РК Барселона

Шпански ракометен клуб

РК Барселонашпански ракометен клуб со седиште во Барселона, Каталонија, кој се натпреварува во АСОБАЛ Лигата. Поради спонзорство, моменталното официјално име на клубот е Барселона Ласса. Клубот бил основан на 23 ноември 1943 година, и денес е најуспешниот професионален клуб во светот во ракомет, според освоените титули на национално, европско и светско ниво.

РК Барселона
Fútbol Club Barcelona Crest
Целосно име Ракометен Клуб Барселона
Основан 1942
Сала Блауграна
Капацитет 8.000
Претседател Сандро Росел
Тренер Хавиер Паскуал
Лига АСОБАЛ Лига
2014-15 1во
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

Модел А-11

уреди

Ракометната секција на Фудбалскиот Клуб Барселона е основана на 29 ноември 1942, за време на пртседателот Енрике Пињеиро. Првично, овој спорт се играл на фудбалски терени и со единаесет играчи. Успесите на клубот започнале наскоро по основањето на клубот. Двојната шампионска титула на Каталонија и Шпанија била освоена во текот на три последователни сезони во средината на 40-тите години. Овие победи биле комплетирани со уште три двојни титули во годините 1949, 1951 и 1957 година. Во 50-тите години, екипата на Барселона освоила уште четири првенства во Каталонија и една во Шпанија.

Шпанско ракометно првенство A-11 (6/2)
Каталонско ракометно првенство (10/3)
Сезона 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959

На 1 февруари 1959 година, бил одигран последниот ракометен натпревар со 11 играчи, по кое ракометот влегол во фаза на модернизација.

Модел А-7

уреди

Првите успеси според новиот модел со седум играчи не дошле до крајот на шеесеттите години, до освојувањето на првата лига и првиот пехар, во 1969 година. Изградбата на салата Палау Блауграна во 1971 година, која била во сопственост на ФК Барселона и понудила поголем капацитет, послужила за консолидирање на новиот модел. Во раните години, натпреварувањата ги доминирале главно клубовите како Атлетико Мадрид и Гранољерс. Во овој период биле освоени само два пехари.

Почеток на Златната ера

уреди

Ситуацијата во клубот драстично се променила со доаѓањето на еден од најдобрите ракометни тренери во историјата на ракометот, Валеро Ривера во 1984 година. Со него, РК Барселона станал непобедлив во Шпанија и во европските купови, освојувајќи рекорден број на титули, дури 62 под неговото раководство, вклучувајќи и пет по ред европски купови во периодот од 1987 до 1992 година и уште пет од 1995 до 2000 година, покрај тоа што победил во девет Копа дел Реј до 2000 година[1]

Хегемонијата што Барселона ја наметнала во Шпанија била спроведена и на континентално ниво. Екипата на Барса, предводена од Серано и Сагалес, освоила три последователни европски купови во средината на 80-тите години. Покрај тоа, првиот Европски куп бил освоен во 1991 година, и два последователни европски купови во средината на 90-тите. Но, најдоброто од тимот се видело во периодот од 1996 до 2000 година, кога екипата на Валеро Ривера последователно освоила пет европски купови, пресвртница што досега не ја постигнала ниту една друга екипа. Овој огромен домен бил комплетиран со четири последователни европски суперкупови.

2000 - денес

уреди

Во сезоната 2003-2004 година, Ривера ја напуштил тренерската позиција на Барселона, заедно со еден од митовите за ракометот на Барселона, Енрик Масип. Заедно со нив тимот го напуштиле и Ињаки Урдангарин, Рафаел Гијоса, Ортега, Андреј Штепкин и Хавиер О’Калаган, ставајќи крај на т.н. Дрим тим. Заминувањето на Ривера и пристигнувањето на клупата на Еспар, со Масип и О’Калаган како одговорни, значело важна промена. Но, успесите продолжиле. Барселона, предводена од капитенот Давид Баруфет, кој преживеал од тимот на соништата, и со играчи како Ласло, Наги, Драган Скрбиќ или Икер Ромеро, меѓу другите, продолжила да дава добри резултати.

Во 2009 година Чави Пасквал ја презел позицијата тренер на Барселона кога клубот решил да го ослободи Каденас на клупата, а спортските успеси продолжиле. Барселона ги освоила сите титули на натпреварувањата во која учествувала (Супер Глобус, Велукс ЕХФ Лига на шампиони , Лига Асобал, Копа дел Реј, Суперкопа Асобал, Копа Асобал и Суперкопа де Каталонија)[2].

Во 2013 година, во првото учество на Барса на Светското клупско првенство (ИХФ Супер глобус), Каталонците ја освоиле титулата Супер глобус и ги комплетирале сите можни ракометни медали.

Во сезоната 2013/14 година за првпат во својата историја РК Барселона ја завршил Асобал лига победувајќи ги сите натпревари (30 победи на 30 натпревари на Асобал лига). Во оваа сезона, Каталонците го постигнале и историскиот рекорд за дадени голови (1.146 на број).

Во 2014 година, во второто учество на Светското клупско првенство, Каталонците успеале да ја ревидираат титулата Супер глобус, и станале двократен шампион на Светските ракометни клубови.

