Емре Џан

германски фудбалер

Емре Џан (роден на 12 јануари 1994 во Франкфурт) — германски фудбалер со турско потекло, играч од средниот ред на Борусија Дортмунд и на германската репрезентација.

Емре Џан
Лични податоци
Полно име Емре Џан[1]
Роден на 12 јануари 1994(1994-01-12)(30 г.)[1]
Роден во Франкфурт, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001840000001,84 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Број 27
Младинска кариера
2000–2006 СВ Блау-Гелб Франкфурт
2006–2009 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
2009–2011 Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2013 Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II 31 (3)
2012-2013 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 4 (1)
2013-2014 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 29 (3)
2014-2018 Ливерпул Ливерпул 115 (10)
2018- Јувентус Јувентус 37 (4)
2020-Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 7 (1)
Репрезентација
2009 Германија Германија 15 1 (0)
2009–2010 Германија Германија 16 8 (2)
2010–2011 Германија Германија 17 23 (3)
2012–2013 Германија Германија 19 5 (0)
2013–2015 Германија Германија 21 13 (1)
2015– Германија Германија 20 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21:44, 1 May 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 06:18, 23 March 2017 (UTC)

Ја започнал кариерата во Бајерн Минхен, играјќи повеќе во вториот тим отколку во првиот, пред да биде продаден на Бајер Леверкузен во 2013 година. После само една сезона помината во Леверкузен, тој потпишал договор со Ливерпул за £9.75 милиони фунти.

Емре Џан ја претставувал германската репрезентација речиси во сите младински нивоа, почнувајќи од селекцијата под 15 години, до селекцијата под 21 година за која настапувал на Еврпското првенство за играчи под 21 година во 2015. Своето деби во сениорската репрезентација го имал во септември 2015, а бил повикан да настапува и на Европското првенство 2016.

Технички каракреистики уреди

Тој исто така освен во средниот ред, може да игра на позицијата централен одбранбен играч.

Титули уреди

Клупски уреди

  Бајерн Минхен[3][4] уреди

  Јувентус уреди

Репрезентативни уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Player shirt numbers for 20 Barclays Premier League clubs released“. Premier League. 8 август 2015. Архивирано од изворникот на 9 August 2015. Посетено на 10 August 2015.
  2. „Emre Can“. Premier League. Посетено на 31 January 2017.
  3. „Emre Can“ (германски). fussballdaten.de. Посетено на 28 April 2014.
  4. „Die Bayern holen den ersten Titel der Saison“ (германски). kicker.de. 12 August 2012. Посетено на 28 April 2014.

Надворешни врски уреди