Јоахим Лев (германски: Joachim Löw, 3 февруари 1960) — германски фудбалски тренер и поранешен играч. Тој е главен тренер на германската репрезентација, со која освоил Светското првенство на ФИФА во Бразил и на Купот на конфедерации ФИФА во Русија во 2017 година .

Јоаким Лев
Лев во 2018
Лични информации
Датум на раѓање 3 февруари 1960(1960-02-03)(64 г.)
Место на раѓање Шенау, Западна Германија
Висина 1.82 м (6 ст 0 ин)
Клупски информации
Тековен клуб
Германија (менаџер)

Кариера како играч уреди

Во 1978 година, Лев започнал кариера со 2. Бундеслига клуб СК Фрајбург. Двапати се вратил во клубот (1982, 1985). Во 1980 година, Лев му се приклучи на ВФБ Штутгарт во Бундеслигата.

Во сезоната 1981-82, Лев играл за Ајнтрахт Франкфурт (24 натпревари, пет гола), но следната година се враќа во Фрајбург. Во 1982-83, постигнал осум гола на 34 натпревари, 1983-84 постигнал 17 гола на 31 натпревар во 2. Бундеслига. Потоа, тој се вратил во Бундеслигата со Карлсруер, но постигнал два гола во 24 натпревари. Подоцна, тој повторно му се придружил на Фрајбург, одиграл 116 натпревари и постигнал 38 гола. Лев ја завршил кариерата во Швајцарија, каде што играл за ФК Шафхаузен (1989-1992) и ФК Винтертур (1992-1994).

Лев играл четири пати за тимот на Германија под 21 година .

Менаџерска кариера уреди

1994-2004: управување со клубови уреди

Рана кариера уреди

Неговата менаџерска кариера ја започнал како младински тренер за ФК Винтертур, додека тој сè уште бил активен како играч.

Во 1995-96, тој станал асистент на главниот тренер на ФК Штутгарт, Ролф Фрингер. Додека Фрингер имал можност да стане тренер на швајцарската репрезентација, Лев бил промовиран како в.д. менаџер на 14 август 1996 година. На крајот тој станал постојан менаџер и бил во клубот до 21 мај 1998 година. Неговиот прв натпревар како главен тренер била победата против Шалке 04 на 17 август 1996 година. Тие ја завршиле сезоната на Бундеслигата во 1996-97 на четвртото место. Во сезоната 1997-98 започнал со победа против Карлсруеровиот тим на 22 јули 1997 година во полуфиналето на ДФБ-Лигапокал. Тие загубиле во финалето против Баерн Минхен на 26 јули 1997 година. Во Бундеслигата, Штутгарт завршил на четвртото место.

Во текот на сезоната, во ДФБ-Покал, Штутгарт стигнал до полуфиналето на натпреварот,[1] победувајќи го резервниот тим на Борусија Менхенгладбах, Херта БСЦ, ССВ Улм 1846 и КФЦ Уердинген 05.[1] Сепак, во полуфиналето на 17 февруари 1998 година Баерн Минхен го поразил Штутгарт со 3-0.[2] Штутгарт, исто така, стигнал до финалето од Купот на победниците на Купот на УЕФА .[1] Штутгарт ги елиминирал ИП Вестманнајеја, Беершот, Славија Прага и Локомотив Москва .[1] Во финалето на 13 мај 1998, Штутгарт загубил со 1-0 од Челзи .[3] Ова се покажа како негов последен натпревар [1] откако го напушти клубот седум дена подоцна. Тој завршил со рекорд од 46 победи, 20 нерешени и 23 загуби.[4]

Лев се приклучил на турскиот клуб Фенербахче на 1 јули 1998 година.[5] Неговиот прв натпревар бил нерешен 0: 0 против Дарданелспор .[6] За време на сезоната 1998-99, Фенербахче завршил на третото место во тамошната Турска Супер лига [7] и беа елиминирани во првиот круг на Купот на УЕФА .[6]

Назад во Германија и повторно во Турција уреди

Лев станал управител на Карлсруер, на 25 октомври 1999 година.[8] Неговиот прв натпревар бил нерешен 1-1 против Хановер 96 на 31 октомври 1999 година.[9] Тој беше менаџер до 19 април 2000 година,[8] завршувајќи со евиденција за една победа, седум нерешени и десет загуби.[8] Неговиот последен натпревар бил пораз од Хановер на 16 април 2000 година.[9] Тој бил отпуштен, со клубот на последното место (18-ти).[10] Марко Пезауоли го заменил Лев до крајот на сезоната и има само две победи во преостанатите седум натпревари,[8] заврши сезоната на последното место (18),[11] и беа исфрлени.[10]