Во сезоната 2014/2015 година, РК Барселона ги освоила седумте титули во која учествувал клубот (ЕХФ Лига на шампиони, Асобал лига, Светски куп на клубови, Каталонски супер куп, Супер куп на Асобал, Асобал Куп и Копа дел Реј). Единствено Барселона под раководство на Ривера го постигнал истиот успех, во сезоната 1999/2000. Во Асобал лига ги освоиле повторно сите натпревари од натпреварувањето.

За време на сезоните 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016 и 2016/2017 тие го завршиле редовното натпреварување непоразени во Асобал лига, откако ја постигнале својата 121-ва победа во низа, и ги освоиле сите натпревари одиграни на сите државни натпреварувања (Лига Асобал, Суперкопа Асобал, Копа Асобал, Копа дел Реј и Суперкопа де Каталонија).

Во 2017 година, екипата на Пасквал го освоил својот трет Супер глобус (Светски куп) од ИХФ, откако во финалето го совладале Берлин. Во државните натпреварувања од сезоната 2017/2018 тимот повторно ги освоил Асобал лига, Азобал Супер Купот, Копа дел Реј и Суперкупот на Каталонците.

Во 2018 година Барселона повторно го освоила Светскиот куп (Супер глобус) по четврти пат, откако го победила Берлин (24-29), екипа кој бил ист соперник на последното издание[3][4].

Во сезоната 2018-2019 Барселона ги ​​освоила сите титули во турнирите во кои учествувала (Лига Асобал, Клуб Светски куп, Каталонски Супер Куп, Азобал Супер Куп, Асобал Куп и Копа дел Реј), освен Лигата на шампиони во ЕХФ.

На почетокот на сезоната 2019-2020 Барселона го победил германскиот клуб Кил во Саудиска Арабија и по петти пат станал светски клупски првак.

Сезони

уреди
Сезона Лига Куп Суперкуп Куп
АСОБАЛ
Европа Суперкуп Светски куп Тренер Претседател
Позиција Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Бодови Натпреварување Место
1989/1990 30 24 4 2 771 570 52 Лига на шампиони Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
1990/1991 1ªФаза  14 13 0 1 395 302 26 1/2 1/2 Лига на шампиони Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
2ªФаза  18 15 0 3 452 368 30
1991/1992 1ªФаза  14 10 2 2 353 291 22 1/2 Лига на шампиони 1/2 Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
2ªФаза  14 11 1 2 320 270 23
1992/1993 1ªФаза  14 10 0 4 343 281 20 1/2 Лига на шампиони 1/2 Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
2ªФаза  18 15 1 2 443 388 27
Плеј-оф  5 3 0 2 138 128
1993/1994 1ªФаза  14 13 1 0 355 289 27 КПК Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
2ªФаза  14 11 2 1 341 289 24
Плеј-оф  4 2 0 2 95 93
1994/1995 30 25 2 3 899 726 52 КПК Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
1995/1996 30 29 0 1 956 663 58 Лига на шампиони Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
1996/1997 30 28 0 2 993 709 56 1/2 Лига на шампиони Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
1997/1998 Лига  26 24 1 1 817 608 49 1/2 Лига на шампиони Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
Плеј-офs  5 5 0 0 156 120
1998/1999 Лига  26 23 2 1 843 636 48 Лига на шампиони Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
Плеј-офs  5 5 0 0 145 120
1999/2000 Лига  26 22 2 2 809 619 46 Лига на шампиони Валеро Ривера Хосе Луис Нуњес
Плеј-офs  7 7 0 0 196 153
2000/2001 26 22 1 3 790 720 45 1/2 Лига на шампиони Валеро Ривера Жоан Гаспарт
2001/2002 30 25 3 2 912 725 48 1/4 EHF Валеро Ривера Жоан Гаспарт
2002/2003 30 26 2 2 960 694 54 EHF Валеро Ривера Жоан Гаспарт
2003/2004 30 24 1 5 953 791 49 Лига на шампиони 1/16 Валеро Ривера Жоан Лапорта
2004/2005 30 28 0 2 919 794 56 1/2 Лига на шампиони Xesco Espar Жоан Лапорта
2005/2006 30 22 2 6 966 845 56 1/2 Лига на шампиони 1/4 Xesco Espar Жоан Лапорта
2006/2007 30 25 0 5 964 809 50 1/2 Лига на шампиони 1/4 Xesco Espar Жоан Лапорта
2007/2008 30 25 1 4 1021 818 51 Лига на шампиони Manolo Cadenas Жоан Лапорта
2008/2009 30 26 1 4 963 777 52 Лига на шампиони 1ºФаза Manolo Cadenas Жоан Лапорта
2009/2010 30 27 1 2 974 770 55 Лига на шампиони Хавиер Паскуал Жоан Лапорта
2010/2011 30 29 0 1 1020 760 58 1/2 Лига на шампиони Хавиер Паскуал Сандро Росел
2011/2012 30 29 0 1 1012 752 58 Лига на шампиони 1/4 Хавиер Паскуал Сандро Росел
2012/2013 30 29 0 1 1019 679 58 1/2 Лига на шампиони Хавиер Паскуал Сандро Росел
2013/2014 30 30 0 0 1146 709 60 Лига на шампиони Хавиер Паскуал Жузеп Марија Бартомеу
2014/2015 30 30 0 0 1187 783 60 Лига на шампиони Хавиер Паскуал Жузеп Марија Бартомеу
2015/2016 28 28 0 0 1059 704 56 Лига на шампиони 1/4 Хавиер Паскуал Жузеп Марија Бартомеу
2016/2017 30 30 0 0 998 740 60 Лига на шампиони Хавиер Паскуал Жузеп Марија Бартомеу
2017/2018 30 28 1 1 996 699 57 Лига на шампиони 1/8 Хавиер Паскуал Жузеп Марија Бартомеу
2018/2019 30 29 1 0 1148 735 59 Лига на шампиони Хавиер Паскуал Жузеп Марија Бартомеу
Сезона Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Бодови Куп Суперкуп Куп
АСОБАЛ
Competición Posición Супер куп Светско првенство Тренер Претседател
Лига Европа
Подароците за последен пат се ажурирани во октомври 2017.

