Европско првенство во ракомет за мажи 1996

Европското првенство во ракомет за мажи 1994 (2 натпревар од овој вид) беше одржано во Шпанија од 24 мај до 2 јуни, во градовите Сиудад Реал и Севиља. Ракометната репрезентација на Русија го освои првенството заедно со репрезентацијата на Шпанија на второто и Југославија на третото место.

1996 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Шпанија
Датуми24 мај-2 јуни
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Русија

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (1. титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Југославија
Четвртопласиран Шведска

Тимови

уреди
Група А Група B
  Хрватска   Чешка
  Унгарија   Шведска
  Словенија   Франција
  Германија   Романија
  Југославија   Шпанија
  Русија   Данска

Домаќини

уреди
Град Сала Капацитет
Сиудад Реал Кујоте Арена 5.800
Севиља Спортски Комплекс Сан Пабло 7.000

Прелиминарна фаза

уреди

Група A

уреди
Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ РГ Бод.
  Русија 5 4 1 0 125 98 +27 9
  Југославија 5 4 1 0 117 110 +7 9
  Хрватска 5 3 0 2 127 125 +2 6
  Германија 5 1 1 3 110 111 -1 3
  Унгарија 5 1 1 3 117 130 -13 3
  Словенија 5 0 0 5 93 115 -22 0
24 мај 1996
  Хрватска 30 – 27   Унгарија
  Русија 22 – 18   Словенија
  Југославија 23 – 22   Германија
25 мај 1996
  Унгарија 21 – 33   Русија
  Германија 21 – 26   Хрватска
  Словенија 20 – 21   Југославија
26 мај 1996
  Хрватска 26 – 22   Словенија
  Русија 20 – 20   Југославија
  Унгарија 24 – 24   Германија
28 мај 1996
  Русија 22 – 18   Германија
  Југославија 27 – 24   Хрватска
  Словенија 17 – 21   Унгарија
29 мај 1996
  Германија 25 – 16   Словенија
  Југославија 26 – 24   Унгарија
  Хрватска 21 – 28   Русија

Група B

уреди
Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ РГ Бод.
  Шпанија 5 4 0 1 124 116 +8 8
  Шведска 5 4 0 1 124 106 +18 8
  Чешка 5 3 0 2 129 125 +4 6
  Франција 5 3 0 2 130 120 +10 6
  Романија 5 1 0 4 117 134 -17 2
  Данска 5 0 0 5 108 131 -23 0
24 мај 1996
  Чешка 32 – 25   Романија
  Шведска 23 – 24   Шпанија
  Данска 22 – 25   Франција
25 мај 1996
  Романија 24 – 28   Шведска
  Франција 29 – 31   Чешка
  Шпанија 28 – 22   Данска
26 мај 1996
  Чешка 21 – 25   Шпанија
  Шведска 23 – 21   Данска
  Романија 20 – 27   Франција
28 мај 1996
  Шведска 26 – 20   Франција
  Данска 22 – 28   Чешка
  Шпанија 26 – 21   Романија
29 мај 1996
  Франција 29 – 21   Шпанија
  Данска 21 – 27   Романија
  Чешка 17 – 24   Шведска

Финална фаза

уреди
  Полуфинале Финале
             
    Русија 24  
    Шведска 21  
 
        Русија 23
      Шпанија 22
Меч за бронзен медал
    Шпанија 27     Шведска   25
    Југославија 23       Југославија   26

Распоред и Статистики

уреди

Конечен распоред

уреди
    Русија
    Шпанија
3   Југославија
4   Шведска
5   Хрватска
6   Чешка
7   Франција
8   Германија
9   Романија
10   Унгарија
11   Словенија
12   Данска

Шампиони на Европското првенство во ракомет за мажи 1996

 
Русија
Прва Титула
Играчи во русиот ракометен тим

Андреј Лаворв, Павел Сукосијан, Игор Лавров, Станислав Кулитшенко, Олег Кулешов, Денис Кривошликов, Олег Кулесков, Лев Воронин, Валери Гопин, Василиј Кудинов, Дмитри Торгованов, Вјачеслав Атавин, Олег Гребнев, Олег Киселиев, Сергеј Погорелов, Дмитри Филипов.
Главен тренер: Владимир Максимов.

Наводи

уреди
  • eurohandball.com. „1996 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2019-01-14. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 1996“. Посетено на 2011-01-24.