Европско првенство во ракомет за мажи 1998

Европското првенство во ракомет за мажи 1998 (3 натпревар од овој вид) беше одржано во Италија од 29 мај до 7 јуни, во градовите Меран и Болзањо. Ракометната репрезентација на Шведска го освои првенството заедно со Шпанија на второто и Германија на третото место.

1998 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за првенството
Домаќини Италија
Траење29 мај-7 јуни
Репрезентации12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Шведска (2. титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Германија
Четвртопласиран Русија

ТимовиУреди

Група A Група B
  Франција   Хрватска
  Југославија   Унгарија
  Германија   Русија
  Литванија   Шпанија
  Шведска   Чешка
  Италија   Македонија

ДомаќиниУреди

Град Стадион Капацитет
Болзањо Палаонда 7.200
Меран Меранарена 4.000

Прелиминарна фазаУреди

Група AУреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ РГ Пое.
  Шведска 5 4 0 1 130 111 +19 8
  Германија 5 4 0 1 125 102 +23 8
  Југославија 5 3 0 2 125 121 +4 6
  Франција 5 1 1 3 110 125 -15 3
  Литванија 5 1 1 3 100 115 -15 3
  Италија 5 1 0 4 106 122 -16 2
29 мај 1998
  Франција 20 – 20   Литванија
  Германија 20 – 21   Шведска
  Југославија 26 – 19   Италија
30 мај 1998
  Шведска 25 – 22   Франција
  Литванија 22 – 30   Југославија
  Италија 18 – 26   Германија
1 јуни 1998
  Литванија 21 – 27   Шведска
  Југославија 22 – 29   Германија
  Франција 23 – 22   Италија
3 јуни 1998
  Југославија 19 – 29   Шведска
  Германија 30 – 23   Франција
  Италија 18 – 19   Литванија
4 јуни 1998
  Франција 22 – 28   Југославија
  Шведска 28 – 29   Италија
  Германија 20 – 18   Литванија

Група BУреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ РГ Пое.
  Шпанија 5 4 1 0 135 103 +32 9
  Русија 5 3 1 1 127 110 +17 7
  Унгарија 5 3 0 2 121 122 -1 6
  Хрватска 5 2 1 2 117 120 -3 5
  Чешка 5 1 0 4 130 132 -2 2
  Македонија 5 0 1 4 104 147 -43 1
29 мај 1998
  Унгарија 29 – 20   Македонија
  Русија 22 – 21   Чешка
  Хрватска 18 – 18   Шпанија
31 мај 1998
  Чешка 24 – 30   Хрватска
  Македонија 26 – 26   Русија
  Шпанија 27 – 17   Унгарија
1 јуни 1998
  Хрватска 28 – 21   Македонија
  Унгарија 20 – 23   Русија
  Шпанија 35 – 22   Чешка
3 јуни 1998
  Унгарија 27 – 25   Чешка
  Македонија 19 – 26   Шпанија
  Русија 29 – 14   Хрватска
4 јуни 1998
  Русија 27 – 29   Шпанија
  Хрватска 27 – 28   Унгарија
  Чешка 38 – 18   Македонија

Финална фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
    Шпанија 29  
    Германија 22  
 
        Шпанија 23
      Шведска 25
Меч за бронзен медал
    Шведска 27     Русија   28
    Русија 24       Германија   30(1)
  • (1) - in overtime

Конечен распоредУреди

    Шведска
    Шпанија
    Германија
4   Русија
5   Југославија
6   Унгарија
7   Франција
8   Хрватска
9   Литванија
10   Чешка
11   Италија
12   Macedonia

НаводиУреди

  • eurohandball.com. „1998 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2018-08-19. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 1998“. Посетено на 2011-01-24.