Европско првенство во фудбал 2020 - група Е

Европско првенство во фудбал 2020 - група Е била една од шестте групи на Европското првенство 2020 и во неа се натпреварувале репрезентациите на Шпанија (еден од домаќините на првенството), Шведска, Полска и Словачка.

Натпреварите требало да се играат на стадионите Сан Мамеш во Билбао и Авива во Даблин. Сепак, поради недостаток на гаранции во врска со гледачите предизвикани од пандемијата на КОВИД-19, на 23 април 2021 година УЕФА објавила дека натпреварите закажани во Билбао ќе бидат преместени во Севиља, а натпреварите од групната фаза закажани во Даблин ќе бидат преместени во Санкт Петербург, по откажувањето на главниот град на Ирска од домаќинството.

Така, натпреварите се одиграле на стадионите Ла Картуха во Севиља и Крестовски во Санкт Петербург, од 14 до 23 јуни 2021 година.[1]

Од оваа група понатаму минале Шведска и Шпанија.

Репрезентации Уреди

Поз. во жребот Екипа Шешир Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар пласман УЕФА ранкинг
ноември 2019
Ранг список на ФИФА
мај 2021
Е1   Шпанија 1 11-то 2016 Шампион (1964, 2008, 2012) 5 6
Е2   Шведска 3 7-мо 2016 Полуфинале (1992) 17 18
Е3   Полска 2 4-то 2016 Четвртфинале (2016) 8 21
Е4   Словачка 4 2-ро 2016 Осминафинале (2016) 22 36

Табела Уреди

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.   Шведска 7 3 2 1 0 4 2 +2
2.   Шпанија 5 3 1 2 0 6 1 +5
3.   Словачка 3 3 1 0 3 2 7 -5
4.   Полска 1 3 0 1 2 4 6 -2

Натпревари Уреди

Полска - Словачка Уреди

14 јуни 2021 (2021-06-14) Полска   1–2   Словачка Санкт Петербург
18:00 (19:00 UTC+3)
  Историја на досегашните натпревари
Полска - Словачка
Извештај Стадион: Крестовски
Гледачи: 12,862[2]
Судија:   Овидиу Хацеган
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Полска[3]
 
 
 
 
 
 
 
 
Словачка[3]
GK 1 Војќех Шченсни
RB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик
CB 5 Јан Беднарек
LB 13 Мачеј Рибус   74'
CM 8 Карол Линети   74'
CM 10 Гжегож Криховијак     22', 62'
CM 14 Матеуш Клих   85'
RF 21 Камил Јозвиак
CF 9 Роберт Левандовски  
LF 20 Пјотр Желињски   85'
Замени:
MF 19 Пшемислав Франковски   74'
DF 26 Тимотеуш Пухач   74'
MF 16 Јакуб Модер   85'
FW 11 Карол Свидерски   85'
Селектор:
  Пауло Соуса
 
GK 1 Мартин Дубравка
RB 2 Петер Пекарик   79'
CB 5 Љубомир Шатка
CB 14 Милан Шкринијар
LB 15 Томаш Хубочан   20'
RM 18 Лукаш Хараслин   87'
CM 19 Јурај Куцка
CM 25 Јакуб Хромада   79'
LM 20 Роберт Мак   87'
SS 17 Марек Хамшик  
CF 8 Ондреј Дуда   90+2'
Замени:
MF 13 Патрик Хрошовски   79'
DF 24 Мартин Kосцелник   79'
FW 21 Михал Дјуриш   87'
MF 10 Томаш Суслов   87'
MF 6 Јан Грегуш   90+2'
Селектор:
Штефан Таркович

Играч на натпреварот:
Милан Шкринијар (Словачка)[4]

Шпанија - Шведска Уреди

14 јуни 2021 (2021-06-14) Шпанија   0–0   Шведска Севиља
21:00
  Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Шведска
Извештај Стадион: Ла Картуха
Гледачи: 10,559[5]
Судија:   Славко Винчиќ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија[6]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шведска[6]
GK 23 Унаи Симон
RB 6 Маркос Љоренте
CB 24 Емерик Лапорт
CB 4 Пау Торес
LB 18 Жорди Алба  
CM 8 Коке   87'
CM 16 Родри   66'
CM 26 Педри
RF 11 Феран Торес   74'
CF 7 Алваро Мората   66'
LF 19 Дани Олмо   74'
Замени:
MF 10 Тијаго   66'
MF 22 Пабло Сарабија   66'
FW 21 Микел Ојарсабал   74'
FW 9 Жерар Морено   74'
MF 17 Фабијан Руис   87'
Селектор:
Луис Енрике
 