Лев се вратил во Турција како менаџер на Аданаспор од 20 декември 2000 до 2 март 2001 година.[5] Тој не успеал да освои ниту еден натпревар во ова време.[12] Кога го напушти Аданаспор, клубот бил во зоната на испаѓање на 16-то место.[13]

Тренер во Австрија уреди

Лев потоа станал менаџер на Тирол Инсбрук и Австрија Виена во Австрија.[5] Лев станал менаџер на Тирол Инсбрук на 10 октомври 2001 година [5] и го предводеше тимот до австриската Бундеслига во сезоната 2001-02 .[14] Тој завршил со рекорд од 11 победи, пет нерешени и девет загуби.[15] Истата година, клубот морал да објави банкрот и бил ликвидиран. Лев повторно бил невработен. Тој бил со Австрија Виена од 1 јули 2003 до 24 март 2004 година.[5] За време на сезоната 2003-04, Австрија Виена биле елиминирани од Лигата на шампионите од Марсеј во третото квалификациско коло и елиминиран во Купот на УЕФА од Борусија Дортмунд во првиот круг.[16] Го загубиле Австрискиот Супер Куп во ФК Кернтен .[16] Тој го напуштил клубот на 24 март 2004 година;[5] Австрија Виена бил на прво место во времето на неговото заминување.[17]

2004-денес уреди

Помошник менаџер уреди

Кога Јирген Клинсман го наследил Руди Велер како главен тренер на репрезентацијата на Германија по разочарувачката Еуро 2004 УЕФА, тој го донел Лев во германската постава како помошник-менаџер. Клинсман и Лев се сретнале години претходно во тренинг-училиште. Под нивното владеење, германскиот тим Клинсман и Лев ја достигнале полуфиналната фаза на Купот на конфедерации ФИФА 2005 и Светското првенство 2006 ФИФА .

Германија загубила со 3-2 во Бразил во полуфиналето од Купот на конфедерации во 2005 година. Германија го совладала Мексико со 4: 3 во третото место.

Менаџер уреди

Евро 2008 уреди
 
Лев и неговиот помошник Ханс-Дитер Флик во 2006 година

На 12 јули 2006 година,[5] по одлуката на Клинсман дека нема да го обнови договорот, Лев беше назначен за нов менаџер на Германија. Лев добил договор две години и најавил дека сака да продолжи во филозофијата развиена со Клинсман да игра со навредлив стил. Лев беше особено загрижен од колку време неговите играчи држат до топката пред да поминат. За време на неговиот мандат, тој значително го намали овој пат, зголемувајќи го темпото на германската игра. Тој изјави дека неговата цел е да освои Евро 2008 . Неговата прва игра, пријателска против Шведска во Гелзенкирхен на 16 август 2006 година,[18] беше 3-0 успех во кој Мирослав Клосе постигна двапати, а Бернд Шнајдер го постигна и другиот.[19]

Лев имал успешен почеток во квалификациите за Евро 2008 со победи над Република Ирска [20] и Сан Марино .[21] На 7 октомври 2006 година, Германија ја поразила Грузија во Остсестадион во Росток,[22] што беше четврти последователен успех за Лев и неговиот тим,[22] најдобар почеток на новиот тренер на германската репрезентација досега . Тимот го продолжи овој рекорд на пет победи во следниот натпревар, квалификациите за Евро 2008 против Словачка во Братислава на 11 октомври, со победа од 4-1.[23] Штрајкот на Словаците бил првиот гол што го донел Германија под власта на Лев.[23]

Следниот натпревар го доживеал совршениот рекорд на Лев, со квалификацискиот натпревар на 15 ноември во Никозија против Кипар, кој заврши со разочарувачки 1-1 нерешен резултат.[24] 2007 започна со победа од 3-1 против Швајцарија на 7 февруари и со победа од 2-1 против Чешка на 24 март.[25] Првата загуба на Лев како менаџер дошла во осмиот натпревар на 28 март 2007 година.[26] Тој им дал на Роберт Енке и Патрик Хелмес нивни деби.[26] Кога била обезбедена квалификацијата за Евро 2008, рекордот на Лев изнесувал 11 победи, 1 загуба и 1 нерешено од 13 натпревари и 41: 6 разлика во голот. Ова ја вклучува и првата победа над Англија во новиот Лондон Вембли стадион .[27] Германија загуби од Чешка во квалификациите на 17 октомври 2007 година.[28] Ова беше втора загуба за Лев.[28] Германија завршила на квалификациите на второ место.[29] Во финалниот меч од 2007, Германија и Велс завршиле со нерешен резултат од 0-0.[25]

