Ресифе (на португалски Recife) — град во североисточниот дел на Бразил, на брегот на Атлантскиот Океан. Тој е четвртата по големина градска агломерација во Бразил со 3.995.949 жители, со што претставува најголема урбана агломерација на северниот и североисточниот регион и главен и најголем град на државата Пернамбуко во североисточниот агол на Јужна Америка. Населението на градот во 2016 година изнесувало 1,625,583 жители.

Ресифе
Општина
Општина Ресифе
Од горе лево: Стариот градски центар на Ресифе; Ресифе и неговите мостови; Поглед од воздух на плажата Боа Виажем; плажата Боа Виажем; Кристалната кула; реката Капибаирбе; The neighborhood of Boa Viagem; Agamenon Magalhães Avenue; Recife Sunset.
Од горе лево: Стариот градски центар на Ресифе; Ресифе и неговите мостови; Поглед од воздух на плажата Боа Виажем; плажата Боа Виажем; Кристалната кула; реката Капибаирбе; The neighborhood of Boa Viagem; Agamenon Magalhães Avenue; Recife Sunset.
Знаме на РесифеГрб на Ресифе
Прекар(и): Veneza Brasileira (Бразилска Венеција), Capital of the Northeast and Mauricéia/Mauritsstad (after the Dutch colonisation)
Гесло: латински: "Ut Luceat Omnibus"'
"That it may shine on all" (Matthew 5:15)
Местоположба во државата Пернамбуко
Местоположба во државата Пернамбуко
CountryBrazil
RegionNortheast
Држави во Бразил Pernambuco
FoundedMarch 12, 1537
Incorporated (as village)1709
Incorporated (as city)1823
Управа
 • ГрадоначалникGeraldo Júlio de Mello Filho (Geraldo Júlio) (PSB)
Површина
 • Општина1 E+8_m²
 • Метро2,768 км2 (1,068,7 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2012)
 • Општина1,555,039 (9th)
 • Густина7.133,2/км2 (18.537,9/ми2)
 • Метро3,743,854(6th)
 • Метро1,352,5/км2 (3,527/ми2)
ДемонимRecifense
Часовен појасUTC-3 (UTC-3)
Postal Code50000-000
Повик. бр.+55 81
GDPBR$50.688 billion 2014[1]
GDP per capitaBR$31 513.07
Мреж. местоrecife.pe.gov.br (португалски)

Поранешниот главен град на колонијата од 17 век на Нова Холандија од Холандски Бразил, основана од холандската компанија Западна Индија. Ресифе е основан во 1537 година, за време на почетокот на португалска колонизација на Бразил, како главно пристаниште на капетанството Пернамбуко, позната по своето производство на шеќерна трска во голем обем. Градот се наоѓа на сливот на реките Беберибе и Капибарибе пред да се влеат во јужниот дел на Атлантскиот Океан. Ресифе е големо пристаниште на Атлантикот. Неговото име е алузија на камените гребени кои се присутни на бреговите на градот. Многу реки, мали острови и над 50 мостови се наоѓаат во центарот на градот Ресифе со што го карактеризираат неговиот изглед и географијата со што влијаат до тоа градот да биде нарекува „Бразилска Венеција“. Од 2010 година, таа е главен град со највисок HDI во Североисточниот Бразил и втор највисок HDI во целиот Северен и Североисточен Бразил (втор само во Палмас).

Метрополитанскиот регион Ресифе е главната индустриска зона на државата Пернамбуко при што главни производи се оние што се добиваат од шеќерна трска (шеќер и етанол), бродови, нафтени платформи, електроника, софтвер и други. Со фискални стимулации од страна на владата, во 1970-тите и 1980-тите години започнале со работа многу индустриски компании. Ресифе има традиција да биде најважниот трговски центар во Северниот и Североисточниот Регион на Бразил, со повеќе од 52.500 деловни претпријатија во Ресифе, плус 32.500 во Метрополитанската област, ​​со вкупно повеќе од 85.000.

Комбинацијата од голема понуда на труд и значајни приватни инвестиции го претворила Ресифе во втор по големина медицински центар во Бразил (втор по Сао Паоло). Модерните болници со најсовремена опрема примаат пациенти од неколку соседни држави.

Ресифе се истакнува како главна туристичка атракција на североисточниот дел на Бразил, како со своите плажи, така и со нејзините историски места, кои датираат од португалската и холандската колонизација на регионот. Плажата на Порто де Галињаш, на 60 километри јужно од градот, постојано ја добива титулата најдобра плажа во Бразил со што привлекува многу туристи. Историскиот центар на Олинда, 7 километри северно од градот, беше прогласен за светско наследство на УНЕСКО во 1982 година, а бразилскиот карневал на двете градови се меѓу најпознатите светски.

Градот е образовен центар и е дом на Сојузниот универзитет во Пернамбуко, најголемиот универзитет во Пернамбуко. Неколку бразилски историски личности, како што се поетот и аболиционист Кастро Алвес, се преселиле во Ресифе за нивните студии. Ресифе и Натал се единствените бразилски градови со директни летови до островите Фернандо де Нороња, светско наследство.

Градот беше еден од градовите домаќини на Светското првенство во ФИФА 2014 година. Покрај тоа, Ресифе беше домаќин на Купот на Конфедерации ФИФА 2013 и Светското првенство во ФИФА во 1950 година. Градот, иако има повисока стапка на криминал од јужниот регион Бразил, се смета за најбезбеден сојузен главен град во североисточниот регион, со многу помал криминал од другите регионални главни градови, како што се Салвадор или Сао Луис, и покрај тоа што криминалот се зголеми за 440% во годината на 2015 година.

  1. Предлошка:Citar web