Европско првенство во ракомет за мажи 2006

Европско (седмо) првенство во ракомет за мажи беше одржано во Швајцарија од 26 јануари до 5 февруари, во градовите Базел, Берн, Луцерн, Св. Гален и Цирих. Репрезентацијата на Франција.

2006 Европско првенство во ракомет за мажи
Handball-Europameisterschaft 2006 (германски)
Championnat d'Europe de handball 2006 (француски)

Campionato europeo di pallamano 2006 (италијански)
2006 Men ́s European Handball Championship Logo.svg
Податоци за првенството
Домаќини Швајцарија
Траење26 јануари–5 февруари
Репрезентации16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци{{country data  Франција

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (1. титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Данска
Четвртопласиран Хрватска
Статистики за првенството
Натпревари47
Дадени голови2784 (59.23 по натпр.)
Најуспешни стрелци Сиархеј Рутенка (SLO) (51 goals)

Прелиминарна групна фазаУреди

Група АУреди

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Словенија 6 3 3 0 0 95 85 +10
  Полска 3 3 1 1 1 93 88 +5
  Украина 2 3 1 0 2 92 86 –4
  Швајцарија 1 3 0 1 2 86 97 –11
January 26, 2006
  Полска
Карол Бјелецки 8
33–24   Украина
Микола Стетсјура 7
Серги 'Шл менко 7
17:30
  Словенија
Сирахеј Рутенка 7 (2 пенали)
29–25   Швајцарија
Томас Гаутски 7
20:15
January 28, 2006
  Швајцарија
Мартин Енгелер 9 (3 пенали)
31-31   Полска
Пјотр Обрусвејц 6 (5 пенали)
16:15
  Украина
Руслан Прудиус 7
31-33   Словенија
Сирахеј Рутенка 9 (2 пенали)
18:30
January 29, 2006
  Словенија
Сирахеј Рутенка 10 (3 пенали)
33-29   Полска
Карол Бјелецки 9 (3 пенали)
14:00
  Швајцарија
Марко Курт 6
30–37   Украина
Игор Андрушчјенко 7
16:15

Група BУреди

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Шпанија 5 3 2 1 0 94 82 +12
  Франција 4 3 2 0 1 88 75 +13
  Германија 3 3 1 1 1 87 84 +3
  Словачка 0 3 0 0 3 72 100 –28
26 јануари 2006
  Германија
Паскал Хенс 9
31–31   Шпанија
Алберт Рокас 6 (2 пенали)
Икер Ромеро 6 (3 пенали)
Роландо Уриос 6
15:45
  Франција
Џоел Абати 6 (2 пенали)
35–21   Словачка 18:00
28 јануари 2006
  Словачка
Радослав Антл 6 (1 пенал)
26–31   Германија
Андреј Климовец 7
14:00
  Шпанија
Икер Ромеро 10 (2 пенали)
29–26   Франција
Никола Карабатиќ 10
16:15
29 јануари 2006
  Германија
Андреј Климовец 6
25–27   Франција
Михаел Гиогу 6 (4 пенали)
15:15
  Шпанија
Рубен Гарабаја 8
34–25   Словачка
Мартин Страновски 8
17:30

Група CУреди

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Данска 5 3 2 1 0 90 82 +8
  Исланд 3 3 1 1 1 95 94 +1
  Србија и Црна Гора 2 3 1 0 2 89 93 –4
  Унгарија 2 3 1 0 2 84 89 –5
26 јануари 2006
Србија и Црна Гора  
Милорад Кривокапиќ 7
31–36   Исланд
Гудјон Валур Сигурдсон 10 (3 пенали)
18:00
  Данска
Јоаким Болдсен 6 (1 пенал)
29–25   Унгарија
Даниел Будај 9 (3 пенали)
20:15
27 јануари 2006
  Унгарија
Герго Иванчек 6
24–29   Србија и Црна Гора
Жикица Милосављевиќ 8 (2 пенали)
18:00
  Исланд
Снори Стејн Гудјонсон 10 (6 пенали)
28–28   Данска
Пер Легард 6
20:15
29 јануари 2006
  Унгарија
Даниел Будај 9 (3 пенали)
35–31   Исланд
Снори Стејн Гудјонсон 10 (4 пенали)
18:00
  Данска
Сорен Стригер 9 (5 пенали)
33–29   Србија и Црна Гора
Драган Суџум 5 (3 пенали)
20:15

