку понапред како дефанзивен играч за врска, што се покажало како добро решение затоа што Дејли ја добил наградата за Холандски фудбалер на годината, откако дал огромен придонес за четврта лигашка титула на Ајакс едноподруго.[9]

Манчестер Јунајтед

уреди

На 1 септември 2014, Блинд направил трансфер од Ајакс во Манчестер Јунајтед за сума од 13,8 милиони фунти.[10][11] Тој го направил своето деби тринаесет дена подоцна, играјќи го целиот натпревар против Квинс Парк Ренџерс во победата со 4-0 на Олд Трафорд, што била воедно и прва победа на Јунајтед за сезоната.[12] Неговиот прв гол за клубот дошол на 20 октомври против Вест Бромвич Албион, со прецизен удар од преку 18 метри за да го израмни резултатот на 2-2 во 87-мата минута и да му донесе бод на Манчестер Јунајтед.[13] На 16 ноември, Блинд претрпел повреда на лигаментите на коленото играјќи за холандската репрезентација во квалификациите за Евро 2016 против Латвија.[14] Медицинските тестови покажале дека тој ќе го пропушти остатокот од 2014 година. На 11 јануари 2015 година Блинд се врати во акција, почнувајќи како стартер во одбраната во поразот со 1-0 од Саутхемптон на Олд Трафорд.[15] На 8 февруари, тој постигнал гол во судиското продолжение за изедначување на 1-1 против Вест Хем Јунајтед.[16]

Следната сезона Блинд ја започнал играјќи како централен одбранбен играч во тандем со Крис Смолинг. На 12 септември 2015, го постигнал својот прв гол за сезоната, првиот за Манчестер Јунајтед во победата со 3-1 над Ливерпул; подоцна при резултат 1-0 спасил чист погодок на гол-линијата и бил избран за играч на натпреварот.

Репрезентативна кариера

уреди

Млади репрезентации

уреди

Блинд бил повикан во холандската репрезентација под 17 години како дел од составот за Европското првенство 2007. Откако го пропуштил првиот натпревар поради суспензија, тој постигнал два гола против Исланд во вториот натпревар[17], но се здобил со повреда на глуждот во тој натпревар, поради која не бил во можност да учествува во остатокот од турнирот.[18] Две години подоцна, тој бил повикан во репрезентацијата под 21 година за неколку натпревари од квалификациите за Европското првенство 2011, но останал на клупата како неискористена замена. На 13 октомври, тој го направил своето прво појавување во оваа репрезентативна категорија, влагувајќи како замена за својот колега од Ајакс Сием Де Јонг во победата со 4-0 победа на гостувањето во Полска.

Сениорска репрезентација

уреди

Иако и претходниот имал неколку повици, Блинд го направил своето деби за сениорската репрезентација на Холандија на 6 февруари 2013, како стартер на позицијата лев бек, против Италија во пријателска средба во Амстердам Арена. Натпреварот завршил нерешено 1-1, а тој го одиграл целиот натпревар.[19]

Во јуни 2014 година, бил избран во тимот на Холандија за Светското првенство 2014. Тој бил стартер на левата винг-бек позиција во првиот натпревар против Шпанија, асистирајќи при головите на Робин ван Перси и Арјен Робен, во фантастичната победа на Орање со 5-1.[20] Тој го постигнал својот прв гол за холандската репрезентација во победата со 3-0 над домаќинот на првенството Бразил во натпреварот за третото место.[21]