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг   55'   75'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 24 Маркус Даниелсон
LB 6 Лудвиг Аугустинсон
RM 7 Себастијан Ларсон  
CM 20 Кристофер Олсон   84'
CM 8 Албин Екдал
LM 10 Емил Форсберг   84'
CF 9 Маркус Берг   69'
CF 11 Александер Исак   69'
Замени:
MF 22 Робин Кваизон   69'
MF 17 Виктор Класон   69'
DF 16 Емил Крафт   75'
MF 26 Јенс Кајусте   84'
DF 5 Пјер Бенгтсон   84'
Селектор:
Јане Андерсон

Играч на натпреварот:
Виктор Линделоф (Шведска)[4]

Шведска - Словачка Уреди

18 јуни 2021 (2021-06-18) Шведска   1–0   Словачка Санкт Петербург
15:00 (16:00 UTC+3)
  Историја на досегашните натпревари
Шведска - Словачка
Извештај Стадион: Крестовски
Гледачи: 11,525[7]
Судија:   Даниел Зиберт
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шведска[8]
 
 
 
 
 
 
 
 
Словачка[8]
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг
CB 3 Виктор Линделоф
CB 24 Маркус Даниелсон
LB 6 Лудвиг Аугустинсон   88'
RM 7 Себастијан Ларсон  
CM 20 Кристофер Олсон   23'   64'
CM 8 Албин Екдал   88'
LM 10 Емил Форсберг   90+3'
CF 9 Маркус Берг   64'
CF 11 Александер Исак
Замени:
MF 17 Виктор Класон   64'
MF 22 Робин Кваизон   64'
MF 13 Густав Свенсон   88'
DF 5 Пјер Бенгтсон   88'
DF 16 Емил Крафт   90+3'
Селектор:
Јане Андерсон
 
GK 1 Мартин Дубравка   76'
RB 2 Петер Пекарик   64'
CB 5 Љубомир Шатка
CB 14 Милан Шкринијар
LB 15 Томаш Хубочан   84'
CM 19 Јурај Куцка
CM 13 Патрик Хрошовски   84'
RW 24 Мартин Косцелник
AM 17 Марек Хамшик     77'
LW 20 Роберт Мак   77'
CF 8 Ондреј Дуда   80'
Замени:
MF 18 Лукаш Хараслин   64'
MF 7 Владимир Вајс   87'   77'
MF 11 Лашло Бенеш   77'
FW 21 Михал Дјуриш   84'
DF 16 Давид Ханцко   84'
Селектор:
Штефан Таркович

Играч на натпреварот:
Александер Исак (Шведска)[4]

Шпанија - Полска Уреди

19 јуни 2021 (2021-06-19) Шпанија   1–1   Полска Севиља
21:00
  Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Полска
Извештај Стадион: Ла Картуха
Гледачи: 11,742[9]
Судија:   Даниеле Орсато
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија[10]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Полска[10]
GK 23 Унаи Симон
RB 6 Маркос Љоренте
CB 24 Емерик Лапорт
CB 4 Пау Торес   81'
LB 18 Жорди Алба  
CM 8 Коке   68'
CM 16 Родри   90+5'
CM 26 Педри
RF 9 Жерар Морено   68'
CF 7 Алваро Мората   87'
LF 19 Дани Олмо   61'
Замени:
MF 11 Феран Торес   61'
MF 17 Фабијан Руис   68'
MF 22 Пабло Сарабија   68'
FW 21 Микел Ојарсабал   87'
Селектор:
Луис Енрике
 
GK 1 Војќех Шченсни
CB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик
CB 5 Јан Беднарек   85'
RM 21 Камил Јозвиак   59'
CM 16 Јакуб Модер   57'   85'
CM 14 Матеуш Клих   36'   55'
LM 26 Тимотеуш Пухач
RW 11 Карол Свидерски   68'
LW 20 Пјотр Желињски
CF 9 Роберт Левандовски     90+3'
Замени:
MF 6 Кацпер Козловски   55'
MF 19 Пшемислав Франковски   68'
DF 3 Павел Давидович   85'
MF 8 Карол Линети   85'
Селектор:
  Пауло Соуса

Играч на натпреварот:
Жорди Алба (Шпанија)[4]

Словачка - Шпанија Уреди

23 јуни 2021 (2021-06-23) Словачка   0–5   Шпанија Севиља
18:00
  Историја на досегашните натпревари
Словачка - Шпанија
Извештај
Стадион: Ла Картуха
Гледачи: 11,204[11]
Судија:   Бјорн Кајперс
 
