Карлос Алкараз Гарфија (шпански: Carlos Alcaraz Garfia; Ел Палмар, 5 мај 2003) — шпански тенисер. Најдобриот пласман во појединачна конкуренција го остварил на 12 септември 2022 година, кога се искачил на првото место на списокот на АТП на најдобрите тенисери,[1] како најмладиот тенисер во отворената ера кој остварил таков успех.[2]

Тениска кариера уреди

Во 2022 година ја освоил првата „гренд-слем“ титула, победувајќи на Отворено првенство на САД,[3][4], а следната година победил и на турнирот во Вимблдон.[5]

Наводи уреди

  1. „Carlos Alcaraz | Overview | ATP Tour | Tennis“. ATP Tour.
  2. „Alcaraz Becomes Youngest World No. 1 In Pepperstone ATP Rankings History“. ATP Tour. 11. 9. 2022. Посетено на 12. 9. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  3. „Tenis ima novog "kralja" – Alkaras osvojio US open!“. b92.net. 12. 9. 2022. Посетено на 12. 9. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. „Alcaraz Wins US Open Title & Rises To World No. 1“. ATP Tour. 11. 9. 2022. Посетено на 12. 9. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  5. „Magical Alcaraz Ends Djokovic Streak In Classic, Claims Wimbledon Crown“. ATP Tour. 16. 7. 2023. Посетено на 25. 7. 2023. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)