Хронологија на репрезентативните настапи

уреди
Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]]
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
6-2-2013 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Италија|ssb}}px 0px {{Naz/  Италија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Италија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Италија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Италија|d}}|{{Naz/  Италија|c}}]] Пријателска -
22-3-2013 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Естонија|ssb}}px 0px {{Naz/  Естонија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Естонија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Естонија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Естонија|d}}|{{Naz/  Естонија|c}}]] Квал. за СП 2014 -
26-3-2013 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Романија|ssb}}px 0px {{Naz/  Романија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Романија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Романија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Романија|d}}|{{Naz/  Романија|c}}]] Квал. за СП 2014 -
14-8-2013 Лоуле [[ фудбалска Selezione {{Naz/Португалија  |d}}|{{Naz/Португалија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Португалија  |ssb}}px 0px {{Naz/Португалија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Португалија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Португалија  |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] Пријателска -
11-10-2013 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 8 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Унгарија|ssb}}px 0px {{Naz/  Унгарија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Унгарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Унгарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Унгарија|d}}|{{Naz/  Унгарија|c}}]] Квал. за СП 2014 -
15-10-2013 Истанбул [[ фудбалска Selezione {{Naz/Турција  |d}}|{{Naz/Турција  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Турција  |ssb}}px 0px {{Naz/Турција  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Турција  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Турција  |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] Квал. за СП 2014 -
16-11-2013 Генк [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Јапонија|ssb}}px 0px {{Naz/  Јапонија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Јапонија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Јапонија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Јапонија|d}}|{{Naz/  Јапонија|c}}]] Пријателска -
19-11-2013 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Колумбија|ssb}}px 0px {{Naz/  Колумбија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Колумбија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Колумбија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Колумбија|d}}|{{Naz/  Колумбија|c}}]] Пријателска -
5-3-2014 Париз [[ фудбалска Selezione {{Naz/Франција  |d}}|{{Naz/Франција  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Франција  |ssb}}px 0px {{Naz/Франција  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Франција  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Франција  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] Пријателска -
17-5-2014 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Еквадор|ssb}}px 0px {{Naz/  Еквадор|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Еквадор|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Еквадор|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Еквадор|d}}|{{Naz/  Еквадор|c}}]] Пријателска -
31-5-2014 Ротердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Гана|ssb}}px 0px {{Naz/  Гана|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Гана|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Гана|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Гана|d}}|{{Naz/  Гана|c}}]] Пријателска -
4-6-2014 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Велс|ssb}}px 0px {{Naz/  Велс|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Велс|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Велс|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Велс|d}}|{{Naz/  Велс|c}}]] Пријателска -
13-6-2014 Салвадор де Бахија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Шпанија  |d}}|{{Naz/Шпанија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Шпанија  |ssb}}px 0px {{Naz/Шпанија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Шпанија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Шпанија  |c}}|20x16px]] 1 – 5 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] СП 2014 - Прва фаза -
18-6-2014 Порто Алегре [[ фудбалска Selezione {{Naz/Австралија  |d}}|{{Naz/Австралија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Австралија  |ssb}}px 0px {{Naz/Австралија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Австралија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Австралија  |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] СП 2014 - Прва фаза -
23-6-2014 Саун Пауло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Чиле|ssb}}px 0px {{Naz/  Чиле|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Чиле|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Чиле|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Чиле|d}}|{{Naz/  Чиле|c}}]] СП 2014 - Прва фаза -
29-6-2014 Форталеза [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Мексико|ssb}}px 0px {{Naz/  Мексико|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Мексико|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Мексико|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Мексико|d}}|{{Naz/  Мексико|c}}]] СП 2014 - Осминафинале -
5-7-2014 Салвадор де Бахија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 0 – 0 прод.
(4-3 пен.)
<span style="margin:0px {{Naz/  Костарика|ssb}}px 0px {{Naz/  Костарика|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Костарика|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Костарика|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Костарика|d}}|{{Naz/  Костарика|c}}]] СП 2014 - Четвртфинале -
9-7-2014 Саун Пауло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 0 – 0 прод.
(2-4 пен.)
<span style="margin:0px {{Naz/  Аргентина|ssb}}px 0px {{Naz/  Аргентина|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Аргентина|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Аргентина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Аргентина|d}}|{{Naz/  Аргентина|c}}]] СП 2014 - Полуфинале -
12-7-2014 Бразилија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Бразил  |d}}|{{Naz/Бразил  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Бразил  |ssb}}px 0px {{Naz/Бразил  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Бразил  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Бразил  |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] СП 2014 - за 3-то место '1
4-9-2014 Бари [[ фудбалска Selezione {{Naz/Италија  |d}}|{{Naz/Италија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Италија  |ssb}}px 0px {{Naz/Италија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Италија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Италија  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] Пријателска -
9-9-2014 Прага [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка  |d}}|{{Naz/Чешка  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка  |ssb}}px 0px {{Naz/Чешка  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чешка  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка  |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] Квал. за Евро 2016 -
10-10-2014 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Казахстан|ssb}}px 0px {{Naz/  Казахстан|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Казахстан|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Казахстан|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Казахстан|d}}|{{Naz/  Казахстан|c}}]] Квал. за Евро 2016 -
13-10-2014 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд  |d}}|{{Naz/Исланд  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд  |ssb}}px 0px {{Naz/Исланд  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Исланд  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px 0px {{Naz/  Холандија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Холандија|d}}|{{Naz/  Холандија|c}}]] Квал. за Евро 2016 -
12-11-2014 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/  Мексико|ssb}}px 0px {{Naz/  Мексико|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Мексико|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Мексико|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Мексико|d}}|{{Naz/  Мексико|c}}]] Пријателска '1
16-11-2014 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија  |d}}|{{Naz/Холандија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px 0px {{Naz/Холандија  |ssb}}px">[[File:{{Naz/Холандија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија  |c}}|20x16px]] 6 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Латвија|ssb}}px 0px {{Naz/  Латвија|ssb}}px">[[File:{{Naz/  Латвија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Латвија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Латвија|d}}|{{Naz/  Латвија|c}}]] Квал. за Евро 2016 -
Вкупно Настапи 25 Голови 2