Група DУреди

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Русија 6 3 3 0 0 89 82 +7
  Хрватска 4 3 2 0 1 85 79 +6
  Норвешка 2 3 1 0 2 85 83 +3
  Португалија 0 3 0 0 3 80 96 –16
26 јануари 2006
  Хрватска
Мирза Џомба 8 (4 пенали)
24–21   Португалија
Рикардо Коста 6 (2 пенали)
17:00
  Русија
Витали Иванов 7 (2 пенали)
24–21   Норвешка
Александар Бучман 7 (6 пенали)
19:10
27 јануари 2006
  Португалија
Рикардо Коста 6 (2 пенали)
32–35   Русија
Едвард Кокчаров 6 (1 пенали)
18:00
  Норвешка
Кристијан Ќелинг 6
28–32   Хрватска
Ивано Балиќ 8
20:15
29 јануари 2006
  Хрватска
Ивано Балиќ 9
29–30   Русија
Алексеј Растворцев 10
17:00
  Португалија
Карлос Карнериро 7
27–37   Норвешка
Франк Локе 8
19:10

Главна групна фазаУреди

Резултатите од првата групна фаза се пресметуваат во следната фаза.

Група IУреди

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Шпанија 9 5 4 1 0 164 144 +20
  Франција 8 5 4 0 1 148 125 +23
  Германија 7 5 3 1 1 160 137 +23
  Словенија 4 5 2 0 3 162 169 –7
  Полска 2 5 1 0 4 132 154 –22
  Украина 0 5 0 0 5 126 163 –37
31 јануари 2006
  Украина
Серги Шелменко 5
22–36   Германија
Флоријан Керман 9 (1 пенали)
15:15
  Словенија
Миладин Козлина 8
30–34   Франција
Лик Абало 8
17:30
  Полска
Марќин Левски 5
Карол Бјелецки 5 (1 пенал)
25–34   Шпанија
Алберт Рокас 11 (5 пеналии)
20:00
1 февруари 2006
  Словенија
Сирахеј Рутенка 10 (5 пеналии)
33-36   Германија
Кристијан Зејц 8
15:15
  Полска
Марќин Левски 7 (2 пеналии)
21–31   Франција
Оливер Гираулт 7 (2 пеналии)
17:45
  Украина
Серги 'Шлменко 5
Микола Стесјура 5
29–31   Шпанија
Хуан Гарсија 10 (4 пенали)
20:00
2 февруари 2006
  Полска
Карол Бјелецки 8 (4 пенали)
24–32   Германија
Флоријан Керман 9 (1 пенали)
15:15
  Украина 20–30   Франција
Џоел Абати 7 (2 пенали)
17:45
  Словенија
Сирахеј Рутенка 9 (2 пенали)
33–39   Шпанија
Алберто Ентрериос 8
Роландо Уриос 8
20:00

