Светско првенство во фудбал 2014


Светско првенство во фудбал 2014 (португалски: Copa do Mundo da FIFA 2014) — 20. светско фудбалско првенство кое се одржало во Бразил.[4][5] Првенството започнало на 12 јуни, а финалето се одиграло на 13 јули 2014 година.

Светско првенство во фудбал 2014
португалски: Copa do Mundo da FIFA
Официјалното лого на првенството
Податоци за првенството
ЗемјаБразил
Датум на одржување12 јуни – 13 јули
(32 дена)
Екипи32 (од 5 конфедерации)
Стадиони12 (во 12 градови домаќини)
Финални резултати
Прво место  Германија (4. титула )
Второ место  Аргентина
Трето место  Холандија
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари64
Постигнати голови171 (2.67 по натпревар)
Гледачи3.429.873 (53.592 по натпревар)
ГолгетерКолумбија Хамес Родригес
(6 гола)
Најдобар играчАргентина Лионел Меси[1]
Најдобар млад играчФранција Пол Погба[2]
Најдобар голманГерманија Мануел Нојер[3]
2010
2018

Бразил по вторпат бил домаќин на светско првенство, по Светското првенство во 1950. Бразил покрај Мексико, Италија, Франција и Германија, е петта држава која на двапати била домаќин на светското првенство.

Избор на домаќин уреди

ФИФА на 7 март 2003 година објавила дека по вторпат по Светското првенство во фудбал 1978 во Аргентина, во склад со политиката на ФИФА (ротација), Светското првенство во фудбал 2014 ќе се одржи на јужноамериканскиот континент.

КОНМЕБОЛ (јужноамериканска фудбалска организација) на 3 јуни 2003 најави дека за организација на првенството се заинтересирани Бразил и Колумбија.

На 11 април 2007 година Фудбалскиот сојуз на Колумбија објавил дека ја повлекува својата кандидатура за домаќин на првенството, притоа оставајќи го Бразил како единствен кандидат во трката за домаќин. На 29 октомври 2007 ФИФА во Цирих објави дека првенството ќе се одржи во Бразил.

Квалификации уреди

Бразил директно се квалификувал на Мундијалот како домаќин. Босна и Херцеговина за првпат се квалификувала на светското првенство.

Репрезентации кои не учествувале на претходното светско првенство, а се квалификуваа на ова се: Еквадор, Костарика, Колумбија, Иран, Белгија, Русија и Хрватска.

Репрезентации кои учествувале на претходното светско првенство, а не успеаја да се квалификуваат на ова се: Северна Кореја, Парагвај, Данска, Словачка, Словенија, Србија, Нов Зеланд, Јужноафриканска Република (учествувала како домаќин).

Регион Квалификации
Европа 13 од 53
Јужна Америка 4+1 од 9
Северна, Средна Америка и Кариби 3+1 од 35
Азија 4+1 од 43
Африка 5 од 53
Океанија 0+1 од 11

Репрезентации кои се квалификувале уреди

На Светското првенство во фудбал 2014 учествувале 32 земји:

Африка
Северна Америка, Средна Америка и Кариби
Јужна Америка
Азија
Европа

Стадиони уреди

Според праксата на ФИФА, само еден град може да користи два стадиона, а бројот на градови домаќини е ограничен помеѓу осум и десет. Фудбалскиот сојуз на Бразил сепак побарал дозвола натпреварите да се одиграат во 12 градови. На 26 декември 2008 година, ФИФА дала зелено светло за барањето на Бразил.[6]

Конечниот список од дванаесет градови, од првобитно најавените седумнаесет, на кои ќе се одиграат натпреварите на Светското првенство 2014 официјално бил објавен на 31 мај 2009 година од страна на ФИФА.[7]

