Associated Press (се чита: Асошиејтед прес; АП ) е американска непрофитна новинска агенција со седиште во Њујорк. Основана e во 1846 година и функционира како кооперативно и некорпоративно здружение. Нејзини членови се американски весници и радиодифузери.

Associated Press
Oснованамај 22, 1846; пред 176 години (1846-05-22)[1]
СедиштеЊујорк, Њујорк, САД
Опслужувано
подрачје
цел свет
Клучни личности
  • Стивен Сварц (претседател)
  • Гери Пруит (претседател и директор)
Дејностмедиуми
Производиагенција
Приходи 568,13 милиони $ (2015)[2]
Нето приход1,6 милиони $ (2016)[2]
Вработени3.200
Порталap.org

АП има освоено 53 Пулицерови награди, меѓу кои 31 за фотографии, од 1917 година кога почна оваа награда да се доделува. Агенцијата има заработено Пулицерова награда од 2019 година за меѓународно известување за покривање на граѓанската војна во Јемен.

НаводиУреди

  1. „Documents Shed New Light on Birth of AP; Wire Older Than Originally Thought“. Editor&Publisher. 31 January 2006. Архивирано од изворникот на 2018-07-28. Посетено на 27 July 2018.
  2. 2,0 2,1 „Consolidated Financial Statements“ (PDF). The Associated Press. April 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-06-15. Посетено на 2016-06-02.