Сер Едвард Елгар (анг: Sir Edward William Elgar; 2 јуни 1857 - 23 февруари 1934) — англиски композитор. Иако Елгар често се смета како типичен англиски композитор, повеќето од неговите музички влијанија се од континентална Европа.[1] Најпознат е по неговите оркестарски композиции, како Енигма-варијации, ораториумот Сонот на Геронтиј, Свечени и церемонијални маршеви, концертите за виолина и виолончело и двете симфонии. Исто така, компонирал хорски дела и камерна музика. Во 1924 година бил назначен за Маестро на кралската музика.[2]

Едвард Елгар

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:


Наводи

уреди
  1. „SIR EDWARD ELGAR“. Архивирано од изворникот на 2020-11-06. Посетено на 2021-02-02.
  2. The London Gazette, no. 32935, p. 3841, 13 May 1924. Retrieved 27 October 2010.