Трка околу Франкфурт 2019

58. издание на велосипедската трка
Трка околу Франкфурт 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание57. Трка околу Франкфурт
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 1.UWT
Датум1 мај 2019
Растојание187,5 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеЕшборн
ОдредиштеФранкфурт на Мајна
Екипи22
Возачи на почеток150
Возачи на крај93
Просечна брзина42,678 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGER Паскал Акерман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGER Џон Дегенколб (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Франкфурт 2019 (службено: Ешборн-Франкфурт 2019) — 58. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Франкфурт, која се одржала на 1 мај како дваесетти и втори настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена во спринт од страна на Паскал Акерман.

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Со тоа, дванаесет од осумнаесетте екипи избрале да учествуваат. Дополнително биле поканети и девет професионални континентални екипи, со што на трката настапиле вкупно 21 екипа. Секоја екипа имала право на седум возачи.[2]

Екипи од Светската турнеја UCI (12)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 7.   Лото-Судал
 8.   Дименжн Дата
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Санвеб
 11.   Трек-Сегафредо
 12.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (10)
 1.   Кофидис
 2.   Гаспром-РусВело
 3.   Израелска велосипедска академија
 4.   Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ
 5.   Ромпот-Шарл
 6.   Аркеа-Самсик
 7.   Спорт Вландерен-Балоас
 8.   Валони Брисел
 9.   Ванти-Груп Гобер
 10.   Директ Енержи

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое4ч 23' 36
2.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
3.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
4.   Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
5.   Иго Хофстетер Кофидис+ 0
6.   Баптист Планкерт Валони Брисел+ 0
7.   Давиде Габуро Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 0
8.   Лауренс Насен Лото-Судал+ 0
9.   Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 0
10.   Грега Боле Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Teams: Eschborn-Frankfurt“. www.procyclingstats.com. Посетено на 28 април 2019.
 3. „Трка околу Франкфурт 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди