Вилфрид Гемјанд Бони (роден на 10 декември 1988 во Бингервил) е фудбалер од Брегот на Слоновата Коска, напаѓач на Свонзи Сити.[3]

Брегот на Слоновата Коска Вилфрид Бони
Wilfried Bony (2013).JPG
Лични податоци
Полно име Вилфред Гемјанд Бони[1]
Роден на 10 декември 1988 (1988-12-10) (31 г.)
Роден во Бингервил, Брег на Слоновата Коска
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Свонзи Сити Свонзи Сити
Број 2
Младинска кариера
Исија Вази
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2011 Спарта Прага Спарта Прага 59 (22)
2011-2013 Витесе Витесе 65 (46)
2013-2015 Свонзи Сити Свонзи Сити[2] 54 (25)
2015-2017 Манчестер Сити Манчестер Сити 36 (6)
2016-2017Стоук Сити Стоук Сити 10 (2)
2017- Свонзи Сити Свонзи Сити 12 (2)
Репрезентација
2010- Брегот на Слоновата Коска Брег на Слон. Коска 52 (15)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

НаводиУреди

  1. Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“, Premier League, 16 август 2013 (посет. 17 август 2013 г).
  2. „Bony's the boy for Swans“. swanseacity.net. Свонзи Сити. конс. 11 July 2013. 
  3. „Wilfried Bony to Manchester City: Striker joins for reported £28m from Swansea“. The Independent. 16 January 2015. конс. 16 January 2015.