Група IIУреди

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Хрватска 8 5 4 0 1 155 146 +9
  Данска 7 5 3 1 1 161 147 +14
  Русија 6 5 3 0 2 143 140 +3
  Исланд 5 5 2 1 2 159 156 +3
  Србија и Црна Гора 2 5 1 0 4 137 157 –20
  Норвешка 2 5 1 0 4 141 150 –9
January 31, 2006
  Исланд
Гудјон Валур Сигурдсон 11
34–32   Русија
Едвард Кокчаров 8 (4 пенали)
15:45
  Данска
Сорен Стригер 8 (3 пенали)
30–31   Хрватска
Петар Метличиќ 10
18:00
  Србија и Црна Гора
Ратко Николиќ 6
26–25   Норвешка
Ќетил Штранд 9
20:15
February 1, 2006
  Србија и Црна Гора 21–29   Русија
Денис Кривошликов 8
15:45
  Исланд
Олафур Стефансон 8
Гудјон Валур Сигурдсон 8
28–29   Хрватска
Ивано Белиќ 9
Блаженко Лачковиќ 9
18:00
  Данска
Џеспер Јенсен 8 (5 пенали)
35-31   Норвешка
Кристијан Ќелинг 9
20:15
February 2, 2006
  Србија и Црна Гора
Марко Кривокапиќ 7 (4 пенали)
30–34   Хрватска
Горан Шперм 9
15:45
  Исланд
Олафур Стефансон 9 (4 пенали)
33–36   Норвешка
Ќетил Штранд 19 (8 пенали)
18:00
  Данска
Михаел Кнудсен 10
35–28   Русија
Василиј Филипов 6
20:15

Нокаут рундаУреди

Финална фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
4 февруари – 14:15 (Цирих)
   Франција 29  
   Хрватска 23  
 
5 февруари – 16:00 (Цирих)
       Франција 31
     Шпанија 23
Bronze Match
4 февруари – 17:00 (Цирих) 5 февруари – 13:30 (Цирих)
   Шпанија 34    Хрватска  27
   Данска 31      Данска  32
4 февруари 2006 Натпревар за петто место
  Германија
Кристијан Зејц 12
32–30   Русија
Едвард Кокчаров 10 (7 пенали)
11:45
Полуфинале
  Франција
Михаел Гиогу 10 (6 пенали)
29–23  
Мирза Џомба 10 (5 пенали)
14:15
  Шпанија
Икер Ромеро 10 (1 пенал)
34–31   Данска
Михаел Кнудсен 7
17:00
5 февруари 2006 Натпревар за трето место
  Хрватска
Блаженко Лачковиќ 6
27–32   Данска
Ларс Молер Мадсен 9
13:30

ФиналеУреди

5 февруари
16:00
Франција   31 – 23 Шпанија   Халенстадион, Цирих
Гледачи: 11,400
Карабатиќ 11 Гарсија 6

Распоред и статистикиУреди

Конечен распоредУреди

    Франција
    Шпанија
    Данска
4   Хрватска
5   Германија
6   Русија
7   Исланд
8   Словенија
9   Србија и Црна Гора
10   Полска
11   Норвешка
12   Украина
13   Унгарија
14   Швајцарија
15   Португалија
16   Словачка

Најдобри голманиУреди

Најдобри голмани - вклучувајќи и шут на пенал
Место Играч Голови Пенали Нат
1   Сирахеј Рутенка 51 15 6
2   Алберт Рокас 45 15 8
3   Едвард Кокчаров 44 27 7
4   Ивано Балиќ 43 0 8
5   Снори Гудјонсон 42 17 6
6   Никола Карабатиќ 40 0 8
6   Икер Ромеро 40 8 7
6   Сорен Стригер 40 14 8
9   Флоријан Керман 39 5 7
9   Михаел Кнудсен 39 0 8
Играчи со најмногу постигнати голови - дадени голови без пенали
Место Играч Голови Нат
1   Ивано Балиќ 43 8
2   Никола Карабатиќ 40 8
3   Михаел Кнудсен 39 8
4   Сирахеј Рутенка 36 6
5   Гудјон Валур Сигурдсон 35 6
6   Флоријан Керман 34 7
6   Кристијан Ќелинг 34 6
8   Франк Локе 33 6
8   Петар Метличиќ 33 8
10   Икер Ромеро 32 7
10   Блаженко Лачковиќ 32 8
10   Серги 'Шлменко 32 6

Ол стар тимУреди

НаводиУреди

  • eurohandball.com. „2006 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2012-01-24. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 2006“. Посетено на 2011-01-24.