ФИФА Куп на конфедерации 2013

(Пренасочено од Куп на конфедерации 2013)


Купот на конфедерации 2013 се одржува во Бразил, како претходник на 2014 ФИФА Светско Првенство. Турнирот се одржува во периодот од 15-30 јуни 2013.

ФИФА Куп на конфедерации 2013
2013 ФИФА Куп на Конфедерации
Општо за првенството
Домаќин(и)  Бразил
      градови 5
      стадиони 5
Период на одржување 16 - 30 јуни 2013
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Шампион Бразил
Второ место Шпанија
Трето место Италија
Четврто место Уругвај
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 68  (4.25 по натпревар)
Најдобар стрелец Фернандо Торес
Фред ( гола)

Квалификувани тимови уреди

Тим Квалификации Дата на квалификацијата Учество
  Бразил Домаќини 30 октомври 2007 7мо
  Шпанија Победници на 2010 ФИФА Светско Првенство1 11 јули 2010 2ро

  Јапонија

Победници на Азискиот Куп 2011 29 јануари 2011 5то
  Мексико Побендици на КОНКАКАФ Голд Куп 2011 25 јуни 2011 6то
  Уругвај Победници на Копа Америка 2011 24 јули 2011 2ро
  Француска Полинезија Победници на Океанскиот Куп на Нации 2012 12 јуни 2012 1во
  Италија Финалист на ЕУРО 2012 1 јули 2012 2ро
  Нигерија Победници на Африканскиот Куп на Нации 2013 10 февруари 2013 2ро

^ Вицепрвакот ќе го заменат Бразил, доколку тие го освојат 2010 ФИФА Светското Првенство и Копа Америка 2011.

Екипи уреди

Тимовите мора да содржат 23 играчи (од кој 3 мора да бидат голмани).[1] Тимовите беа најавени од страна на ФИФА на 7 јуни 2013 година.[2][3]

Групна фаза уреди

Официјалниот распоред беше презентиран во Рио де Жанеиро на 30 мај 2012 година.[4]

Група А уреди

Табела Нат. Поб. Нер. Пор. Дадени Примени ГР Бод.
  Бразил 3 3 0 0 9 2 +7 9
  Италија 3 2 0 1 8 8 0 6
  Мексико 3 1 0 2 3 5 –2 3

  Јапонија

3 0 0 3 4 9 –5 0
}}

Наводи уреди

  1. „Regulations – FIFA Confederations Cup Brazil 2013“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-12. Посетено на 2013-06-15.
  2. „Brazil 2013 squads revealed“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 7 јуни 2013. Архивирано од изворникот на 2015-07-22. Посетено на 2013-06-15.
  3. „Squad lists for the FIFA Confederations Cup Brazil 2013“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 2013-06-15.
  4. „FIFA Confederations Cup Brazil 2013 Натпревар schedule presented in Рио де Жанеиро“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 30 May 2012. Архивирано од изворникот на 2013-07-22. Посетено на 2013-06-15.
15 јуни 2013
  Бразил 3–0

  Јапонија

16 јуни 2013
  Мексико 1–2   Италија
19 јуни 2013
  Бразил 2–0   Мексико
  Италија 4–3

  Јапонија

22 јуни 2013
  Италија 2–4   Бразил

  Јапонија||align=center|1–2||  Мексико