Европско првенство во ракомет за мажи 2000

Европското првенство во ракомет за мажи 2000 (4 натпревар од овој вид) беше одржано во Хрватска од 21 до 30 јануари, во градовите Загреб и Риека. Шведска го освои првенството заедно со Шпанија на второто и Германија на третото место.

2000 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за првенството
Домаќини Хрватска
Траење21–30 јануари
Репрезентации12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци{{country data  Шведска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (3. титула)
Второпласиран Русија
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Франција
Статистики за првенството
Натпревари38
Дадени голови1867 (49.13 по натпр.)

ТимовиУреди

ДомаќиниУреди

Два Хрватски градови беа избрани за домаќини на Европското првенство во 2000 година:

Риека
Загреб
   
Дворана Младости
Капацитет: 4,000
Дом Спортова
Капацитет: 7,000

Прелиминарна фазаУреди

     Тимот продолжил во Полуфиналето
     Тимот играл во натпревар за место

Група A (Загреб)Уреди

Нат Тим Нат Поб Нер Пор ДПF Бод
1   France 5 4 1 0 127:110 9
2   Spain 5 4 0 1 128:120 8
3   Croatia 5 3 1 1 122:114 7
4   Norway 5 1 1 3 106:114 3
5   Germany 5 0 2 3 110:119 2
6   Ukraine 5 0 1 4 104:120 1
21 јануари 2000
  Шпанија 27 – 22   Хрватска
  Германија 24 – 24   Украина
  Франција 24 – 21   Норвешка
22 јануари 2000
  Хрватска 21 – 20   Германија
  Норвешка 21 – 25   Шпанија
  Украина 22 – 24   Франција
23 јануари 2000
  Шпанија 27 – 24   Украина
  Германија 19 – 25   Франција
  Хрватска 27 – 23   Норвешка
25 јануари 2000
  Германија 22 – 22   Норвешка
  Франција 28 – 22   Шпанија
  Украина 18 – 26   Хрватска
27 јануари 2000
  Норвешка 19 – 16   Украина
  Франција 26 – 26   Хрватска
  Шпанија 27 – 25   Германија

Група B (Риека)Уреди

Нат Тим Нат Поб Нер Пор ДПF Бод
1   Шведска 5 5 0 0 143:115 10
2   Русија 5 4 0 1 128:120 8
3   Словенија 5 2 0 3 129:131 4
4   Португалија 5 2 0 3 123:133 4
5   Данска 5 2 0 3 126:134 4
6   Исланд 5 0 0 5 121:137 0
21 јануари 2000
  Русија 27 – 26   Данска
  Шведска 31 – 23   Исланд
  Португалија 28 – 27   Словенија
22 јануари 2000
  Данска 22 – 29   Шведска
  Словенија 23 – 27   Русија
  Исланд 25 – 28   Португалија
23 јануари 2000
  Русија 25 – 23   Исланд
  Шведска 29 – 21   Португалија
  Данска 24 – 28   Словенија
25 јануари 2000
  Шведска 26 – 24   Словенија
  Португалија 20 – 24   Русија
  Исланд 24 – 26   Данска
27 јануари 2000
  Словенија 27 – 26   Исланд
  Португалија 26 – 28   Данска
  Русија 25 – 28   Шведска

Финална фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
29 јануари
    Русија 30  
    Франција 23  
 
30 јануари
        Русија 31
      Шведска 32
Меч за бронзен медал
29 јануари 30 јануари
    Шведска 23     Франција   23
    Шпанија 21       Шпанија   24

Натпревари за местаУреди

29 јануари
5/6 Хрватска   24 - 25   Словенија
7/8 Норвешка   27 - 30   Португалија
9/10 Германија   19 - 17   Данска
11/12 Украина   25 - 26   Исланд

Распоред и статистикиУреди

Конечен распоредУреди

    Шведска
    Русија
    Шпанија
4   Франција
5   Словенија
6   Хрватска
7   Португалија
8   Норвешка
9   Германија
10   Данска
11   Исланд
12   Украина

Шампиони на Европското првенство во ракомет за мажи 2000

 
Шведска
Трета Титула
Играчи во тимот

НаводиУреди

  • eurohandball.com. „2000 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2017-03-18. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 2000“. Посетено на 2011-01-24.