Бело Оризонте Бразилија Кујаба Куритиба
Стадион гувернер Магалаис Пинтo
(Минеирао)
Националeн стадион Мане Гаринча Арена Пантанал Стадион Жоаким Америко Гимараиса
(Арена Баишада)
капацитет: 62,160
(проширен)
капацитет: 70,064
(реновиран)
капацитет: 42,968
(реновиран)
капацитет: 41,456
(проширен)
     
Форталеза Манаус
Стадион Пласидо Адералдо Кастело
(Кастелао)
Арена Амазонија
(Вивалдо Лима)
капацитет: 64.846
(проширен)
капацитет: 42.374
(реновиран)
 

 

Натал Порто Алегре
Арена дас Дунас Стадион Жозе Пинеиро Борда
(Беира-Рио)
капацитет: 42.086
(реновиран)
капацитет: 48.849
(проширен)
   
Ресифе Рио де Жанеиро Салвадор Саун Пауло
Арена Пернамбуко Стадион Марио Филјо
(Маракана)
Стадион Октавио Мангабеира
(Арена Фонте Нова)
Арена Коринтијанс
капацитет: 44.248
(нов стадион)
капацитет: 76.804
(проширен)[8]
капацитет: 56,500
(реновиран)
капацитет: 65,807
(нов стадион)[9]
       

Ждрепка уреди

Распоред на шеширите бил следниот:

 • 1. Носители на група со фиксиран носител на А групата, Бразил
 • 2. Африка и Јужна Америка
 • 3. Азија/Океанија/Северна, Средна Америка и Кариби
 • 4. Европа

Шешир 1

Шешир 2

Шешир 3

Шешир 4

Групи уреди

Група А Група Б Група Ц Група Д
  Бразил   Шпанија   Колумбија   Уругвај
  Хрватска   Холандија   Грција   Костарика
  Мексико   Чиле   Брег на Слоновата Коска   Англија
  Камерун   Австралија   Јапонија   Италија
Група Е Група Ф Група Г Група Х
  Швајцарија   Аргентина   Германија   Белгија
  Еквадор   Босна и Херцеговина   Португалија   Алжир
  Франција   Иран   Гана   Русија
[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас   Нигерија   САД   Јужна Кореја

Натпреварување по групи уреди

  Испаднати
  Екипи кои ја поминале групната фаза

Група А уреди

Табела на групата А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бразил 3 2 1 0 7 2 +5 7
2.   Мексико 3 2 1 0 4 1 +3 7
3.   Хрватска 3 1 0 2 6 6 0 3
4.   Камерун 3 0 0 3 1 9 -8 0
12 јуни 2014
22:00
  Бразил 3 - 1   Хрватска Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 62.103[10]
Судија: Јуичи Нишимура (Јапонија)[11]
Нејмар   29'71' (пен..)
Оскар   90+1'
Извештај Марсело   11' (автогол)

13 јуни 2014
18:00
  Мексико 1 - 0   Камерун Арена дас Дунас, Натал
Публика: 39.216
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Пералта   61' Извештај

17 јуни 2014
21:00
  Бразил 0 - 0   Мексико Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 60.342
Судија: Џунејт Чакир (Турција)
Извештај

18 јуни 2014
00:00
  Камерун 0 - 4   Хрватска Арена Амазонија, Манаус
Публика: 39.982
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Извештај Олиќ   11'
Перишиќ   48'
Манџукиќ   61'73'

23 јуни 2014
22:00
  Камерун 1 - 4   Бразил Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 69,112
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Матип   26' Извештај Нејмар   17'35'
Фред   49'
Фернандињо   84'

23 јуни 2014
22:00
  Хрватска 1 - 3   Мексико Арена Пернамбуко, Ресифе
Публика: 41,212
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан)
Перишиќ   87' Извештај Маркез   72'
Гвардадо   75'
Чичарито   82'

