Виктор Мелантев

руски кану-спринтер

Виктор Мелантев (роден 2 јуни 1986) — руски кану-спринтер којшто се натпреварува од доцните 2000-ти. Тој освои три медали на ИКФ Светските Кану Спринт Шампионати, 2009.

Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Шампионати

Злато 2009 Дартмуд
C-1 4 x 200 m
Сребро 2009 Дартмуд
C-4 200 m
Бронза 2009 Дартмуд
C-2 1000 m

Мелантев исто така се натпреваруваше во дисциплината Ц-1 1000 метри мажи на ЛОИ 2008 во Пекинг, но беше елиминиран во полуфиналето

НаводиУреди