Давиде Аполонио

италијански велосипедист

Давиде Аполонио (италијански: Davide Appollonio; р. 2 јуни 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за професионалната континентална екипа Андрони Џокатоли-Сидермек. Моментално е суспендиран поради допинг.

Давиде Аполонио
Лични податоци
Цело имеДавиде Аполонио
ПрекарАпо Џет
Роден2 јуни 1989 (1989-06-02) (30 г.)
Исернија, Италија
Висина1,70 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСуспендиран
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2009 Сервело ТестТим (стажант)
Професионални клубови
2010
2011–2012
2013–2014
2015
Сервело ТестТим
Тим Скај
Аг2р-Ла Мондијал
Андрони Џокатоли
Значајни победи
Трка околу Луксембург
1 етапа
Бодовен пласман
Последна промена
6 јуни 2017

Му се приклучил на Тим Скај за сезоната 2011,[1] остварувајќи ја првата победа за екипата на третата етапа на Трката околу Луксембург и потоа освојувањето на бодовниот пласман следниот ден. Аполонио го напуштил Тим Скај на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на Аг2р-Ла Мондијал на двегодишен договор од сезоната 2013.[2] Во октомври 2014 година објавил дека во сезоната 2015 ќе вози за Андрони Џокатоли-Сидермек, прв пат во некоја италијанска екипа во неговата кариера.[3]

На 30 јуни 2015 година му била пронајдена трага од ЕПО, две недели по завршувањето на Џиро д’Италија и бил привремено суспендиран.[4]

ДостигнувањаУреди

2009
1. ГП Претола
1. Фиренца-Емполи
1. Копа Ланчото Балерини
1. Џиро Колине Капанореси
2010
1. Етапа 4 Тур ду Лимусен
2. ГП де Фурмие
2. Тур де Вандеја
2011
Трка околу Луксембург
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Тур ду Поату-Шарент
2013
5. Париз-Бурж
2014
2. Рома Максима
6. Шелдепрејс

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро СО 168 СО 123
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Richardson, Simon. „Hunt signs for Team Sky along with Appollonio“, „Cycling Weekly“, IPC Media Limited, 27 октомври 2010 (посет. 6 јануари 2012 г).
  2. Аполонио и Бетанкур потпишаа за Аг2р-Ла Мондијал“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 2 август 2012 (посет. 2 август 2012 г).
  3. „Кратки вести: Анди Шлек ќе се пензионира?“. Сyclingnews.com. 7 октомври 2014. конс. 18 октомври 2014. 
  4. Appollonio provisionally suspended for EPO“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 30 јуни 2015 (посет. 30 јуни 2015 г).

Надворешни врскиУреди