Група Б уреди

Табела на групата Б Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Холандија 3 3 0 0 10 3 +7 9
2.   Чиле 3 2 0 1 5 3 +2 6
3.   Шпанија 3 1 0 2 4 7 -3 3
4.   Австралија 3 0 0 3 3 9 -6 0
12 јуни 2014
21:00
  Шпанија 1 - 5   Холандија Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 48.173
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Алонсо   27' (пен..) Извештај Ван Перси   44'72'
Робен   53'80'
де Вреј   65'

13 јуни 2014
00:00
  Чиле 3 - 1   Австралија Арена Пантанал, Кујаба
Публика: 40.275
Судија: Нумандез Десир Дуе (Брег на Слоновата Коска)
А. Санчес   12'
Валдивија   14'
Босежур   92'
Извештај Кејхил   35'

18 јуни 2014
18:00
  Австралија 2 - 3   Холандија Стадион Беира-Рио, Порто Алегре
Публика: 42.877
Судија: Џамел Хајмуди (Алжир)
Кејхил   21'
Јединак   54' (пен..)
Извештај Робен   20'
Ван Перси   58'
Депај   68'

18 јуни 2014
21:00
  Шпанија 0 - 2   Чиле Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 74.101
Судија: Марк Гејгер (САД)
Извештај Варгас   20'
Аранхуиз   43'

23 јуни 2014
18:00
  Австралија 0 - 3   Шпанија Арена да Баишада, Куритиба
Публика: 39.375
Судија: Наваф Шукрала (Бахреин)
Извештај Вилја   36'
Торес   69'
Мата   82'

23 јуни 2014
18:00
  Холандија 2 - 0   Чиле Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 62.996
Судија: Бакари Гасама (Гамбија)
Фер   77'
Мемфис   90+2'
Извештај

Група Ц уреди

Табела на групата Ц Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Колумбија 3 3 0 0 9 2 +7 9
2.   Грција 3 1 1 1 2 4 -2 4
3.   Брег на Слоновата Коска 3 1 0 2 4 5 -1 3
4.   Јапонија 3 0 1 2 2 6 -4 1
14 јуни 2014
18:00
  Колумбија 3 - 0   Грција Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 57.174
Судија: Марк Гајгер (САД)
Армеро   5'
Гутиерез   58'
Х. Родригес   93'
Извештај
14 јуни 2014
3:00
  Брег на Слоновата Коска 2 - 1   Јапонија Арена Пернамбуко, Ресифе
Публика: 40.267
Судија: Енрике Осес (Чиле)
Бони   64'
Жервињо   66'
Извештај Хонда   16'

19 јуни 2014
18:00
  Колумбија 2 - 1   Брег на Слоновата Коска Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 68.748
Судија: Хауард Веб (Англија)
Х. Родригес   64'
Квинтеро   70'
Извештај Жервињо   73'

19 јуни 2014
00:00
  Јапонија 0 - 0   Грција Арена дас Дунас, Натал
Публика: 39.465
Судија: Хоел Агилар (Ел Салвадор)
Извештај

24 јуни 2014
22:00
  Јапонија 1 - 4   Колумбија Арена Пантанал, Кујаба
Публика: 40.340
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Оказаки   45+1' Извештај Квадрадо   17' (пен..)
Мартинес   55'82'
Родригес   90'

24 јуни 2014
22:00
  Грција 2 - 1   Брег на Слоновата Коска Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 59.095
Судија: Карлос Вера (Еквадор)
Самарис   42'
Самарас   90+3' (pen.)
Извештај Бони   74'

Група Д уреди

Табела на групата Д Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Костарика 3 2 1 0 4 1 +3 7
2.   Уругвај 3 2 0 1 4 4 0 6
3.   Италија 3 1 0 2 2 3 -1 3
4.   Англија 3 0 1 2 2 4 -2 1
14 јуни 2014
21:00
  Уругвај 1 - 3   Костарика Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 58.679
Судија: Феликс Брих (Германија)
Кавани   24' (пен..) Извештај Кемпбел   54'
Дуарте   57'
Урења   84'