Германија започнала во 2008 година со победа од 3-0 против Австрија на 6 февруари и победата од 4-0 против Швајцарија на 26 март.[30] Потоа Германија и Белорусија завршиле со 2-2 нерешено.[30] Германија имала водство од 2-0 на полувреме.[31] Во финалниот натпревар пред Евро 2008, Германија ја победи Србија со 2: 1.[32] На Евро 2008, Германија ја совлада Полска со 2-0 во својата прва игра, со два гола од Лукас Подолски.[33] Во нивниот втор натпревар, Германија била поразена од 2: 1 од Хрватска,[34] додека во последната група игра против Австрија, Лев бил испратен на трибините од страна на судијата Мануел Мејото Гонсалес - заедно со неговиот австриски колега Јозеф Хикерсбергер.[35]

Лев го сменил системот за 4-4-2 по групните фази на 4-2-3-1 системот и го напуштил напаѓачот Марио Гомес од почетната постава. Иако беше принуден да се види од маргините, неговиот тим го поразил тимот на Португалија 3-2.[36] Во возбудлив натпревар против Турција во полуфиналето, Германија победила со 3-2.[37] Германија потоа загубила со 1-0 во Шпанија во финалето на 29 јуни 2008 година.[38]

Светското првенство 2010 уреди

Понатамошен напредок бил евидентен во квалификациите за Јужна Африка, бидејќи Германија го задржала своето место на Светското првенство 2010 непобедливо. Во претпоследниот натпревар на 10 октомври 2009 година, Германија го обезбеди првото место во својата квалификациска група за Светското првенство во 2010 година, победувајќи го второпласираниот на Русија во Москва 1-0,[39] испраќање Гус Хидинк страна во плејофот .

На Светското првенство во 2010 година, Лев вовел нови млади играчи. Германија била на врвот на групата Д и се сретна со Англија во првиот круг на нокаут фазата, победувајќи ги 4-1, пред да победи Аргентина со 4-0 во четвртфиналето.[40] Германија потоа го загуби полуфиналот во Шпанија со 1-0.[41] На 10 јули 2010 година, тие го освоиле третото место во плејофот против Уругвај со 3: 2 за да ги соберат бронзените медали и третото место на Светското првенство 2010 година.[42]

Евро 2012 уреди

Германија се квалификувала на Евро 2012 и ја наполни својата група со десет победи од десет натпревари. Ова вклучува победа од 4-0 против Казахстан и победа од 6-2 против Австрија.[43] За време на квалификациската кампања, Лев потпишал нов договор кој ќе го задржи со Германија до 2014 година.[44] Германија потоа се искачила на врвот на својата група на турнирот, единствениот тим кој победил на сите три натпревари од групата, откако го победиле Португалија со 1-0,[45] Холандија 2-1,[45] и Данска со 2-1.[45] Во четврт-финалето, Германија ја победила Грција 4-2, но биле елиминирани во полуфиналето од Италија.[46]

