Ракомет на Летните олимписки игри 2008

Ракометните турнири на Летните олимписки игри 2008 се одржаа од 9 до 24 август во Олимпискиот Спортски Центар Гиманзиум и Националната Сала. Медали беа доделени во машка и женска конкуренција.

Ракомет на
Летните олимписки игри 2008
Податотека:Handball 2008.png
Податоци за првенството
Домаќини Кина
Траење9–24 август
Репрезентации24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Франција (мажи)
 Норвешка (жени)
Второпласиран Исланд (мажи)
 Русија (жени)
Третопласиран Шпанија (мажи)
 Јужна Кореја (жени)
Четвртопласиран Хрватска (мажи)
 Унгарија (жени)
Ракомет на
Летните олимписки игри 2008
Handball pictogram.svg
Турнир
мажи  жени
Екипи
мажи  жени
Пекиншката Национална Сала подготвена за финалните ракометни мечеви.

МедалистиУреди

Натпреварување Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
  Франција (FRA)   Исланд (ISL)   Шпанија (ESP)
Жени
подробно
  Норвешка (NOR)   Русија (RUS)   Јужна Кореја (KOR)

ТимовиУреди

 
Французите на подиумот по освојувањето на Олимпискиот турнир на 24 август 2008 година.

МажиУреди

Група A
Група B

ЖениУреди

Група A
Група B

НаводиУреди