Ракомет на Летните олимписки игри 2020

Ракометните турнири на Летни олимписки игри 2020 во Токио се одржале од 24 јули до 8 август 2021 година.[1][2]

Ракомет на
Летните олимписки игри 2020
Податоци за турнирот
Домаќини Јапонија
Датуми24 јули – 8 август 2021
Екипи24 (од 5 конфедерации)
ОдржувалиштаНационална гимназија Јојоги

Првично било предвидено тие да се одржат во 2020 година, но на 24 март 2020 година, Олимписките игри биле одложени за 2021 година поради пандемијата на КОВИД-19.[3]

Распоред уреди

Легенда
ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале B Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал

[4][5]

Дата
Турнир
Саб 24 Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6 Саб 7 Нед 8
Мажи ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

Настани уреди

Медали ќе бидат доделени во следниве настани:

Квалификации уреди

Секој Национален олимписки комитет може да пријави само по една машка екипа составена од 14 играчи и една женска екипа составена исто така од 14 играчи.

Квалификувани екипи (мажи) уреди

Квалификации Дата Домаќин Места Квалификувани
Домаќинот Н/П Н/П 1   Јапонија
Светско првенство 2019 10–27 јануари 2019   Данска ,   Германија 1   Данска
Панамерикански игри 2019 31 јули – 5 август 2019   Лима 1   Аргентина
Азиски квалификациски турнир 17–26 октомври 2019   Доха 1   Бахреин
Европско првенство 2020 10–26 јануари 2020   Австрија,   Норвешка,   Шведска 1   Шпанија
Африканско првенство 2020 16–26 јануари 2020   Тунис 1   Египет
Олимписки квалификациски турнири 12–14 март 2021   Подгорица 2   Бразил
  Норвешка
  Монпелје 2   Франција
  Португалија
  Берлин 2   Германија
  Шведска
Вкупно 12


Квалификувани екипи (жени) уреди

Квалификации Дата Домаќин Места Квалификувани
Домаќин Н/П Н/П 1   Јапонија
Европско првенство 2018 29 ноември – 16 декември 2018   Франција 1   Франција
Панамерикански игри 2019 24–30 јули 2019   Лима 1   Бразил
Азиски квалификациски турнир 2019 23–29 септември 2019   Чуџоу 1   Јужна Кореја
Африкански квалификациски турнир 2019 26–29 септември 2019   Дакар 1   Ангола
Светско првенство 2019 29 ноември – 15 декември 2019   Јапонија 1   Холандија
Олимписки квалификациски турнири 2020 19–21 март 2021   Лирија 2   Шпанија
  Шведска
  Ѓер 2   Унгарија
Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК
  Подгорица 2   Црна Гора
  Норвешка
Вкупно 12

Машки турнир уреди

Групна фаза уреди

Група А уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Норвешка 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2   Франција 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3   Германија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4   Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5   Шпанија 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6   Аргентина 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа

Група Б уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Данска 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2   Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3   Португалија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4   Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5   Египет 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6   Бахреин 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа

Нокаут фаза уреди

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
 
          
 
3 август
 
 
 
 
5 август
 
 
 
 
 
3 август
 
 
 
 
 
7 август
 
 
 
 
 
3 август
 
 
 
 
 
5 август
 
 
 
 
 
3 август
 
 Натпревар за бронзен медал
 
 
 
7 август
 
 
 
 
 
 
 
 

Женски турнир уреди

Група А уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2   Црна Гора 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3   Норвешка 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4   Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5   Јужна Кореја 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6   Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа

Група Б уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1   Шпанија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2 Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3   Унгарија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4   Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5   Франција 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6   Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа

Нокаут фаза уреди

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
4 август
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
8 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 Брозен медал
 
 
 
8 август
 
 
 
 
 
 
 
 

Медали уреди

Медалисти уреди

Конкуренција Злато Сребро Бронза
Мажи
Жени

Табела на медали уреди

Наводи уреди

  1. „Tokyo 2020 Qualification System confirmed“. ihf.info. 3 April 2018.
  2. „Tokyo 2020: One Year to Go, handball schedule confirmed“. ihf.info. 23 July 2020.
  3. „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 24 March 2020.
  4. „Schedule – Handball Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 8 March 2020.
  5. „Handball Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 8 March 2020.

Надворешни врски уреди