Средна Америка

географски регион во Америка

Средна Америка — централниот географски регион на Америка. По варијабилна дефиниција, регионот се простира на јужниот дел од континентот Северна Америка.

Карта на Средна Америка.

Физичка географија уреди

Физичкогеографски, Средна Америка е тенок провлак на јужниот дел од Северна Америка, протегајќи се од Техуантепечкиот Провлак во Мексико, па југоисточно до Панамскиот Провлак, каде се поврзува со колумбиските тихоокеански низини во северозападна Јужна Америка. Средна Америка има површина од 523.000 км2]]. Тихиот Океан лежи на југозапад, Карипското Море лежи на североисток и Мексиканскиот Залив лежи на север.

 
Средна Америка и Карипското Плато.

Поголем дел од Средна Америка се наоѓа на Карипското Плато. Регионот е геолошки активен, со повремени вулкански ерупции и земјотреси. Во 1931 и 1972, земјотресите ја уништија Манагва, главниот град на Никарагва. Плодните почви од вулканска лава во земјоделски продуктивните планински области се основната дејност на тамошното население.

Општествена географија уреди

Геополитички, Средна Америка традиционално се состои од следните земји:

Континентални држави
Островски земји

Според горната дефиниција, Средна Америка во 2006 има вкупно население од 39,267,000 жители. Целосно или делумно, Мексико е вклучено во Средна Америка под различни дефиниции. Обединетите Нации го вклучуваат Мексико во неговиот подрегион на Средна Америка, дефиниран како сите копнени држави на Северна Америка јужно од САД. Некои географи тука ги вклучуваат и југоисточните мексикански држави Кампече, Чијапас, Кинтана Ро, Табаско и Јукатан. Европската Унија не ги вбројува Белиз и Мексико во оваа дефиниција.

Панамскиот Канал, 77-километарски канал низ Панамскиот Провлак, ги поврзува Карипското Море од Атлантскиот Океан со Тихиот Океан. Иако физичкогеографски е трансконтинентална нација, само Панама (вклучувајќи го сегментот источно од Панамскиот Канал) често е сметана за дел на Северна Америка.

Историја уреди

Главна статија:Историја на Средна Америка.

Порано постоела нација на Средна Америка во раниот XIX век која се состоела од сегашните нации Гватемала, Хондурас, Ел Салвадор, Никарагва и Костарика (и дел од современата мексиканска држава Чијапас). Овој состав од територии понекогаш бил познат како Обединетите Провинции на Средна Америка или Федерална Република на Средна Америка.

Во Средна Америка жиевеат околу 191 милин жители. Населението, главно, е разместено во континентално-приморските земјии во островските држави на Големите Антили. Во другите островски држави големината на територијата и бројот на населението се незначителни и се движат од неколку илјади до неколку стотини илјади.

држава главен град површина (км2) население
проценка на ООН
  Антигва и Барбуда Сент Џон 442 85.632
  Бахами Насау 13.878 330.000
  Барбадос Бриџтаун 431 279.000
  Белиз Белмопан 22.966 322 000
  Гренада Сент Џорџ 344 110.000
  Гватемала Гватемала 108.890 13.276.517
  Доминика Розо 754 72.660
  Доминиканска Република Санто Доминго 48.730 9.378.818
  Ел Салвадор Сан Салвадор 21.040 7.100.000
  Јамајка Кингстон 10.991 2.804.332
  Костарика Сан Хосе 51.100 4.608.426
  Куба Хавана 110.861 11.451.652
  Мексико Мексико 1.972.550 112.322.757
  Никарагва Манагва 130.373 5.891.199
  Панама Панама 75.517 3.405.813
  Свети Кристофер и Невис Бастер 261 42.696
  Света Луција Кастри 620 173.765
  Свети Винцент и Гренадини Кингстаун 389 120.000
  Тринидад и Тобаго Порт оф Спејн 5.128 1.305.000
  Хаити Порт о Пренс 27.751 10.033.000
[[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Хондурас Тегусигалпа 112.492 7.810.848

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди