Пол Гоген (Париз, 7 јуни 1848 - 9 мај 1903) бил француски сликар. Тој се инспирирал од егзотичниот свет на островите Тахити и Фати - Ива. Формите на неговите слики се мирни и монументални, проткаени со еротика. Влијаел врз развојот на експресионизмот и на формирањето на фовизмот, а се занимавал и со скулптура. Умрел на Маркишките Острови во 1903 година[1],[2].

Пол Гоген
Paul Gauguin
Гоген во 1891
Роден(а)Еуген Хенри Пол Гоген
7 јуни 1848(1848-06-07)
Париз, Франција
Починал(а)8 мај 1903(1903-05-08) (возр. 54)
Атуона, Маркиски Острови, Француска Полинезија
НационалностFrench
Познат(а) поСликарство, скулптура, керамика, гравура
ПравецПостимпресионизам, Примитивизам, Синтетизам
СопружникМет - Софи Гад
 (в. 1873; разведени 1894)

Теха - амана
 (в. 1891; разведени 1893)

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Paul Gauguin“. Архивирано од изворникот на 2021-01-25. Посетено на 2021-02-04.
  2. Paul Gauguin - Biography and Legacy