Титули

уреди

Надворешни врски

уреди

Портрет

уреди

Наводи

уреди
 1. FC Groningen concreet voor Blind (19)
 2. 2,0 2,1 Ajax.nl, уред. (29 март 2007). „Ajax sign Daley Blind“. Архивирано од изворникот на 2008-02-28. Посетено на 11 декември 2008.
 3. 3,0 3,1 Ajax.nl, уред. (7 декември 2008). „Blind helps Ajax win in debut“. Архивирано од изворникот на 2008-12-17. Посетено на 1 декември 2008.
 4. Ajax.nl, уред. (19 декември 2008). „New contract for Daley Blind“. Архивирано од изворникот на 2009-02-08. Посетено на 29 декември 2008.
 5. telegraaf.nl, уред. (19 декември 2008). „Daley Blind langer bij Ajax“.[мртва врска]
 6. Ajax.nl, уред. (5 јануари 2010). „Daley Blind on loan to FC Groningen“. Архивирано од изворникот на 2010-01-09. Посетено на 27 април 2010.
 7. „Daley Blind maakt furore bij FC Groningen“. Ajax Life. 26 March 2010. Архивирано од изворникот на 2014-09-03. Посетено на 31 August 2014.
 8. „Ајакс Фудбал, ОФИЦИЈАЛНО: Дели Блинд го обновува договорот“. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 2015-04-24.
 9. „Daley Blind“. FIFA. Архивирано од изворникот на 2014-06-12. Посетено на 17 June 2014.
 10. „Daley Blind: Man Utd sign Dutch international for £13.8m“. BBC Sport. 1 September 2014. Посетено на 1 September 2014.
 11. „Daley Blind undergoes medical ahead of £13.8m move to Manchester United“. dailymail.co.uk. Посетено на 2 September 2014.
 12. „Man Utd 4–0 QPR“. BBC Sport. 14 September 2014.
 13. „West Brom 2–2 Man Utd“. BBC Sport. 20 October 2014. Посетено на 21 October 2014.
 14. „Manchester United say Daley Blind knee injury will be 'long story'. The Guardian. 21 November 2014. Посетено на 26 January 2015.
 15. „Manchester United 0-1 Southampton: Saints leapfrog United into third after Dusan Tadic seals shock win“. The Mirror. 11 January 2015. Посетено на 26 January 2015.
 16. Johnston, Neil (8 February 2015). „West Ham 1–1 Man Utd“. BBC Sport. Посетено на 10 February 2015.
 17. „Blind double lifts Dutch“. uefa.com. 4 May 2007.
 18. „Sidelined Blind's faith in team“. uefa.com. 6 May 2007.
 19. „Netherlands vs Italy 1–1“. Soccerway.com. 6 February 2012. Посетено на 6 February 2013.
 20. „Holland's risky strategy pays off as they repeatedly catch Spain napping“. The Guardian. 14 June 2014. Посетено на 17 June 2014.
 21. „Brazil 0-3 Netherlands“. BBC. 12 July 2014. Посетено на 13 July 2014.
 22. „Daley Blind - Career Honours“. Soccerway.