Меѓународни турнири

уреди
Натпреварување Титули Финалист
Светско првенство (5/0) 2013-14, 2014-15, 2017-18, 2018-19, 2019-20. (Рекорд)
Лига на шампиони (9/4) 1990-91, 1995-96, 1996-97, 1997-98, 1998-99, 1999-00, 2004-05, 2010-11, 2014-15. (Рекорд) 1989-90, 2000-01, 2009-10, 2012-13
КПК (5/0) 1983-84, 1984-85, 1985-86, 1993-94, 1994-95. (Рекорд)
Copa EHF (1/1) 2002-03 2001-02
Суперкуп на Европа (5/1) 1996-97, 1997-98, 1998-99, 1999-00, 2003-04 (Рекорд) 2000-01
Пиринејска ракометна лига (12/3) (До 2012, денес Куп на Каталонија) 1997-98, 1998-99, 1999-00, 2000-01, 2001-02, 2003-04, 2005-06, 2006-07, 2007-08, 2009-10, 2010-11, 2011-12 (Рекорд) 2002-03, 2004-05, 2008-09

Национални турнири (86)

уреди
Натпреварување Титули Финалист
Лига(26/17) Лига АСОБАЛ (18/7) 1990-91, 1991-92, 1995-96, 1996-97, 1997-98, 1998-99, 1999-00, 2002-03, 2005-06, 2010-11, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2018-19. (Рекорд) 1994-95, 2000-01, 2001-02, 2003-04, 2007-08, 2008-09, 2009-10.
División de Honor (8/10) 1968-69, 1972-73, 1979-80, 1981-82, 1985-86, 1987-88, 1988-89, 1989-90. 1953-54, 1957-58, 1967-68, 1970-71, 1974-75, 1980-81, 1982-83, 1983-84, 1984-85, 1986-87.
Копа дел Реј (23/14) 1968-69, 1971-72, 1972-73, 1982-83, 1983-84, 1984-85, 1987-88, 1989-90, 1992-93, 1993-94, 1996-97, 1997-98, 1999-00, 2003-04, 2006-07, 2008-09, 2009-10, 2013-14, 2014-15, 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2018-19.(Рекорд) 1957-58, 1970-71, 1973-74, 1976-77, 1980-81, 1985-86, 1988-89, 1991-92, 1995-96, 1998-99, 2002-03, 2004-05, 2007-08, 2011-12.
Куп АСОБАЛ (15/6) 1994-95, 1995-96, 1999-00, 2000-01, 2001-02, 2009-10, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20.(Рекорд) 1993-94, 1998-99, 2002-03, 2003-04, 2008-09, 2010-11.
Суперкуп на Шпанија во ракомет (22/6) 1986-87, 1988-89, 1989-90, 1990-91, 1991-92, 1993-94, 1996-97, 1997-98, 1999-00, 2000-01, 2003-04, 2006-07, 2008-09, 2009-10, 2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20.(Рекорд) 1985-86, 1994-95, 2004-05, 2007-08, 2010-11, 2011-12.

Регионални турнири (19)

уреди
Натпреварување Титули Финалист
Каталонски лиги (12/0) 1981-82, 1982-83, 1983-84, 1984-85, 1986-87, 1987-88, 1990-91, 1991-92, 1992-93, 1993-94, 1994-95, 1996-97 (Рекорд)
Суперкуп на Каталонија во ракомет (7/0) 2012-13, 2014-15, 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20 (Рекорд)

Титули

уреди

Титули

уреди

Состав

уреди

Голмани
Лево крило
Десно крило
Пивот

Лев бек
Среден бек
Десен бек

Трансфери за 2016/17:

уреди

Заминувања за 2016/17

уреди

Стручен Штаб

уреди
  •   Тренер: Хавиер Паскуал
  •   Помошник тренер : Тони Рубиела
  •   Тренер на голманите : Рожер Фонт
  •   Физиотерапевт: Себастијан Салас
  •   Доктор: Жозеф А. Гутиерез

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди