Европско првенство во ракомет за мажи

Европско првенство во ракомет за мажи — натпревар помеѓу сениорските машки ракометни репрезентации на Европа кој се одржува на секои две години, а воедно има улога на квалификации за Светското првенство. Од воведувањето на првенството во 1994 г., досега како најуспешни се покажале репрезентациите на Шведска, Франција, Данска и Шпанија.

СпортРакомет
Основана1994; пред 30 години (1994)
Број на екипи24 (главен турнир)
КонтинентЕвропа (ЕХФ)
Тековен првак Шведска (5. титула)
Најмногу титули Шведска (5 титули)

Историја уреди

Во 1946 г. е основана Меѓународната ракометна федерација со тогашен состав од осум земји-основачи.[1]. Иако на Светското првенство учествуваат разни земји од светот, титулата досега ја имаат освоено само европски екипи.[2] Европската ракометна федерација е основана во 1991 г. Во 1995 г. Светското првенство почнало да се одржува на секои две наместо четири години, па со тоа европската федерација почнала со свои првенства преку кои земјите од континентот се квалификуваат и за светското првенство.[3]

Рекордот за највеќе дадени голови на едно првенство го држи Сандер Сагосен со 65 гола за Норвешка постигнат на првенството во 2020 г. во Австрија, Норвешка и Шведска..

Освоени медали уреди

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1  Шведска5106
2  Франција3025
3  Шпанија2529
4  Данска2147
5  Германија2114
6  Русија1203
7  Хрватска0336
8  Словенија0101
  Србија0101
10  Југославија0011
  Исланд0011
  Норвешка0011
Вкупно15151545

Домаќинства уреди

Домаќинства Земји (години)
3   Норвешка (2008, 2020, 2026)
  Шведска (2002, 2020, 2026)
2   Австрија (2010, 2020)
  Хрватска (2000, 2018)
  Данска (2014, 2026)
  Португалија (1994, 2028)
  Шпанија (1996, 2028)
  Швајцарија (2006, 2028)
1   Германија (2024)
  Унгарија (2022)
  Италија (1998)
  Полска (2016)
  Србија (2012)
  Словачка (2022)
  Словенија (2004)

Најдобри стрелци (по првенства) уреди

Година Играч Голови
1994   Василиј Кудинов 50
1996   Томас Кнор 41
1998   Јан Филип 48
2000   Олег Велики 46
2002   Стефан Ловгрен
  Олафур Стефансон
57
2004   Мирза Џомба 46
2006   Сергеј Рутенка 51
2008   Ивано Балиќ
  Никола Карабатиќ
  Ларс Кристијансен
44
2010   Филип Јиха 53
2012   Кирил Лазаров 61
2014   Жоан Кањелјас 50
2016   Валеро Ривера 48
2018   Ондреј Здрахала 55
2020   Сандер Сагосен 65
2022   Омар Инги Магнусон 59

Преглед уреди

Податоци за учества уреди

Шема
 • 1. — прваци
 • 2. — второпласирани
 • 3. — третопласирани
 • 4. — четвртопласирани
 • 5. - 24. — освоено место
 • ГК — главен круг
 • ГФ — групна фаза
 • К — се квалификувале за претстојното првенство
 •  ••  — се квалификувале, но се повлекле
 •  •  — не се квалификувале
 •  ×  — не влегле / се повлекле од првенството / добиле забрана
 •    — домаќин
Репрезентација  
1994
 
1996
 
1998
 
2000
 
2002
 
2004
 
2006
 
2008
 
2010
 
2012
 
2014
 
2016
 
2018
 
 
 
2020
 
 
2022
 
2024
 
 
 
2026
 
 
 
