Тијаго Алкантара

Тиаго Алкантара до Насименто роден на 11 Април 1991 година, попознат како Тиаго (шпански изговор: [ˈtjaɣo], португалски изговор: [tʃiˈaɡu]), е шпански фудбалски репрезезентативец кој настапува за германскиот будеслигаш ФК Баерн Минхен.

Тиаго
Ukr-Spain2015 (16).jpg
Настап на Тиаго за Шпанија во 2015
Лични податоци
Полно име Тиаго Алкантара до Насименто[1]
Роден на 11 април 1991 (1991-04-11) (29 г.)
Роден во Сан Пјетро Вернотико, Италија
Висина &100000000000001720000001,72 м[2]
Позиција Играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Баерн Минхен
Број 6
Младинска кариера
1995–1996 Фламенго
1996–2000 Урека
2000–2001 Келме
2001–2005 Фламенго
2005–2008 Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 Баселона Б 59 (3)
2009–2013 Барселона 68 (7)
2013– Баерн Минхен 74 (8)
Репрезентација
2007 Шпанија 16 1 (0)
2007–2008 Шпанија 17 8 (5)
2009 Шпанија 18 1 (1)
2009–2010 Шпанија 19 11 (4)
2010–2013 Шпанија 21 21 (6)
2011– Шпанија 20 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18
23, 15 April 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 28 March 2017

Роден е во Италија од бразилски родители, неговиот татко Мазињо е поранешен фудбалски репрезентативец на Бразил и дел од генерацијата која го освои Светското првенство во Сад 1994 година. Тиаго се приклучил на ФК Барселона на возраст од 14 години, а своето деби го имал во 2009 година. По освојувањето на повеќе трофеи вклучувајќи четири Ла Лига шампионати, Лига на шампионите и ФИФА клубско Светското првенство со Барселона, тој беше потпишан од страна на Баерн Минхен за 25 милиони евра € во 2013 година. Со Баерн, тој има освоено седум трофеи, вклучувајќи ја и Бундеслигата во секоја од првите три сезони.

По успешните настапи за Шпанија на Европското првенство во Шпанија за играчи под-19 години и за фудбалската репрезентација под 21 година, тој го направи своето деби за Шпанија во 2011 година. Тој беше привремен репрезентативец на Шпанија на Светското првенство 2014, но се повлече поради повредата на коленото. Тиаго беше селектиран за УЕФА Евро 2016.

НаводиУреди

  1. „Selección Española Convocados“ (website). RFEF. 2016. стр. 5. Посетено на 6 јуни 2016.
  2. „Thiago Alcántara do Nascimiento“. Fcbarcelona.com. Посетено на 12 јули 2013.

Надворешни врскиУреди