 
 
 
 
 
 
 
Словачка[12]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија[12]
GK 1 Мартин Дубравка
RB 2 Петер Пекарик
CB 5 Љубомир Шатка
CB 14 Милан Шкринијар   90+4'
LB 15 Томаш Хубочан
RM 18 Лукаш Хараслин   69'
CM 19 Јурај Куцка
CM 25 Јакуб Хромада   46'
LM 20 Роберт Мак   69'
AM 17 Марек Хамшик     90'
CF 8 Ондреј Дуда   12'   46'
Замени:
FW 21 Михал Дјуриш   46'
MF 22 Станислав Лоботка   46'
MF 7 Владимир Вајс   69'
MF 10 Томаш Суслов   69'
MF 11 Лашло Бенеш   90'
Селектор:
Штефан Таркович
 
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета   77'
CB 12 Ерик Гарсија   71'
CB 24 Емерик Лапорт
LB 18 Жорди Алба   60'
CM 8 Коке
CM 5 Серхио Бускетс     40'   71'
CM 26 Педри
RF 22 Пабло Сарабија
CF 7 Алваро Мората   66'
LF 9 Жерар Морено   77'
Замени:
MF 11 Феран Торес   66'
MF 10 Тијаго   71'
DF 4 Пау Торес   71'
MF 20 Адама Траоре   77'
FW 21 Микел Ојарсабал   77'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Серхио Бускетс (Шпанија)[4]

Шведска - Полска Уреди

23 јуни 2021 (2021-06-23) Шведска   3–2   Полска Санкт Петербург
18:00 (19:00 UTC+3)
  Историја на досегашните натпревари
Шведска - Полска
Извештај
Стадион: Крестовски
Гледачи: 14,252[13]
Судија:   Мајкл Оливер
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Шведска[14]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Полска[14]
GK 1 Робин Олсен
RB 2 Микаел Лустиг   68'
CB 3 Виктор Линделоф
CB 24 Маркус Даниелсон   10'
LB 6 Лудвиг Аугустинсон
RM 7 Себастијан Ларсон  
CM 8 Албин Екдал
CM 20 Кристофер Олсон
LM 10 Емил Форсберг   78'
CF 22 Робин Кваизон   55'
CF 11 Александер Исак   68'
Замени:
MF 21 Дејан Кулушевски   55'
FW 9 Маркус Берг   68'
DF 16 Емил Крафт   68'
MF 17 Виктор Класон   78'
Селектор:
Јане Андерсон
 
GK 1 Војќех Шченсни
CB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик   83'
CB 5 Јан Беднарек
RM 21 Камил Јозвиак   61'
CM 10 Гжегож Криховијак   74'   78'
CM 14 Матеуш Клих   73'
LM 26 Тимотеуш Пухач   46'
AM 11 Карол Свидерски
AM 20 Пјотр Желињски
CF 9 Роберт Левандовски  
Замени:
MF 19 Пшемислав Франковски   46'
FW 24 Јакуб Шверчок   61'
MF 6 Кацпер Козловски   73'
MF 17 Пшемислав Плахета   78'
Селектор:
  Пауло Соуса

Играч на натпреварот:
Емил Форсберг (Шведска)[4]

Наводи Уреди

 1. „UEFA Euro 2020: 2021 match schedule“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. May 2021. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-07. Посетено на 12 May 2021.
 2. „Full Time Summary – Poland v Slovakia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 3. 3,0 3,1 „Tactical Line-ups – Poland v Slovakia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Every EURO 2020 Star of the Match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 5. „Full Time Summary – Spain v Sweden“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 6. 6,0 6,1 „Tactical Line-ups – Spain v Sweden“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2021. Посетено на 14 June 2021.
 7. „Full Time Summary – Sweden v Slovakia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.
 8. 8,0 8,1 „Tactical Line-ups – Sweden v Slovakia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2021. Посетено на 18 June 2021.
 9. „Full Time Summary – Spain v Poland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2021. Посетено на 19 June 2021.
 10. 10,0 10,1 „Tactical Line-ups – Spain v Poland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2021. Посетено на 19 June 2021.
 11. „Full Time Summary – Slovakia v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 12. 12,0 12,1 „Tactical Line-ups – Slovakia v Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 13. „Full Time Summary – Sweden v Poland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.
 14. 14,0 14,1 „Tactical Line-ups – Sweden v Poland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 June 2021. Посетено на 23 June 2021.

Надворешни врски Уреди