Андриј Јармоленко

Андриј Миколајович Јармоленко (украински: Андрій Миколайович Ярмоленко; роден на 23 октомври 1989 година во Ленинград) — украински фудбалер, крило на Вест Хем Јунајтед и на украинската репрезентација.

Андриј Јармоленко
Hertha BSC vs. West Ham United 20190731 (134).jpg
Лични податоци
Роден на 23 октомври 1989 (1989-10-23) (33 г.)
Роден во Ленинград, СССР
Држава  Украина
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција крило, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Број 20
Младинска кариера
Десна Чернигов Десна Чернигов
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2007 Десна Чернигов Десна Чернигов 9 (4)
2007-2008 600px Bianco con diagonale Blu e cerchio Giallo e Blu con D.png Динамо Киев-2 37 (9)
2008-2017 Динамо Киев Динамо Киев 228 (99)
2017-2018 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 18 (3)
2018- Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 9 (2)
Репрезентација
2007-2008 Украина Украина 19 15 (5)
2008-2011 Украина Украина 21 16 (3)
2009-  Украина 68 (29)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 14 февруари 2013
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 февруари 2013

ТитулиУреди

  Динамо КиевУреди

Надворешни врскиУреди