Европско првенство во ракомет за мажи 1994

Европското првенство во ракомет за мажи 1994 (1 натпревар од овој вид) беше одржано во Португалија од 3 до 12 јуни, во градовите Порто и Алмада. Ракометната репрезентација на Шведска го освои турнирот заедно со Русија на второто и Хрватска на третото место.

1994 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Португалија
Датуми3–12 јуни
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Шведска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (1. титула)
Второпласиран Русија
Третопласиран Хрватска
Четвртопласиран Данска

Тимови уреди

Група A Група B
  Хрватска   Данска
  Белорусија   Унгарија
  Романија   Португалија
  Русија   Шведска
  Франција   Шпанија
  Германија   Словенија

Домаќини уреди

Град Сала Капацитет
Алмада Спортски Комплекс Алмада 4.000
Порто Pavilhão Rosa Mota 5.400

Прелиминарна рунда уреди

Група A уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ ГР Пое
  Русија 5 5 0 0 122 94 +28 10
  Хрватска 5 3 0 2 120 114 +6 6
  Франција 5 2 1 2 123 120 +3 5
  Белорусија 5 2 0 3 130 139 -9 4
  Германија 5 1 1 3 107 113 -6 3
  Романија 5 1 0 4 113 135 -22 2
3 јуни 1994
  Германија 23 – 24   Белорусија
  Русија 27 – 20   Романија
  Франција 27 – 25   Хрватска
4 јуни 1994
  Хрватска 24 – 22   Германија
  Белорусија 23 – 31   Русија
  Романија 27 – 26   Франција
5 јуни 1994
  Франција 21 – 21   Германија
  Русија 21 – 18   Хрватска
  Романија 24 – 33   Белорусија
7 јуни 1994
  Германија 16 – 25   Русија
  Франција 32 – 29   Белорусија
  Хрватска 24 – 23   Романија
8 јуни 1994
  Германија 25 – 19   Романија
  Белорусија 21 – 29   Хрватска
  Русија 18 – 17   Франција

Група B уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ ГР Пое
  Шведска 5 5 0 0 114 91 +23 10
  Данска 5 3 1 1 107 99 +8 7
  Шпанија 5 3 0 2 114 101 +13 6
  Унгарија 5 2 0 3 100 107 -7 4
  Словенија 5 1 1 3 94 111 -17 3
  Португалија 5 0 0 5 96 116 -20 0
3 јуни 1994
  Шведска 22 – 17   Словенија
  Шпанија 25 – 20   Унгарија
  Данска 24 – 17   Португалија
4 јуни 1994
  Словенија 19 – 19   Данска
  Унгарија 18 – 22   Шведска
  Португалија 18 – 24   Шпанија
5 јуни 1994
  Унгарија 19 – 18   Португалија
  Шведска 22 – 16   Данска
  Шпанија 24 – 16   Словенија
7 јуни 1994
  Словенија 19 – 24   Унгарија
  Шведска 26 – 21   Португалија
  Данска 25 – 22   Шпанија
8 јуни 1994
  Данска 23 – 19   Унгарија
  Португалија 22 – 23   Словенија
  Шпанија 19 – 22   Шведска

Финале уреди

  Полуфинале Финале
             
    Русија 29  
    Данска 20  
 
        Русија 21
      Шведска 34
Бронзен медал
    Шведска 24     Данска   23
    Хрватска 21       Хрватска   24

Конечен распоред уреди

    Шведска
    Русија
    Хрватска
4   Данска
5   Шпанија
6   Франција
7   Унгарија
8   Белорусија
9   Германија
10   Словенија
11   Романија
12   Португалија

Наводи уреди

  • eurohandball.com. „1994 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2011-01-19. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 1994“. Посетено на 2011-01-24.