14 јуни 2014
00:00
  Англија 1 - 2   Италија Арена Амазонија, Манаус
Публика: 39.800
Судија: Бјорн Куиперс (Холандија)
Стариџ   37' Извештај Маркизио   35'
Балотели   50'

19 јуни 2014
21:00
  Уругвај 2 - 1   Англија Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 62.575
Судија: Карлос Веласко Карбалјо (Шпанија)
Суарез   39'85' Руни   75'

20 јуни 2014
18:00
  Италија 0 - 1   Костарика Арена Парнамбуко, Ресифе
Публика: 40.285
Судија: Енрике Осес (Чиле)
Извештај Руиз   44'

24 јуни 2014
18:00
  Италија 0 - 1   Уругвај Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 39.706
Судија: Марко Родригес (Мексико)
Извештај Годин   81'

24 јуни 2014
18:00
  Костарика 0 - 0   Англија Арена дас Дунас, Натал
Публика: 57,823
Судија: Џамел Хајмуди (Алжир)
Извештај

Група Е уреди

Табела на групата Е Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Франција 3 2 1 0 8 2 +6 7
2.   Швајцарија 3 2 0 1 7 6 +1 6
3.   Еквадор 3 1 1 1 3 3 0 4
4. [[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас 3 0 0 3 1 8 -7 0
15 јуни 2014
18:00
  Швајцарија 2 - 1   Еквадор Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 68.351
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан)
Мехмеди   48'
Сеферовиќ   90+3'
Извештај Е. Валенсија   22'

15 јуни 2014
21:00
  Франција 3 - 0 [[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас Стадион Беира Рио, Порто Алегре
Публика: 43.012
Судија: Сандро Ричи (Бразил)
Бензема   45' (пен..)72'
Валадарес   48' (o.g.)
Извештај

20 јуни 2014
21:00
  Швајцарија 2 - 5   Франција Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 51.003
Судија: Бјорн Куиперс (Холандија)
Џемаили   81'
Џака   87'
Извештај Жиру   17'
Матуиди   18'
Валбуена   40'
Бензема   67'
Сисоко   73'

20 јуни 2014
00:00
[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас 1 - 2   Еквадор Арена де Баишада, Куритиба
Публика: 39.224
Судија: Бен Вилијамс (Австралија)
Костли   31' Извештај Е. Валенсија   34'65'

25 јуни 2014
22:00
[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас 0-3   Швајцарија Арена Амазонија, Манаус
Публика: 40,322
Судија: Нестор Питана (Аргентина)
Извештај Шакири   6'31'71'

25 јуни 2014
22:00
  Еквадор 0-0   Франција Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 73,749
Судија: Нумандез Десир Дуе (Брег на Слоновата Коска)
Извештај

Група Ф уреди

Табела на групата Ф Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Аргентина 3 3 0 0 6 3 +3 9
2.   Нигерија 3 1 1 1 3 3 0 4
3.   Босна и Херцеговина 3 1 0 2 4 4 0 3
4.   Иран 3 0 1 2 1 4 -3 1
15 јуни 2014
00:00
  Аргентина 2 - 1   Босна и Херцеговина Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 74.738
Судија: Жоел Агилар (Ел Салвадор)
Колашинац   3' (автогол)
Меси   65'
Извештај Ибишевиќ   84'

16 јуни 2014
21:00
  Иран 0 - 0   Нигерија Арена де Баишада, Куритиба
Публика: 39.081
Судија: Карлос Вера (Еквадор)
Извештај

21 јуни 2014
18:00
  Аргентина 1 - 0   Иран Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 57.698
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Меси   90+1' Извештај

21 јуни 2014
00:00
  Нигерија 1 - 0   Босна и Херцеговина Арена Пантанал, Кујаба
Публика: 40.499
Судија: Питер Олири (Нов Зеланд)
Одемвинге   29' Извештај

25 јуни 2014
18:00
  Нигерија 2 - 3   Аргентина Стадион Беира Рио, Порто Алегре
Публика: 43,285
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Муса   4'47' Извештај Меси   3'45+1'
Рохо   50'

