Роберт Петров

Роберт Петров (Свети Николе, 2 јуни 1978) — македонски професионален фудбалер, член на ФК АЗАЛ Баку и на македонската фудбалска федерација со 31 натпревар. Игра на позиција одбрана.

Роберт Петров
Лични податоци
Роден на 2 јуни 1978 (1978-06-02) (44 г.)
Роден во Куманово, СФРЈ
Висина  м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК АЗАЛ Баку
Број 2
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997-1999 FK Ergelija
1999-2002 ФК Победа 52 (1)
2002-2006 ФК Локомотив Пловдив 81 (2)
2006-2008 ФК ЦСКА Софија 26 (1)
2008 ФК Пансераикос 1 (0)
2009-2010 ФК Славија Софија 31 (0)
2010- ФК АЗАЛ Баку 55 (1)
Репрезентација
2003-2011 Македонија Македонија 31 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 октомври 2011