2028
Учества
  Австрија 9. 11. 15. 8. 20. 5
  Белорусија 8. 15. 12. 10. 10. 10. 17. 7
  Босна и Херцеговина 23. 23. 2
  Хрватска 3. 5. 8. 6. 16. 4. 4. 2. 2. 3. 4. 3. 5. 2. 8. 15
  Чешка 6. 10. 8. 11. 13. 8. 14. 15. 6. 12. 13. 11
  Данска 4. 12. 10. 3. 3. 3. 1. 5. 1. 2. 6. 4. 13. 3. К К 16
  Франција 6. 7. 7. 4. 6. 6. 1. 3. 1. 11. 1. 5. 3. 14. 4. 15
  Германија 9. 8. 3. 9. 2. 1. 5. 4. 10. 7. 1. 9. 5. 7. К 15
  Унгарија 7. 10. 6. 9. 13. 8. 14. 8. 8. 12. 14. 9. 15. 13
  Исланд 11. 4. 13. 7. 11. 3. 10. 5. 13. 13. 11. 6. 12
  Израел 14. 1
  Италија 11. 1
  Латвија 24. 1
  Литванија 9. 21. 2
  Македонија x 12. 5. 10. 11. 11. 15. 22. 7
  Црна Гора1 12. 16. 16. 16. 18. 11. 6
  Холандија 17. 10. 2
  Норвешка 8. 11. 6. 7. 13. 14. 4. 7. 3. 5. К 11
  Полска 15. 16. 10. 7. 4. 9. 6. 7. 21. 12. 10
  Португалија 12. 7. 9. 14. 15. 6. 19. К 8
  Романија 11. 9. 2
  Русија 2. 1. 4. 2. 5. 5. 6. 14. 12. 15. 9. 9. 22. 9. 14
  Србија1 13. 2. 13. 15. 12. 20. 14. 7
  Словачка 16. 16. 16. 18. 4
  Словенија 10. 11. 5. 12. 2. 8. 10. 11. 6. 14. 8. 4. 16. 13
  Шпанија 5. 2. 2. 3. 7. 10. 2. 9. 6. 4. 3. 2. 1. 1. 2. К К 17
  Шведска 1. 4. 1. 1. 1. 7. 5. 15. 12. 7. 8. 2. 7. 1. К К 16
  Швајцарија 13. 12. 14. 16. К 5
  Украина 12. 11. 15. 12. 16. 19. 24. 7
Поранешни репрезентации
  Србија и Црна Гора1 8. 9. 2
  Југославија1 x 3. 5. 10. 3
Вкупно 12 12 12 12 16 16 16 16 16 16 16 16 16 24 24 24 24 24

1: Вклучувајќи 2 настапа како Србија и Црна Гора. Вклучувајќи ги достигнувањата на Југославија до 2003 г. и Србија и Црна Гора до 2006 г.

Општи статистики уреди

Репрезентација О Д Н З ДГ ПГ Раз.
  Шведска 43 35 0 8 524 447 +77
  Русија 42 30 4 8 523 456 +67
  Шпанија 40 25 2 13 502 438 +64
  Германија 41 20 6 15 443 426 +17
  Хрватска 36 17 4 15 464 461 +3
  Франција 32 14 5 13 442 442 0
  Данска 35 17 2 16 282 310 −28
  Југославија 27 14 2 10 323 307 +16
  Србија и Црна Гора 27 14 2 10 323 307 +16
  Србија 11 4 3 4 259 252 +7
  Унгарија 24 9 2 12 417 443 −26
  Чешка 25 8 1 16 320 322 −2
  Португалија 22 6 1 15 117 154 −37
  Словенија 33 10 4 19 232 278 −46
  Романија 12 4 0 8 296 317 −21
  Исланд 17 4 3 10 1 4 −3
  Белорусија 6 2 0 4 154 167 −13
  Литванија 6 2 1 3 138 151 −13
  Италија 6 2 0 4 133 148 −15
  Украина 16 2 1 13 1 3 −2
  Норвешка 6 1 1 4 8 17 −9
  Македонија 13 4 2 7 315 349 −34
  Швајцарија 9 1 1 7 1 5 −4
  Полска 6 0 0 6 1 5 −4
  Израел 3 0 0 3 1 4 −3

Последна поднова: 29 јануари 2012

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. Историја на ракометот Архивирано на 14 јануари 2004 г. — ihf.info, посет. 7 февруари 2006 г (англиски)
 2. Табела на медали – светски првенство за мажи, 1938–1990 Архивирано на 19 февруари 2006 г. — ihf.info посет. 7 февруари 2006 г (англиски)
 3. Во сојузната ракометна лига се разгледуваше намалувањето на 16 екипи од Ерик Егерс — Der Spiegel, посет. 30 јануари 2006 г (германски)

Надворешни врски уреди