25 јуни 2014
18:00
  Босна и Херцеговина 3 - 1   Иран Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 48,011
Судија: Карлос Веласко Карбалјо (Шпанија)
Џеко   23'
Пјаниќ   59'
Вршаевиќ   83'
Извештај Гочанежад   82'

Група Г уреди

Табела на групата Г Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Германија 3 2 1 0 7 2 +5 7
2.   САД 3 1 1 1 4 4 0 4
3.   Португалија 3 1 1 1 4 7 -3 4
4.   Гана 3 0 1 2 4 6 -2 1
16 јуни 2014
16:00
  Германија 4 - 0   Португалија Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 51.081
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Милер   12' (pen.)45+1'78'
Хумелс   32'
Извештај

16 јуни 2014
00:00
  Гана 1 - 2   САД Арена дас Дунас, Натал
Публика: 39.760
Судија: Џонас Ериксен (Шведска)
А. Ају   82' Извештај Демпси   1'
Брукс   86'

21 јуни 2014
21:00
  Германија 2 - 2   Гана Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 59.621
Судија: Сандро Ричи (Бразил)
Геце   51'
Клосе   71'
Извештај А. Ају   54'
Гјан   63'

22 јуни 2014
00:00
  САД 2 - 2   Португалија Арена Амазонија, Манаус
Публика: 40,123
Судија: Нестор Питана (Аргентина)
Џонс   64'
Демпси   81'
Извештај Нани   5'
Варела   90+5'

26 јуни 2014
18:00
  САД 0 - 1   Германија Арена Парнамбуко, Ресифе
Милер   55'

26 јуни 2014
18:00
  Португалија 2 - 1   Гана Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Џон Боје   31' (автогол)
Кристијано Роналдо   80'
Асамоа Жан   57'

Група Х уреди

Табела на групата Х Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Белгија 3 3 0 0 4 1 +3 9
2.   Алжир 3 1 1 1 6 5 +1 4
3.   Русија 3 0 2 1 2 3 -1 2
4.   Јужна Кореја 3 0 1 2 3 6 -3 1
17 јуни 2014
18:00
  Белгија 2 - 1   Алжир Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 56.800
Судија: Марко Родригес (Мексико)
Фелаини   70'
Мертенс   80'
Извештај Фегули   25' (пен..)

17 јуни 2014
00:00
  Русија 1 - 1   Јужна Кореја Арена Пантанал, Кујаба
Публика: 37.603
Судија: Нестор Питана (Аргентина)
Кержаков   74' Извештај Ли Кеун-Хо   68'

22 јуни 2014
18:00
  Белгија 1 - 0   Русија Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 73,819
Судија: Феликс Брих (Германија)
Ориџи   88' Извештај

22 јуни 2014
21:00
  Јужна Кореја 2 - 4   Алжир Стадион Беира Рио, Порто Алегре
Публика: 42,732
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Сон   50'
Ко   72'
Извештај Слимани   26'
Халиче   28'
Џабу   38'
Брахими   62'

26 јуни 2014
22:00
  Јужна Кореја 0 - 1   Белгија Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 61.397
Судија: Бен Вилијамс (Австралија)
Извештај Јан Вертонген   78'

26 јуни 2014
22:00
  Алжир 1 - 1   Русија Арена де Башиада, Куритиба
Публика: 39.311
Судија: Џунејт Чакир (Турција)
Слимани   60' Извештај Кокорин   6'