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „VfB Stuttgart“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 20 November 2014.
 2. „SPIELBERICHT“ (германски). kicker. 3 July 1998. Посетено на 3 July 2016.
 3. „Glücksgriff Zola entzauberte den VfB Stuttgart“ (германски). kicker. 13 May 1998. Посетено на 3 July 2016.
 4. „VfB Stuttgart“ (германски). kicker. Посетено на 18 January 2014.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 „Joachim Löw“ (германски). kicker. Посетено на 18 January 2014.
 6. 6,0 6,1 „Fenerbahçe » Fixtures & Results 1998/1999“. Worldfootball.net. Посетено на 20 November 2014.
 7. „Turkey » SüperLig 1998/1999 » 34. Round“. World Football. Посетено на 4 July 2016.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 „Karlsruher SC“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 4 July 2016.
 9. 9,0 9,1 „Karlsruher SC“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 20 November 2014.
 10. 10,0 10,1 „2. Bundesliga – Spieltag / Tabelle“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 4 July 2016.
 11. „Karlsruher SC“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на 4 July 2016.
 12. „Adanaspor » Fixtures & Results 2000/2001“. World Football. Посетено на 4 July 2016.
 13. „Turkey » SüperLig 2000/2001 » 23. Round“. World Football. Посетено на 4 July 2016.
 14. „Austria » Bundesliga 2001/2002 » 36. Round“. World Football. Посетено на 4 July 2016.
 15. „FC Wacker Innsbruck » Dates & results 2001/2002“. World Football. Посетено на 18 January 2014.
 16. 16,0 16,1 „Austria Wien » Dates & results 2003/2004“. World Football. Посетено на 18 January 2014.
 17. „Austria » Bundesliga 2003/2004 » 26. Round“. World Football. Посетено на 5 July 2016.
 18. „Germany » Fixtures & Results 2006“. Worldfootball.net. Посетено на 20 November 2014.
 19. „Gelungener Start in die Ära Löw“ (германски). kicker. 16 August 2006. Посетено на 8 July 2016.
 20. „Podolski mit Glück“ (германски). kicker. 2 September 2006. Посетено на 8 July 2016.
 21. „Schützenfest der DFB-Elf“ (германски). kicker. 6 September 2006. Посетено на 8 July 2016.
 22. 22,0 22,1 „Klasse-Tor von Schweinsteiger“ (германски). kicker. Посетено на 8 July 2016.
 23. 23,0 23,1 „Podolski zu Beginn und am Ende“ (германски). kicker. 11 October 2006. Посетено на 8 July 2016.
 24. „Mageres Remis auf Zypern“ (германски). kicker. 15 November 2006. Посетено на 8 July 2016.
 25. 25,0 25,1 „Germany » Fixtures & Results 2007“. Worldfootball.net. Посетено на 20 November 2014.
 26. 26,0 26,1 „Löws Serie gerissen“ (германски). kicker. 28 March 2007. Посетено на 8 July 2016.
 27. „Pander mit Einstand nach Maß“. kicker. 22 August 2007. Посетено на 8 July 2016.
 28. 28,0 28,1 „Heimdebakel für die DFB-Elf“ (германски). kicker. 17 October 2007. Посетено на 8 July 2016.
 29. „EURO Qualifiers 2006/2007 » Group D“. World Football. Посетено на 1 July 2016.
 30. 30,0 30,1 „Germany » Fixtures & Results 2008“. Worldfootball.net. Посетено на 20 November 2014.
 31. „Bulyga verdirbt EM-Test“ (германски). kicker. 27 May 2008. Посетено на 8 July 2016.
 32. „Ballack der Sieggarant“ (германски). kicker. 31 May 2008. Посетено на 8 July 2016.
 33. „Podolski lässt es krachen“ (германски). kicker. 8 June 2008. Посетено на 8 July 2016.
 34. „Dämpfer für die Löw-Elf“ (германски). kicker. 12 June 2008. Посетено на 8 July 2016.
 35. „Ballack erfüllt das Minimalziel“ (германски). kicker. 16 June 2008. Посетено на 8 July 2016.
 36. „Schweinsteiger bleibt Portugals Albtraum“ (германски). kicker. 19 June 2008. Посетено на 8 July 2016.
 37. „Lahm schießt Deutschland ins Finale“ (германски). kicker. 25 June 2008. Посетено на 8 July 2016.
 38. „Der Traum ist geplatzt“ (германски). kicker. 29 June 2008. Посетено на 8 July 2016.
 39. „Germany » Fixtures & Results 2009“. Worldfootball.net. Посетено на 20 November 2014.
 40. „Germany » Fixtures & Results 2010“ (германски). Worldfootball.net. Посетено на 20 November 2014.
 41. „Puyol heads Spain into final“. ESPNsoccernet. 7 July 2010. Архивирано од изворникот на 2012-10-21. Посетено на 8 July 2010.
 42. Ornstein, David (10 July 2010). „Uruguay 2–3 Germany“. BBC Sport. Посетено на 14 July 2010.
 43. „Germany » Fixtures & Results 2011“. Worldfootball.net. Посетено на 20 November 2014.
 44. „Joachim Löw extends contract with Germany until 2014 World Cup“. The Guardian. London. 15 March 2011. Посетено на 27 December 2012.
 45. 45,0 45,1 45,2 „Germany » Fixtures & Results 2012“. Worldfootball.net. Посетено на 20 November 2014.
 46. „Germany beat Greece to reach Euro 2012 semifinals“. The Times of India. 23 June 2012. Посетено на 25 June 2012.

Надворешни врски уреди

 • Јоаким Лев на страницата на Германскиот фудбалски Сојуз