Арена Коринтијанс

Арена Коринтијанс e повеќенаменски стадион во Сао Паоло, Бразил. Екипата на Коринтијанс е сопственик на овој стадион и на него ги игра својте домашни натпревари.

Арена Коринтијанс
Belgium vs Korea Republic - Group H - 2014 FIFA World Cup Brazil.jpg
Место Brasão da cidade de São Paulo.svg Сао Паоло, Бразил Бразил
Изграден 30 мај 2011 - 15 април 2014
Отворен 10 мај 2014
Сопственик Коринтијанс Коринтијанс
Подлога Трева 105x68m
Игра Коринтијанс Коринтијанс (2014-)
Гледачи 49,205

Стадион бил изграден за потребите на Светското првенство во фудбал во Бразил 2014 година. Капацитет на стадионот е 49,205 седечки места, а вкупниот капацитет кој бил пуштен во употреба за Светското првенство 2014 изнесувал 68,727 гледачи.

Светското првенство 2014, исто така било отворено на овој стадион на 12 јуни 2014 со натпреварот помеѓу домаќинот Бразил и Хрватска.[1]

НаводиУреди

  1. Hrvatska i Brazil otvaraju SP 2014. Objavljeno i pristupljeno 6. prosinca 2013.

Надворешни врскиУреди