Европско првенство во ракомет за мажи 2002

Европското петто првенство во ракомет за мажи во 2002 година се одржа во Шведска од 25 јануари до 3 февруари 2002 година.

2002 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Шведска
Датуми25 јануари–3 февруари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 6 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Шведска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (4. титула)
Второпласиран Германија
Третопласиран Данска
Четвртопласиран Исланд
Статистикa за турнирот
Најдобар стрелец Олафур Стефансон (ISL)
(58 голови)

Тимови уреди

Група A Група B Група C Група D
  Чешка   Русија   Шпанија   Франција
  Полска   Израел   Швајцарија   Хрватска
  Шведска   Данска   Исланд   Германија
  Украина   Португалија   Словенија   Југославија

Домаќини уреди

Група Град Сала Капацитет
A и I Гетеборг Скандинавиум 12,000
B Хелсингборг Идротенс Хус 2,700
C Сковде Сковде Арена 2,500
D Јеншепинг Арена Кинарпс 7,000
II Вестерос Вестерсхален 5,000
Финална фаза Стокхолм Глобен Арена 14,500

Прелиминарна фаза уреди

Првите три тима од секоја група продолжуваат кон главната фаза. Останатите тимови играат меѓу себе за позиции од 13 до 16 место.

Група A уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Шведска 3 3 0 0 86 63 +23 6
  Чешка 3 2 0 1 77 82 -5 4
  Украина 3 1 0 2 78 80 -2 2
  Полска 3 0 0 3 67 83 -16 0
25 јануари 2002
  Полска 24 – 25   Чешка
  Шведска 27 – 21   Украина
26 јануари 2002
  Чешка 22 – 31   Шведска
  Украина 30 – 23   Полска
27 јануари 2002
  Украина 27 – 30   Чешка
  Шведска 28 – 20   Полска

Група B уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Данска 3 2 1 0 81 71 +10 5
  Русија 3 2 1 0 80 70 +10 5
  Португалија 3 1 0 2 65 70 -5 2
  Израел 3 0 0 3 67 82 -15 0
25 јануари 2002
  Португалија 26 – 15   Израел
  Русија 25 – 25   Данска
26 јануари 2002
  Израел 26 – 27   Русија
  Данска 27 – 20   Португалија
27 јануари 2002
  Русија 28 – 19   Португалија
  Данска 29 – 26   Израел

Група C уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Исланд 3 2 1 0 88 71 +17 5
  Шпанија 3 2 1 0 73 66 +7 5
  Словенија 3 0 1 2 79 90 -11 1
  Швајцарија 3 0 1 2 78 91 -13 1
25 јануари 2002
  Словенија 34 – 34   Швајцарија
  Шпанија 24 – 24   Исланд
26 јануари 2002
  Исланд 31 – 25   Словенија
  Швајцарија 22 – 24   Шпанија
27 јануари 2002
  Исланд 33 – 22   Швајцарија
  Шпанија 25 – 20   Словенија

Група D уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Германија 3 2 1 0 68 57 +11 5
  Франција 3 2 1 0 66 62 +4 5
  Југославија 3 1 0 2 75 71 +4 2
  Хрватска 3 0 0 3 70 89 -19 0
25 јануари 2002
  Хрватска 22 – 34   Југославија
  Франција 15 – 15   Германија
26 јануари 2002
  Југославија 20 – 22   Франција
  Германија 26 – 21   Хрватска
27 јануари 2002
  Германија 27 – 21   Југославија
  Франција 29 – 27   Хрватска

Втора фаза уреди

Првите два тима од секоја група влегуваат во полуфиналето.

Група I уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Данска 5 4 1 0 131 113 +18 9
  Шведска 5 4 0 1 141 118 +23 8
  Русија 5 3 1 1 139 118 +21 7
  Чешка 5 2 0 3 126 145 -19 4
  Португалија 5 1 0 4 116 134 -18 2
  Украина 5 0 0 5 112 137 -25 0
29 јануари 2002
  Украина 23 – 28   Португалија
  Чешка 25 – 31   Данска
  Шведска 30 – 26   Русија
30 јануари 2002
  Чешка 20 – 29   Русија
  Украина 17 – 21   Данска
  Шведска 27 – 22   Португалија
31 јануари 2002
  Чешка 29 – 27   Португалија
  Украина 24 – 31   Русија
  Шведска 26 – 27   Данска

Група II уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Исланд 5 3 2 0 144 125 +19 8
  Германија 5 3 1 1 116 111 +5 7
  Франција 5 2 2 1 123 109 +14 6
  Шпанија 5 2 1 2 126 122 +4 5
  Југославија 5 1 1 3 126 139 -13 3
  Словенија 5 0 1 4 118 147 -29 1
29 јануари 2002
  Исланд 26 – 26   Франција
  Словенија 24 – 24   Југославија
  Шпанија 18 – 19   Германија
30 јануари 2002
  Исланд 34 – 26   Југославија
  Словенија 28 – 31   Германија
  Шпанија 27 – 24   Франција
31 јануари 2002
  Шпанија 32 – 35   Југославија
  Словенија 21 – 36   Франција
  Исланд 29 – 24   Германија

Финална фаза уреди

  Полуфинале Финале
             
2 февруари 2002
    Данска 23  
    Германија 28  
 
3 февруари 2002
        Германија 31
      Шведска 33
Меч за бронзен медал
2 февруари 2002 3 февруари 2002
    Шведска 33     Данска   29
    Исланд 22       Исланд   22

Конечен распоред уреди

1.   Шведска
2.   Германија
3.   Данска
4.   Исланд
5.   Русија
6.   Франција
7.   Шпанија
8.   Чешка
9.   Португалија
10.   Југославија
11.   Украина
12.   Словенија
13.   Швајцарија
14.   Израел
15.   Полска
16.   Хрватска

Поврзано уреди

Наводи уреди

  • eurohandball.com. „2002 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2018-08-08. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 2002“. Посетено на 2011-01-24.