Елиминациона фаза уреди

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
28 јуни – Бело Оризонте            
   Бразил   1 (3)
4 јули – Форталеза
   Чиле   1 (2)  
   Бразил   2
28 јуни – Рио де Жанеиро
     Колумбија   1  
   Колумбија   2
8 јули – Бело Оризонте
   Уругвај   0  
   Бразил   1
30 јуни – Бразилија
     Германија   7  
   Франција   2
4 јули – Рио де Жанеиро
   Нигерија   0  
   Франција   0
30 јуни – Порто Алегре
     Германија   1  
   Германија (прод.)   2
13 јули – Рио де Жанеиро
   Алжир   1  
   Германија (продолженија)   1
29 јуни – Форталеза
     Аргентина   0
   Холандија   2
5 јули – Салвадор
   Мексико   1  
   Холандија (пен.)   0 (4)
29 јуни – Ресифе
     Костарика   0 (3)  
   Костарика   1 (5)
9 јули – Саун Пауло
   Грција   1 (3)  
   Холандија   0 (2)
1 јули – Саун Пауло
     Аргентина   0 (4)   Трето место
   Аргентина (прод.)   1
5 јули – Бразилија 12 јули – Бразилија
   Швајцарија  0  
   Аргентина   1    Бразил  0
1 јули – Салвадор
     Белгија   0      Холандија  3
   Белгија (прод.)   2
   САД   1  

Осминафинале уреди

28 јуни 2014
18:00
  Бразил 1-1   Чиле Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 57,714
Давид Луиз   18' Извештај Алексис Санчес   32'
  Пенали  
Давид Луиз  
Вилијан  
Марсело  
Хулк  
Нејмар  
3-2   Пинила
  Санчес
  Арангиз
  Дијаз
  Јара

28 јуни 2014
22:00
  Колумбија 2-0   Уругвај Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 73,804
Родригес   28'50' Извештај

29 јуни 2014
18:00
  Холандија 2-1   Мексико Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 58,817
Снејдер   88'
Хунтелар   90+4' (пен..)
Извештај Дос Сантос   48'

29 јуни 2014
22:00
  Костарика 1-1   Грција Арена Парнамбуко, Ресифе
Публика: 41,242
Руиз   52' Извештај Папастатопулос   90+1'
  Пенали  
Борхес  
Руиз  
Гонсалес  
Кемпбел  
Умања  
5-3   Митроглу
  Христодулопулос
  Холебас
  Гекас

30 јуни 2014
18:00
  Франција 2-0   Нигерија Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 67,882
Пол Погба   79'
Јосеф Јобо   90+2' (авто гол)
Извештај

30 јуни 2014
22:00
  Германија 2-1
(продолженија)
  Алжир Стадион Беира Рио, Порто Алегре
Публика: 43,063
Шурле   92'
Озил   120'
Извештај Абделмумен Џабу   120+1'

1 јули 2014
18:00
  Аргентина 1-0
(продолженија)
  Швајцарија Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 63.255
Ди Марија   118' Извештај

1 јули 2014
22:00
  Белгија 2-1
(продолженија)
  САД Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 51.227
Кевин де Брајн   93'
Ромелу Лукаку   105'
Извештај Џулијан Грин   107'

Четвртфинале уреди

4 јули 2014
18:00
  Франција 0-1   Германија Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 74.240
Судија: Нестор Питана (Аргентина)
Извештај Матс Хумелс   13'

4 јули 2014
22:00
  Бразил 2-1   Колумбија Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 60,342
Тиаго Силва   7'
Давид Луиз   69'
Извештај Хамес Родригес   80'

5 јули 2014
18:00
  Аргентина 1-0   Белгија Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 68,551
Гонсало Игуаин   8' Извештај

5 јули 2014
22:00
  Холандија 0-0   Костарика Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 51,179
Извештај
  Пенали  
ван Перси  
Робен  
Снејдер  
Кајт  
4–3   Борхес
  Руиз
  Гонсалес
  Болањос
  Умања

Полуфинале уреди

8 јули 2014
22:00
  Бразил 1-7   Германија Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 58,141
Судија: Марко Родригес (Мексико)
Оскар   90' Извештај Томас Милер   11'
Мирослав Клозе   23'
Тони Крос   24'26'
Сами Кедира   29'
Андре Шурле   69'79'

