< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1098 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1098. година пред новата ера, 98. од вториот милениум п.н.е., 98. од 11 век п.н.е. и деветта од 1090-тите п.н.е.

1099 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1099 п.н.е.
MXCVIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 91
Старогрчка ера323 пред 1. олимпијада
Асирски календар3652
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1691
Берберски календар−148
Будистички календар−554
Бурмански календар−1736
Византиски календар4410–4411
Кинески календар辛丑(мет. вол)
1598 или 1538
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
1599 или 1539
Коптски календар−1382 – −1381
Етиопски календар−1106 – −1105
Еврејски календар2662–2663
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1042 – −1041
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2002–2003
Холоценски календар8902
Ирански календар1720 п.п. – 1719 п.п.
Исламски календар1773 п.х. – 1772 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1235
Мингуо-календар3010 пред Р. Кина
民前3010年
Нанакшахи−2566
Тајландски сончев календар−556 – −555
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−972 или −1353 или −2125
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−971 или −1352 или −2124

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4410 и 4411 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3652 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2662 и 2663 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 345 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1098 година се протега во 1538 и 1539, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1598 и 1599 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 555 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1772 и 1771 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...