Рон Петер Влаар ( холандски изговор: [ˈrɔn ˈvlaːr]  ; роден на 16 февруари 1985 година) — холандски фудбалер кој игра како централен одбранбен за АЗ Алкмар во Ередивизие, откако се вратил да игра во неговиот прв професионален клуб.

Рон Влар
Влар со Астон Вила во 2014 година
Лични информации
Целосно име Рон Петер Влар[1]
Висина 1.89 м (6 ст 2 ин)[2]
Положба централен одбранбен
Клупски информации
Тековен клуб
АЗ
Број 4

Влар е холандски интернационалец од 2005 година. Тој ја претставувал својата земја на Еуро 2012 и Светското фудбалско првенство во 2014 година што го освоил бронзениот медал. Влар настапил 32 пати за репрезентацијата на Холандија и играл како капитен за Феенорд и на Астон Вила .

Ран живот Уреди

Наводи Уреди

  1. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 August 2013. Архивирано од изворникот на 2013-09-25. Посетено на 17 August 2013.
  2. „Barclays Premier League Player Profile“. web page. Premier League. 2014. Архивирано од изворникот на 2015-04-22. Посетено на 30 October 2012.