9 јули 2014
22:00
  Холандија 0-0
(продолженија)
  Аргентина Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 63,267
Извештај
  Пенали  
Влар  
Робен  
Снејдер  
Кејт  
2-4 Меси  
Гарај  
Агеро  
Родригес  

Натпревар за 3-то место уреди

12 јули 2014
22:00
  Бразил 0-3   Холандија Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 68,034
Извештај Ван Перси   3' (пенал)
Дели Блинд   17'
Џорџињо Вејналдум   90+1'

Финале уреди

13 јули 2014
21:00
  Германија 1-0
(продолженија)
  Аргентина Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 74,738
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Марио Геце   113' Извештај

Контроверзии уреди

 
Демонстрации против Светското првенство на денот на отворање.

Протести уреди

Пред церемонијалното отворање на Куп на конфедерациите во 2013 одржан во Бразил, надвор од стадионот се одржале демонстрации организирани од страна на луѓе незадоволни од износот на јавни давачки за организација на Светското првенство.[12] Претседателката на Бразил, Дилма Русеф, и претседателот на ФИФА, Сеп Блатер биле силно исвиркани при најавата за нивните говори на отворањето на турнирот,[13] што резултирало со изјаснување на ФИФА дека церемонијата нема да содржи говори.[14] Понатамошните протести се одржаа за време на Купот на конфедерации, а исто така на почетокот и за времетраење на светското првенство.[15][16][17][18][19]

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

 1. „Messi wins golden ball“.
 2. „Paul Pogba wins young player award“. Архивирано од изворникот на 2016-01-07. Посетено на 2014-07-14.
 3. „Manuel Neuer wins golden glove award“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2014-07-14.
 4. Бразил официјално домаќин на СП 2014[мртва врска]
 5. Бразил домаќин на СП 2014[мртва врска]
 6. „Светското првенство во 2014 во дванаесет градови“ (италијански). Tuttomercatoweb.
 7. Градовите-домаќини за Бразил 2014 ќе бидат објавени во мај Архивирано на 8 јули 2014 г., www.fifa.com, 12 март 2009.
 8. „Cadeiras sao retiradas do Maracanã para conclusao da primeira etapa das obras pra a Copa do Mundo – Chairs are removed from Maracanã concluding the upgrading first step“. Noticias.r7.com. 6 јануари 1990. Посетено на 9 октомври 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „Brazil 2014“ (португалски). esportes.terra.com.br. 30 мај 2011. Посетено на 7 јуни 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „Match report – Brazil–Croatia“ (PDF). FIFA.com. 12 June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-07-14. Посетено на 12 June 2014.
 11. „Referee designations for matches 1-4“ (PDF). fifa.com. 2014-06-10. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-06-30. Посетено на 2014-06-12.
 12. Reuters (15 June 2013). „Brazil Beats Japan, Protests Spoil Confederations Cup Opening Day“. Voice of America. Brasilia: Federal government of the United States. Архивирано од изворникот на 2015-05-18. Посетено на 16 June 2013.
 13. Peck, Brooks (29 May 2013). „Sepp Blatter, Brazil president Dilma booed at Confederations Cup opening ceremony“. Sports.yahoo.com. Посетено на 16 June 2013.
 14. „Fifa scraps speeches to avoid protest“. BBC Sport (British Broadcasting Corporation). 12 March 2014.
 15. „Confed Cup protests continue“. ESPN. 17 June 2013.
 16. „Police clashes at start of Brazil Confederations Cup final“. BBC Sport (British Broadcasting Corporation). 1 July 2013.
 17. „Strikes, violent protests hit Brazil ahead of World Cup“. CNN. 16 May 2014.
 18. „17 Pictures Of Shocking Violence As Police 'Open Live Fire' On Anti-Fifa Protesters“. Huffington Post. 16 June 2014.
 19. „Brazilian police fire tear gas at World Cup protesters; CNN employees injured by anti-riot weapons“. CNN. 12 June 2014.